Steve Vai The Hydra

Bu ne yav....

The Hydra was built in conjunction with Ibanez's designers at Hoshino with the steampunk motifs coming from an idea of Vai’s. The one-bodied, two-headstock-ed, three-neck-ed Hydra is a key to a creative wonderland fo Vai with seven- and 12-string guitars; a four-string bass; sympathetic harp strings; half-fretless necks; single-coil, humbucking, piezo and sustainer pickups; floating and hardtail tremolo bridges; plus phase splitters.

edit... ilk post'tan sonra clip'i de çıkmış:

Son düzenleme:
Dehşet-ül vahşet bir makine bu.

Telli olan her şeyden eklemişler, aşure gibi bir şey olmuş bu.

Ekleme: Sipariş verirken alta bir keman da eklenebilecek mi yay tutacağı ile birlikte? Custom custom custom shop :)

Bayılıyor şova bu Vai denen herifçioğlu. İnsan ister istemez "Sen ne yapacaksın bu kadar şeyi, Guthrie Govan değilsin ki..." diyesi geliyor.
Vaktiyle bir Ibanez Anniversary show vardı. Steve Vai, Paul Gilbert ve Andy Timmons aynı sahnede çalmışlardı. Bilin bakalım bu üç gitaristten hangisi diğer ikisini üstüste koyup bozuk para niyetine harcamıştı ?
Not: Tüketimcilik sadece bizde olacak değil ya. "Parasıyla değil mi, yaptırırım" diyen profesyonel de çok elbette.
Not 2: Vai'ın bunu yaptırma nedeni, muhtemelen çeşitli parçalarda kullandığı bazı efektleri ve şovları tek bir enstrümanla yapabilmek. Şeker pempesi renkte kalp şekilli üç saplı bir şeyi de vardı vaktiyle, topu topu bir veya iki parça da çaldığını görünce kafayı duvarlara vurmuştum. Dedim ya, parasıyla değil mi...

Son düzenleme:
Guthrie'ye jack tutamazlar ama üçü arasında Andy en ruhu olan bence.
Andy harcıyor ikisini de zaten:) Vai ve Gilbert, 80'lerden kalma licklerini parçanın içine yedirmeye çalışıyor gibiler. Onunla da kalıyorlar.
Timmons gibi adamlar emprovizeye girdiği anda boyut değiştiriyor resmen. Ben Guthrie Govan'ı da Timmons'ın steroid katkılı veya uzaylı versiyonu olarak görüyorum açıkçası. Müzik dinlerken de kişisel tercihim Timmons olur Govan yerine, ama bu gerçekten tümüyle kişisel tercih.

Bayılıyor şova bu Vai denen herifçioğlu. İnsan ister istemez "Sen ne yapacaksın bu kadar şeyi, Guthrie Govan değilsin ki..." diyesi geliyor.
Vaktiyle bir Ibanez Anniversary show vardı. Steve Vai, Paul Gilbert ve Andy Timmons aynı sahnede çalmışlardı. Bilin bakalım bu üç gitaristten hangisi diğer ikisini üstüste koyup bozuk para niyetine harcamıştı ?

Evet, soz konusu performanstan sonra Vai derde dusup 20 kilo vermis, Gilbert da yengeyle nisani atip askere gitmis bir sure ortadan kaybolmak icin. :)

Bu yorumu hakikaten cok sig buldum. Kucukken bilimum futbolcu, araba, cizgi roman karakteri kapistirirdik, o ayarda olmus resmen.

Olay zaten bu cümleyi bir kez daha düşündüğümüz zaman anlam kazanıyor. Sonrasında; "Tabii ki bunları yapacaksın. Guthrie değilsin ki bir gitar, bir ampli ile harikalar yaratasın." diyesi geliyor insanın.
Aslında adam 3 sap ile de harikalar yaratıyor.
En altta linkini verdiğim videoyu tekrar izleyip adamın o üç sapı da ne kadar efektif kullandığına bir kez daha şahit oldum ve kendimden utandım aslında. Özellikle sağ kolun hareket aralığı (range of motion) olağanüstü. Saygı duymamak elde değil.

Baba, hayatla dalgasini geciyor, egleniyor, kariyerinde sunu istiyorum yapalim seviyesine gelmis ama bizim forum babayi gommus gitmis. Yani muzigini cok sevmiyorum ama hani isi artik bi gitarla amfiyle bisey yapamaz seviyelerine cekmesek , bizde dalgamizi gecsek cok guzel olur diyorum.

