Başlangıç için bas gitar tavsiyesi

Merhabalar. Başlangıç için bas gitar önerebilir misiniz? Cort gb34Jjbk, Cort action deluxe plus, Ibanez GSR200, Ibanez Tmb100 nasildir? Bu fiyat aralığında önerileriniz nelerdir? Daha çok rock ve blues çalmak istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Benim düşüncem, bas gitara ilk başlayanlar böyle bi 5 telli alayım gibi heyecanlara giriyorlar. Slap tonları iyi olsun gibi dertlerin peşine düşüyorlar ve hata yapıyorlar. Önerim şu olur, baktığın fiyat aralığında çok müthiş bir gitar bulman mümkün değil, iş görecek, öğrenmen için bir gitar bulunur. O nedenle kendine hem bir bas gitar hem de bir amfi alabileceğin bir seçim yapmalısın. Gitara çok fazla odaklanma. Amfi edinmeye çalışırsan faydana olur. Amfi biraz kaliteli olursa tuşede oluşan problemleri daha net duyup düzeltebilirsin.
Özetle; bas gitar için bir mağazaya girip eline alarak denemen gerekiyor çünkü bas gitarda perde aralıkları büyük ve eline uyup uymadığı çalmadan belli olmuyor. Ve mümkünse bir de amfi edinip odağını tuşen üzerine yönlendirmelisin.

Ben amfi alınmasını tuşedeki hataları düzeltme açısından faydalı buluyorum fakat amfi almanız gerektiği fikrine tam olarak katılmıyorum. Bence amfisiz de fena olmayacak bir şekilde tuşenizi geliştirebilirsiniz. Gitar için de eğer bas gitardan anlayan bir tanıdığınız varsa onunla gitmenizi öneririm.

Buna ek olarak Ibanez GSR180 modeli var bende, zamanında ucuza bulmuştum. Aşırı kötü değil, GSR200ün de çok farklı olduğunu sanmam. Bence asıl önemli olan şey gitarın ayarlarının doğru bir şekilde yapılması. Zaten başlangıçta o "taste" çok gelişmediği için gitarınızda belirgin bir problem yoksa çalım keyfinizi çok büyük oranda etkileyeceğini düşünmüyorum.
Bas gitarının ayarı için de tanıdığınız biri varsa yardım alabilirsiniz veya bir luthiere (enstrüman yapımcısı/tamircisi) götürerek ayarlarına baktırabilirsiniz.

Amfi bence bass veya gitar farketmez önemli.... duymak bambaşka kapılar açar, yoksa akustik enstrüman çalardık hepimiz.... bu amfisiz de olur işi bana araba kullanmak istiyorum ama kontağı açmayıp ağzımla vuuvvv voavvv yapıyorum gibi geliyor. Elbette şart değil de sonuçta gitar/bass çalmanın ayrılmaz bir bütünü bence amfi (veya diğer dijital çözümler). :)

Amfi bence bass veya gitar farketmez önemli.... duymak bambaşka kapılar açar, yoksa akustik enstrüman çalardık hepimiz.... bu amfisiz de olur işi bana araba kullanmak istiyorum ama kontağı açmayıp ağzımla vuuvvv voavvv yapıyorum gibi geliyor. Elbette şart değil de sonuçta gitar/bass çalmanın ayrılmaz bir bütünü bence amfi (veya diğer dijital çözümler). :)
Bütçe kısıtlamasını düşünerek bu yorumu yaptım, yoksa ben de katılıyorum dediklerinize. Şahsen tercihim başta gitara daha fazla yatırım yapmak olur. Tabii bu benim görüşüm, mantıklı olmayabilir herkes için.

Geri