Amfi kullanmadan sound alınır mı ?

Merhaba öncelikle hayırlı bayramlar herkese.
Gitarla amfi kullanmadan ses almak preamp ya da ses kartı dışında bir şeyle mümkün olabilir mi ?
Yani bir distortion pedalı ve ses sistemi kullanarak amfiyi aradan çıkartmak mümkün müdür ?
Bu konularda bilgi sahibi değilim cok kolay bir sey olabilir ama mazur görün.
Cevaplarınızı bekliyorum.

Öncelikle sizinde bayramınız kutlu olsun...

Amfi kullanmadan direk gitarı ses sistemine veya bir distortionla birlikte ses sistemine girmem mümkün tabiki...
Ama bu durum sizin ne tarz bir sound alacağınız ve o sounddanda beklentilerinize göre değişir...

Tonun çiğ ve tiz olması olasıdır. Bu durum kısa süre sonra can sıkmaya başlayabilir...

En azından 15 watt veya dengi amfilerle gitarınızı çalmanız daha iyi sonuç verecektir...

Tabi kötü sound sizi/bizi gitardan soğutan veya çalarken zevk almamızı engelleyen unsurlardandır... :)

İyi Bayramlar...

Amfi olmadan öyle duyabileceğin bir ses alamazsın. Ses sistemi dediğin şeyin içinde de zaten amfi vardır.

Senin kastettiğin gitar amfisi olmadan ses alınabilirmidir. Ses alırsın tabi. Sisteme bağlarsın ses çıkar, distortion istersen pedal alırsın distortion da olur. Ama Ze_uS'un da dediği gibi bu ses şu anda bizi tatmin etmez. Ama ben de bu şekilde kullandım bir süre. Bilgisayar hoparlörüne distortion pedal bağlayıp kullandım. O zaman iğrençliği çok farketmiyordum ama şu an katlanamam :)

Yani seni de bir süre götürür bu şekilde ama sonrasında daha düzgün bir şeyler almak istiyceksin o yüzden pedala vericeğin paraya az bir şey daha ekle 15w civarı bilinen markaların amfilerinden al. Forumda ikinci el çok uygun fiyata satılıyorlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet yanlıs yazmısım =) Zaten gitar ve amfi alıyorum ama henuz zamanı belli değil schecter hellraiser c-1 ve ibanez tbx30 almayı dusunuyorum.
Ayrıca pedalı zaten bi iki gun sonra alacağım icin bi sure idare edecek.Sağolun cevaplar icin.

KeReMmM demiş ki:
Amfi olmadan öyle duyabileceğin bir ses alamazsın. Ses sistemi dediğin şeyin içinde de zaten amfi vardır.

Senin kastettiğin gitar amfisi olmadan ses alınabilirmidir. Ses alırsın tabi. Sisteme bağlarsın ses çıkar, distortion istersen pedal alırsın distortion da olur. Ama Ze_uS'un da dediği gibi bu ses şu anda bizi tatmin etmez. Ama ben de bu şekilde kullandım bir süre. Bilgisayar hoparlörüne distortion pedal bağlayıp kullandım. O zaman iğrençliği çok farketmiyordum ama şu an katlanamam :)

Yani seni de bir süre götürür bu şekilde ama sonrasında daha düzgün bir şeyler almak istiyceksin o yüzden pedala vericeğin paraya az bir şey daha ekle 15w civarı bilinen markaların amfilerinden al. Forumda ikinci el çok uygun fiyata satılıyorlar.
amfi olmadan çok sıcak tonlarda alabiliyorsun mt2 yle bir mixere girmiştim nekadar mantıksız gelsede xlr çıkışı bile olmayan bir pedal kötü bir mixer servo kabinler vardı çıkan tona şaşıp kaldım ne dip gürültüsü ne birşey vardı o cılız kulağı tırmalayan tonun çıkmasını beklemiştim aslında mixerde power vardı ondan kaynaklandığını düşündüm ama başka bikaç powerlı mixerlerde de denedim o cılız ton geldi yani işin şansa bağlı dediğin gibi pek sağlıklı değil yani hele bilg hoparlörü falan yalan:D