Not: Tüketimcilik sadece bizde olacak değil ya. "Parasıyla değil mi, yaptırırım" diyen profesyonel de çok elbette.
Not 2: Vai'ın bunu yaptırma nedeni, muhtemelen çeşitli parçalarda kullandığı bazı efektleri ve şovları tek bir enstrümanla yapabilmek. Şeker pempesi renkte kalp şekilli üç saplı bir şeyi de vardı vaktiyle, topu topu bir veya iki parça da çaldığını görünce kafayı duvarlara vurmuştum. Dedim ya, parasıyla değil mi...

Senin gibi 59 yaşına gelip erginliğini tamamlamamış adamlar yüzünden forumda kullanıcı kalmadı la. Sus artık. Yoruma bak. 😁

Bu kaydın cd'si var bende.. 90'ların sonunda grup arkadaşım getirmişti, bayılarak dinlemiştik o kadar cambazlığı ama müzik olarak sıkmıştı.. Aklımda cambazlıktan başka bir şey kalmamış.. Bir yerinde Vai'nin teli kopuyor, adam yine de çalacağı partı bir şekilde bitirip gitarı öyle değiştiriyordu.. Bence Andy kafayı en ütülemeden çalanlarıydı, melodi olarak dinlemesi keyifliydi ama onun çaldıkları bile vaaaay dedirtmemişti.. Bir de bu videoda diğer enstrumanları çalan adamlar da müthiş adamlar..

Bu kaydın cd'si var bende.. 90'ların sonunda grup arkadaşım getirmişti, bayılarak dinlemiştik o kadar cambazlığı ama müzik olarak sıkmıştı.. Aklımda cambazlıktan başka bir şey kalmamış.. Bir yerinde Vai'nin teli kopuyor, adam yine de çalacağı partı bir şekilde bitirip gitarı öyle değiştiriyordu.. Bence Andy kafayı en ütülemeden çalanlarıydı, melodi olarak dinlemesi keyifliydi ama onun çaldıkları bile vaaaay dedirtmemişti.. Bir de bu videoda diğer enstrumanları çalan adamlar da müthiş adamlar..
Öncelikle, bu başlığı "tetiklenerek ayar verme" moduna geçen arkadaşların yorumları ile boğulmaktan kurtardığınız ve "sen kim oluyorsun da onu eleştiriyorsun.... onların da zaten çok bir tarafındaydı... saygı duyucaakasınızlksjdlskdfjd..." şeklindeki dürtüselliklere prim vermediğiniz için teşekkür ederim.

Oradaki eşlik müzisyenleri gerçekten de dehşet. Zaten o kayıtta asıl döktürdükleri kısım, Timmons ile fusion çaldıkları bölüm. Vai ile Gilbert'ın misafir sanatçı kıvamında çaldıkları yer aslında genel anlamda da sönük. (Timmons'ın o tip yaptığı işlerin doruğu zaten davulcu Simon Philips ile olan Protocol projesi bu arada...)

Bence Timmons'ın en büyük özelliği aslında "vaaayy (Vaaiiiii )" dedirtmek gibi bir derdi olmadığı halde bunu yapıyor olması. 80'lerin shred ekolünden iki okullu (Berklee-Vai ve GIT-Gilbert) virtüöz, bu anlamda tam bir tezat zaten Timmons ile. Timmons çekirdekten yetişme Texaslı bluescu olarak başlayıp, caz-fusion sularına uzanacak şekilde evrilmiş, hatta sanırım üniversitede bir ara klasik gitar ve caz da çalışmış bambaşka bir karakter. İlk solo albümlerini dinlediğimde Satriani'ye benzetmiştim. Fakat adam country etkilenimleri ile de çalıyor, SRV'ye ithafen otantik bluescu gibi de takılabiliyor...Sonra adamın emprovizeye açıldığında bambaşka bir damara girdiğini fark ettim ve caz altyapısı olduğunu öğrendim.
Bence Timmons, 80'lerin shred ekolu bitip de gitar virtüözlerinin o dönemi kapandığında, oyunu değiştiren adamlardan biri, belki de birincisi oldu. Her parçada, hatta her soloda "vay be !!! dedirtmeye çalışan shred kafası biterken, Timmons gibi spontan ve dakikalarca emprovize çalabilecek birikime sahip yeni bir kuşak gelmeye başladı. Bugün jamtrackcentral virtüözlerinin yarısının Timmons ve Govan çakması tadında çalmaları da, bunun en net ispatıdır.
Truefire üzerinden yaptığı kurslarda da, ne kadar gitarist varsa (profesyonellerden bahsediyorum...) adamı seyretmeye gelmiş bu arada. Dedim ya, adam müzisyenin müzisyeni.
Jobim'in ünlü standardı How insensitive üzerine çalışı da yine rock gitarcılarının ancak ağzı açık seyredebileceği cinstendir. Jobim,muhteşem akor dizisini bir Chopin preludünden almış. Pat Martino'dan Pat Metheny'ye kadar şarkının üzerine çalmamış caz gitarcısı yoktur, çünkü "playing through the changes" muhabbeti açısından da üst düzey bir parçadır. Gelgelelim, Timmons üzerine çaldığı zaman şarkıyı ayrı bir boyuta taşımayı ve kendi imzasını atmayı başarıyor.

