Gitar tellerini farklı notalara nasıl akort edebilirim?

Yaklaşık 2 senedir gitar çalıyorum drop D harici diğer notaları nasıl akort edeceğimi bir türlü anlamadım, mesela Something in the way için farklı bir düzen istiyor ama mantığını bilmediğim için yapamıyorum. Notaları farklı akort nasıl edebilirim.

internette aramayi denediniz mi? Mesela sarkinin akortunu biliyorsaniz yazin internete hangi tellerin hangi notada olacagini gorursunuz. Ya da acin bir tab, tab da her telin notasi zaten gosteriliyor. zaten mantigini anlarsiniz bir sure sonra.

Ben de o şarkıya bakmıştım akor düzeni farklı olduktan sonr vazgeçtim. Nirvananın çoğu parçasında akor düzeni farklı. Smells like dan devam dhdhdhf

internette aramayi denediniz mi? Mesela sarkinin akortunu biliyorsaniz yazin internete hangi tellerin hangi notada olacagini gorursunuz. Ya da acin bir tab, tab da her telin notasi zaten gosteriliyor. zaten mantigini anlarsiniz bir sure sonra.

İnternete yazınca Türkçe kaynak bulamaması sıkıntı olabilir. Ayrıca direk bilgi yerine birkac taktik öğrenmek istemiş de olabilir. Bu yazın baya gereksiz olmuş.

Bilgi verecek varsa dinlerim.

Ben de o şarkıya bakmıştım akor düzeni farklı olduktan sonr vazgeçtim. Nirvananın çoğu parçasında akor düzeni farklı. Smells like dan devam dhdhdhf

İnternete yazınca Türkçe kaynak bulamaması sıkıntı olabilir. Ayrıca direk bilgi yerine birkac taktik öğrenmek istemiş de olabilir. Bu yazın baya gereksiz olmuş.

Bilgi verecek varsa dinlerim.
ben bunu igneleme amacli soylemedim. herhangi bir tabi actiginizda hangi telin hangi notada oldugu gosteriliyor. Gayet isine yarayabilecek bir sey.

Google translate en iyi çözüm ingilizcen yeterli değilse.

Benim favorim karnivool düzeni - B E A F# B E
Tremontinin open their eyes modeli - D A D A D D çok eğlenceli
Drop B sadece mi telini dusuruyorsun- B A D G B E enteresandir

geleneksel drop dışında

bkz. mattias eklundh
bkz. jake e. lee

sıkıntı akort etmek değil, rock/metal gitar çalan insanlar olarak biraz da gözle çalıyoruz. drop bir şey değil dropa alışılıyor 3 dkda.

Yani şarkı çalmak için akort değiştirmek pek mantıklı gelmiyor bana, akort sadece vokalin sesinin yetmediği yerde değiştirilmeli bence.(Droplar hariç). Burada sanırım eşlik ederek çalarken sesler uyuşmadığı için akort değiştirme gibi bir durum var. Guitar pro tarzı uygulamalar kullanıyorsanız şarkıyı kendi akortunuza göre de transpoze edebilirsiniz. Ayrıca her akort her telde tutar diye bişey yok, drop C gibi bir akordu 10'luk tellerle denerseniz dumur olursunuz. Kalın akort için kalın tel gerekir yoksa sustain de alınmaz zamanla gitarın sap ayarı da bozulur. Tavsiyem şarkıyı bir tab uygulamasında kendi gitarınıza göre transpoze etmeniz.

Geri