daha sağlıklı ton alabilmek preampta yatıyor,direk kabine-hoparlore girersen ses alırsın ama "sound " çok da kaliteli olmayacaktır, ilk gitara başladığımda bende uzun zaman ses sistemine processor bağlamıstım,

bence amfi bi elektrik gitardan ses çıkarmanın en mantıklı yolu.
ama ne yazık ki ben de evde çalışırken gt-8 artı bir çift hoparlör kullanıyorum.

"Ses sistemi" dediğin şey zaten bir power amp+uygun kabin'dir.

Gitar amfileri ise üç kısımdan oluşur, pre-amp, power-amp ve kabin. Pre-amp'sız alacağın ses çok çiğ olacaktır. pre-amp kompresyon sağlayarak gitardan gelen sinyali dengeler, manyetikten çok yüksek sinyal çıkışı olursa bastırır, çok düşük çıkış olursa yükseltir, insan kulağının rahatsız olacağı ses dengesizliklerini engelleyerek , power-amp'in zorlanmadan, işlevini yitirmeden işleyebileceği, kabinlere yükselterek gönderebileceği hale sokar. Power-amp de pre-amp'den gelen sinyali bütünüyle yükseltir ve kabinlere yollar.

Pre-amp olmadan gitarı bir power-amp+kabine bağlarsan duyacağın şey genelde şudur zaten; Ya vuruşların çok az duyulur, ya da tellere asıldığın zaman normalde temiz gelmesi gereken ses patlar, cızırdar. Bunun sebebi arada pre-amp'ın olmamasıdır işte. Overdrive denen hadise de pre'amp'ın normalde yapması gereken işlevin yerine sınırlarını zorlayıp sinyali kaldırabileceğinden fazla yükseltmesidir. Yani aslında elektriksel anlamda pre-amp'ı bozmaktır bu. Bu yüzden overdrive aslında bir efekt değildir. Distortion ise overdrive esnasında ortaya duruma denir, efekt anlamıyla distortion ise bir nevi overdrive simülasyonudur.

Bu sebepten ötürü pre-amp olmadan ne kullanırsan kullan verimli bir sonuç alman pek mümkün değildir.

Sese power-amp ve kabinin de etkisi vardır fiziksel olarak. Power-amp de istenirse pre-amp gibi zorlanabilir(mesela all-tube lambalı amfiler), kabinler ise çapına göre bazı frekansları daha iyi verir, gümbürder, sallanır, bunların da sese katkısı var. Yani gerçekten doğal, güzel, sıcak bir ton istiyorsan şöyle kocaman kabinli, lambalı, kaliteli bir amfi en iyisidir.

Ancak bunların hepsinin simülatörü de var. mesela kayıt yapmayı düşünüyorsan pre-amp simülatörlü ve kabin simülatörlü bir processör işini görecektir. Hepimizin bildiği gibi, gt-8, ya da pod'lar gibi. Ya da pedallarım analog olsun, uğraşayım diyorsan bir di-box kullanabilirsin.

Ama çalıp da duymak istiyorsan eninde sonunda bunu bir power-amp'e bağlamak zorundasın, en azından bilgisayar hoparlörü gibi. Bilgisayar hoparlörü dediğimiz şeylerin içinde de prize takılıyorlarsa birer power-amp bulunur.

Umarım biraz açıklık getirebilmişimdir bu konuya.

Benim de bir sorum olacak bu konuyla ilgili. Tam yeri burası mıdır bilmiyorum ama...

Pod X3 Live kullanıyorum. 20 Watt Yamaha bir amfim var. USB yoluyla Pod'dan çıkış alıp bir kaç distortion'lı kayıt yaptım. Ama kaydı dinlediğimde amfideki gibi (Amfi de Pod'a bağlı, sesi oradan alıyorum çalarken ve kaydederken) tok ve dolgun bir ses alamadım.