Baba, hayatla dalgasini geciyor, egleniyor, kariyerinde sunu istiyorum yapalim seviyesine gelmis ama bizim forum babayi gommus gitmis. Yani muzigini cok sevmiyorum ama hani isi artik bi gitarla amfiyle bisey yapamaz seviyelerine cekmesek , bizde dalgamizi gecsek cok guzel olur diyorum.
Bir gitar bir ampli ile bir şey yapamaz demedim. GG gibi harikalar yaratamaz dedim. Bu Steve Vai gitar çalamıyor demek olmuyor, gömme de değil. Ha yine de karşılaştırma yaptığım konusunda ısrar eden varsa, Steve Vai'nin günümüz şartlarında Govan'dan iyi olduğunu düşünen birinin fanatik olduğundan şüphelenirim. @barrios un da dediği gibi "Bir çok modern gitaristin Govan benzeri çalması" gibi istenirse çeşitlendirebileceğim bir çok argüman var. Ha yine de bu demek değil ki Steve Vai kötü gitarist. Sadece diğer virtüözlerin başına gelen vainin de başına geldi. Gitar gelişti, Vai eskidi.

Bu da Guthrie Govan hakkında çok bilgi sahibi olmayanlar için tanıtıcı bir video olur umarım.

Bir gitar bir ampli ile bir şey yapamaz demedim. GG gibi harikalar yaratamaz dedim. Bu Steve Vai gitar çalamıyor demek olmuyor, gömme de değil. Ha yine de karşılaştırma yaptığım konusunda ısrar eden varsa, Steve Vai'nin günümüz şartlarında Govan'dan iyi olduğunu düşünen birinin fanatik olduğundan şüphelenirim. @barrios un da dediği gibi "Bir çok modern gitaristin Govan benzeri çalması" gibi istenirse çeşitlendirebileceğim bir çok argüman var. Ha yine de bu demek değil ki Steve Vai kötü gitarist. Sadece diğer virtüözlerin başına gelen vainin de başına geldi. Gitar gelişti, Vai eskidi.

Bu da Guthrie Govan hakkında çok bilgi sahibi olmayanlar için tanıtıcı bir video olur umarım.

Gitar gelişti, Vai eskidi tespitine kesinlikle katılıyorum. Vai, Eddie Van Halen'ın steroidli versiyonuydu ve aslında hem mecaz, hem de gerçek anlamda onun yerini doldurdu. Van Halen'ın vokali David Lee Roth solo çalışmaya başlayınca, gitarist olarak tercihi Steve Vai oldu mesela....
Hatta bu tespit temelinde Timmons ve Govan için de bir şey söylemek lazım.
Timmons gibi adamlar bu anlamda asla "eskimez" bence, çünkü gitarı kullanma biçimlerinde "timeless" (zamandan bağımsız) bir unsur var. Robben Ford veya Larry Carlton nasıl eskimiyorsa, Timmons da eskimiyor o yüzden. Timmons çok iyi tekniğe de sahip, ama gitarı "Vay be !" dedirtmek için çalmıyor.
Govan'ın da bence eskimesi mümkün değil, ama onun çok farklı bir sebebi (daha) var. McLaughlin nasıl 50 sene evvel alternate picking konusunda standardı belirlemiş, Holdsworth nasıl 50 sene önce legatonun altın standardını oluşturmuşsa, Govan da bugün elektrogitarın her tekniğini zirveye ulaştırmış durumda. (Üçü de Birleşik Krallık'tan bu arada...Enteresan bir detay.)
Herhangi bir teknikte ancak Govan kadar ustalaşılabilir, daha ötesi yok. Alternate, sweep, legato, 8 finger tap, hybrid picking, bend, vibrato, phrasing, playing through the changes....Adam gitar çalmak için doğmuş. Ama Govan bunlara ek olarak hem her tarzı çalabiliyor, hem de isterse en ufak bir teknik abartıya kaçmadan, tane tane de çalabiliyor. Yani isterse adam "Timmons modunu" da açabiliyor. Şu anda üyelerden birinin çaldığı ve medya olarak paylaştığı bir solosu da bunun açık bir örneği bence.

Geri