Geçmiş ve Gelmiş En iyi gitarist ?

Evet forumlarda dolanırken nedense bu konu hakkında açılmış bir başlık göremedim (varsa da ben görememişimdir)

Tüm gitaristlere ve bana ilham Kaynağı olan ve herkesçe de dünyanın en iyisi olarak kabul gören tek bir isim

JIMI HENDRIX

Peki size göre kim ?
Tek bir isim belirtin.

En iyi gitarist diye bir kavram olamaz ... ama madem başlıkta ilham almaktan da bahsedilmiş o zaman ilham verici bir adamla tanıştırayım sizi:

Mdou Moctar .... ilk gitarını tahtaya gerdirdiği bisiklet fren telleri ile yapmış, kendi kendine öğrenmiş bir gitarist. Nijer kökenli gerçek bir Tuareg kendisi.

Zamanla oturur bu işler. Biz üstümüze düşeni yapalım da.

Çok da iyimser olmamak lazım. Her başlıkta sabıkası var zat-ı muhteremin. Doğru düzgün yönetimi olan herhangi bir sitede muhtemelen on kere atılırdı.
Başlığın bir parçası olarak videoyu dinleyince ister istemez "Wake up dead" geldi aklıma sonraki albümden. Onun klibi ilk çıktığında nasıl kafayı yemiştik. Enteresan olan, güya solo gitarist diye gruba gelen Polland yine de gölgede kalıyor, Mustaine döktürüyordu. Şarkının trafiğine de akıl erdirememiştim, o anlamda bence çok sıkı kompozisyondu. Biraz söz var başında, sonrası enstrümantal yardırmaca.... Ardından yine aynı şey.
Ama sert çocukların söylediği bir thrash şarkısı için o nasıl komik sözlerdir ya... 🤣

Çok da iyimser olmamak lazım. Her başlıkta sabıkası var zat-ı muhteremin. Doğru düzgün yönetimi olan herhangi bir sitede muhtemelen on kere atılırdı.
Başlığın bir parçası olarak videoyu dinleyince ister istemez "Wake up dead" geldi aklıma sonraki albümden. Onun klibi ilk çıktığında nasıl kafayı yemiştik. Enteresan olan, güya solo gitarist diye gruba gelen Polland yine de gölgede kalıyor, Mustaine döktürüyordu. Şarkının trafiğine de akıl erdirememiştim, o anlamda bence çok sıkı kompozisyondu. Biraz söz var başında, sonrası enstrümantal yardırmaca.... Ardından yine aynı şey.
Ama sert çocukların söylediği bir thrash şarkısı için o nasıl komik sözlerdir ya... 🤣

Acemice bir başlık açmasına internet jargonu ile dikkat çekmeme karşılık olarak yine acemiliğinden kaynaklandığını düşündüğüm şekilde kişisel bir saldırıya dönüştürme çabası, üstelik bunu da bilgisizliğinden dolayı eline yüzüne bulaştırması zaten kalibresini belli etmekte. İyimserliğim, mesele edilecek kadar ciddiye alınası bir yanı olmamasından hocam.

Wake Up Dead sanki sonraki albümden değil de yine PSBWB albümünün açılış şarkısı olmalı. Üstüne sayfalarca konuşabiliriz, gerçekten dinlediğim günden beri bir kalıba, formüle oturtamadığım nadir şarkılardan. Sözleri konusunda ise aslında tam da 22 - 23 yaşındaki "sert" çocukların yazacağı cinsten gelmiştir bana. :D

Neyse, bahane ile kaç vakittir dinlemediğim birkaç şarkıya vakit ayırmış olduk hocam.

Selam ve 👋👋👋 ile

Acemice bir başlık açmasına internet jargonu ile dikkat çekmeme karşılık olarak yine acemiliğinden kaynaklandığını düşündüğüm şekilde kişisel bir saldırıya dönüştürme çabası, üstelik bunu da bilgisizliğinden dolayı eline yüzüne bulaştırması zaten kalibresini belli etmekte. İyimserliğim, mesele edilecek kadar ciddiye alınası bir yanı olmamasından hocam.

Wake Up Dead sanki sonraki albümden değil de yine PSBWB albümünün açılış şarkısı olmalı. Üstüne sayfalarca konuşabiliriz, gerçekten dinlediğim günden beri bir kalıba, formüle oturtamadığım nadir şarkılardan. Sözleri konusunda ise aslında tam da 22 - 23 yaşındaki "sert" çocukların yazacağı cinsten gelmiştir bana. :D

Neyse, bahane ile kaç vakittir dinlemediğim birkaç şarkıya vakit ayırmış olduk hocam.

Selam ve 👋👋👋 ile
Evet, Peace Sells...'in açılış şarkısıymış:) O kadar uzun süre oldu ki dinlemeyeli, hayal-meyal hatırlıyorum.
Selamlar...
Enteresan not: Synchronicity olmuş (Türkçe meali tevakuf sanırım...)
Sözkonusu bu iki Megadeth parçası ( Wake up ve Good Mourning/Black Friday...) aslında aynı singleın farklı yüzlerindeymiş; kaset formatında da keza...