Benim sorum ise amfiden gelen ses gibi iyi ve dolgun şekilde kayıt yapmam için, amfiden çıkış alarak mı kayıt yapmam gerekir?

Clickboy demiş ki:
Benim de bir sorum olacak bu konuyla ilgili. Tam yeri burası mıdır bilmiyorum ama...

Pod X3 Live kullanıyorum. 20 Watt Yamaha bir amfim var. USB yoluyla Pod'dan çıkış alıp bir kaç distortion'lı kayıt yaptım. Ama kaydı dinlediğimde amfideki gibi (Amfi de Pod'a bağlı, sesi oradan alıyorum çalarken ve kaydederken) tok ve dolgun bir ses alamadım.

Benim sorum ise amfiden gelen ses gibi iyi ve dolgun şekilde kayıt yapmam için, amfiden çıkış alarak mı kayıt yapmam gerekir?
amfiyi mikrofonlaman lazım bu durumda birde ses kartına ihtiyacın olacak buda ses kaliteni etkileyen bir unsur şeklinde karşına çıkacak yani masraf:D

Clickboy demiş ki:

cubase de inputu pod dan alırsan tonu pod un üzerinden ayarlayabiliyor ve istediğin tonu kullanabiliyorsunuz, zaten usb den bağlıyorsanız direk oyle kullanıyor olmalısınız , hiç 20 w amp fln araya sokmaya gerek yok x3 de zaten zilyon tane kabin ve amp simulasyonu mevcut, isterseniz size daha detaylı yardımcı olabilirim ,

sevgiler,

full lambalı bi amp den alacağım soundu ben değişmem sanırım bi mesanın gerçekliğini simulatorle kıyaslamazsınız sizde :) ama mecbur kalınırsa tabii kullanılır, fena da olmayabilir, iyi bi power katı satın alınırsa güzel bi preampla tabi gayet iyi sonuçlar alınır ki bi ton ünlü de o şekilde setuplar kullanıyor, ama rack sistem oluyor taşı et birsürü külfet

morpena demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
morpena demiş ki:
dist. + eq + preamp yada gt2 + kabinler

bun kombinasyon amfiye alternatif olabilir mi peki?

Hayır, arada power amp olması lazım illa ki.
Kabinden kastın o ise olur tabi ki.

yok müzik seti yada araba kolonu =)

İşte araba kolonu dediğin şey sadece hoparlördür. Kabin yani.
Power-amp arabanın teybindedir, o power-amp olmadan direk kabinlere bağlayamazsın elindeki sistemi. Dediğim şey oydu. Müzik setlerinde de power-amp vardır dahili. Yani gt-2'den çıktığın hattı müzik setinin inputuna bağladığında aslında müzik setinin power-amp'ine bağlantı yapmış olursun.

izzzyy demiş ki:
Clickboy demiş ki:

amfiyi mikrofonlaman lazım bu durumda birde ses kartına ihtiyacın olacak buda ses kaliteni etkileyen bir unsur şeklinde karşına çıkacak yani masraf:D

ya zaten işin içine girdikçe ekonomik olarak battığını görüyor insan. Hele bir de iyi tonlar elde etmiş duymuşsa bir şekilde onları kaydetmek veya üzerinde oynama yapmak vs vs nedenlerle sürüyle istek çıkıyor. Bunları yapmak için de sürüyle para.

Konu başlığıyla alakalı olarak da asla gerçeği gibi alamazsın. Yani adı üstünde simulator zaten. Zaten bu simulatorler genelde bizim gibi bu işe çok para yatırmayan/yatıramayan kullanıcılar için geliştirilmiş ekipmanlardır. Tüketim ekonomisi arz-talep dengesi ve kalite-fiyat performansı vs vs terimleri es geçerek bence çok uğraşma güzelce araştır nasıl bir ton arıyorsun, ne kadar paran var bunlara göre bir AMFİ al :)

kolay gelsin...

Geri