Gitardaki akort sorunu

Arkadaşlar iyi forumlar gitarımda bir sorun var daha doğrusu sorun mu var ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum anlamadım. Anlatıcağım olay iki kere yaşandı. Gitar tellerimi değiştirdim ve akort ederken en alttaki mi teline geldiğimi akort ediyorum ama akort anında bozuluyor yani tunerda bile görebiliyorum ibre hemen sola doğru kayıyo. Birkaç kere akort ettikten sonrada tel bir anda koptu. Var mıdır bunu daha önce yaşayan neyi yanlış yapıyorum ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler yardımınız için.

Bu ne kibarlık böyle 🤣
1 mi yerine si takmış olabilirsin ama 2 sefer de yaşanacağını sanmam

2 ibrenin sola kayması normal ilk takışta, sert bir şekilde aniden çevirirsen kopabilir

3 onun haricinde gitar üzerinde telin nerede koptuğunu söyleyebilirsen çok iyi olur çünkü gitarlar el yapımı ince işçilik olmadığı için özellikle yeni gitarlarda fret demirlerinde, string treelerde, köprüde veya herhangi başka bir kısımda ufak girinti çıkıntı varsa o kopmasına sebep olabiliyor.

rica ederim iyi forumlar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu ne kibarlık böyle 🤣
1 mi yerine si takmış olabilirsin ama 2 sefer de yaşanacağını sanmam

2 ibrenin sola kayması normal ilk takışta, sert bir şekilde aniden çevirirsen kopabilir

3 onun haricinde gitar üzerinde telin nerede koptuğunu söyleyebilirsen çok iyi olur çünkü gitarlar el yapımı ince işçilik olmadığı için özellikle yeni gitarlarda fret demirlerinde, string treelerde, köprüde veya herhangi başka bir kısımda ufak girinti çıkıntı varsa o kopmasına sebep olabiliyor.

rica ederim iyi forumlar
1. durumu kontrol ettim fakat onda bir yanlışlık yok
2. ibre sola normal bir şekilde kaymıyo ama bildiğin hızlı bir şekilde kaymaya başlıyo
3. gitarın teli burgudan kopuyo daha doğrusu bir anda teli atıyo tam kopma gibi bir durumda değil
Çok saçma bir şey yani teli takamadım desem diğer tellerde böyle bir sorun yok onları taktığım gibi taktım onu da. Ne kadar araştırsam da bir türlü çözümü bulamadım :(

images (7).jpeg

Köprüden teli fazla verirsen resimdeki gördüğün yuvarlak şey hiçbir yere takılmaz. Bu yüzden de ufak bir gerginlikte tel pimden kayar ve bu yüzden de akord bozulur. (elini soundhole dan azcık sokup anlayabilirsin) Kolay gelsin.

Arkadaşlar iyi forumlar gitarımda bir sorun var daha doğrusu sorun mu var ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum anlamadım. Anlatıcağım olay iki kere yaşandı. Gitar tellerimi değiştirdim ve akort ederken en alttaki mi teline geldiğimi akort ediyorum ama akort anında bozuluyor yani tunerda bile görebiliyorum ibre hemen sola doğru kayıyo. Birkaç kere akort ettikten sonrada tel bir anda koptu. Var mıdır bunu daha önce yaşayan neyi yanlış yapıyorum ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler yardımınız için.
En alt telde akort bozuldugunda en al tele denk geln tremolo yayini bir tur SIK yada gevset

Geri