Her başlıkta ne olayım var benim.
Biri gelir isimle konu başlığına laf eder . Ne alaka onuda anlamadım zaten.
Diğeri gelir yalan dolan iftira ile forumdaşına arka çıkmaya çalışır.
Ne o kardeşim ali kıran baş kesenmisiniz.
Saygıyı sizden öğrenecek değilim. Ama gerekirse yaşına başına bakmam saygılı olmayı öğretirim.
Şunlara bak. Birde hedefe koyuyor. Yok yönetici yokmuş ta başka forumda olsa atarlarmış ta.
Hadi işinize bakın siz.

Bu soruya samimi bir cevap vermek istiyorum. Ama once su sorularin cevaplarini vermen lazim ki gelmisini gecmisini bir masaya yatirip uzerinden gecelim;
kaçta, hangi, ne ile, niçin, noolmuş, kimi, nerde, nasıl, ne zaman, kimden, neyi, ne belli, neye, kim.

Acemicim simdi bu tarz sanatta "en iyi" demek fuzuli bir yaklasimdir. Sanat herkese ayni mesafede degildir. Dolayisiyla sanati degerlendirebilecek kusursuz bir objektiflikten bahsedilemez. Ha bunlarin yarismalari olur bunlardan birinciler ikinciler ucunculer cikar, ama bu bile o sene icerisinde en iyisi oldugunu kanitlamaz cunku arastirma sahasi kisitli.
Kimi guzel shred atar kimisi tek nota ile insani aglatir. Bunlar bir butunken guzel. İyi olan gitarist kendini basarisiyla gosteriyor zaten. Bunlari "en iyi" gibi nifak tanimlamalariyla bir birine ezdirmek yersiz.

Dünyadan Kirk Hammet, Türkiye'den Batuhan Mutlugil. KİTLELERİ sürüklüyorlar.
Acı gerçek budur; biziim bildiklerimiz olağanüstü yetenekli veya süper çalanlar değil, tanınmış hale gelebilenlerdir. Mesele sadece zevklerin değişmesi ile ilgili de değildir yani.

Youtube üzerinden okuduğum bir Shawn Lane anısı var. ( "O da kim ?" diyenler, boşverin, siz okumayın.)
Eleman bir Shawn Lane konserine gider. Sahne önünde (bar veya kulüp zaten, büyük bir sahne değil...) Shawn Lane'in gitar teknisyenini görür. Eleman heyecanla muhabbete başlar... "Shawn Lane şöyle iyi, böyle iyi, ne kadar şanslısın vs vs...". "Evet, idare eder" der eleman ("He is OK...").

Konser başlayınca, bizim eleman gitar teknisyeni zannettiği adamın aslında Shawn Lane'in ta kendisi olduğunu görür. Dibi düşer. O adamın fazladan gitar teknisyenine ihtiyacı da yoktur, muhtemelen onu tutacak parası da...

2000'lerin çok başlarında, Guitar Techniques dergisini alıyordum ara sıra. Bir baktım, içinde Shawn Lane transkripsiyonları var. "Shawn Lane sololarını çıkartıp notaya dökecek kadar çılgın bu adam da kim ola ??" dedim, sonra makalenin yazarına bir baktım, derginin kadrosunda epeydir yer alan, acaip dersleri olan bir şahıs. (Sene 2002 filandır en fazla...) "Hah " dedim. Anca bu adam yapabilirdi bunu. Zaten onun da neden dünyaca ünlü olmadığını anlamıyordum, çünkü akıllara ziyan çalıyordu.
Neyse ki, Shawn Lane değilse bile o adam, sonradan hak ettiği yere geldi en azından.

O adam mı kimdi ? Eh, Guthrie Govan tabii🤣

Son düzenleme:
Vai de Zappa'yı transcribe etmişti zamanında.

Vakti olan 2020 yapımı Zappa isimli filmi (belgeseli) seyretsin... "iyi gitarist" ve "müzikal deha" nedir fikir sahibi olsun.

Şu konserden birkaç hafta önce Londra'daydım ... daha da acı olan bizzat Ronnie Scott's ta idik 2 gece .... ayarlayabilsem uzatırdım. Hayat işte...

Bu arada bass'çı Tal Wilkenfeld orada sanırım 21 yaşında daha... davulda da Vinnia Colaiuta baba... efsane konser. Jeff Beck diyeyim daha ne diyeyim...

Bunun öznel bir şey olduğunu düşünüyorum. Evet, Jimi Hendrix cidden tartışılmaz derecede yetenekli ve başarılır bir gitarist ama "Dünya'nın en iyisi" tarzında bir niteleme pek doğru değil. Sadece Hendrix için değil, herkes için öyle.

Bana göre en iyi gitarist Eddie Van Halen mesela. Tekniğini, tarzını, yeteneğini çok beğeniyorum.

Geri