k141 studio referans headphones

k141 hakında internetten biraz bir şeyler bulup buluşturdum.
yanlız bir kullak lık nasıl bir moniter olur
bu konuda pek bir bilgim yok ve
yapıcağımız mixlerde derinlik imkanı bir kulakklıkla nasıl sağlanır önerirmisiniz.

Ama zaten genelde mix aşamasında kullaklık tercih ediyorum
ara ara bir kulaklıktan
bi yamaha ns10 dan
birde sony saw lardan
birde b..ktan bir kolonum var adı sanı belirsiz birde ondan.

yani aslında bir şeyler çıkarıyorum fakat bendeki şu anki kulaklık behringer hpm 1000
k141 de ise ilgimi çeken 600 ohm olması idi
ve hiç bir kolona ihtiyaç duymaması imiş :?:

sizce sadece böyle bir kulaklık ile
hiç bir kolon olmadan mix yapmak mümkünmüdür?
veya verimli bir sonuç almak mümkünmüdür.

bunu istememim sebebinide açıklayayım size
Bir kere oda akustiği denen bir şeye gerek kalmıyor.
vede ses problemi yani dışarıya verdiğimiz sesden kurtuluyoruz.
Tabi işe yararsa.

Yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.
Bccsug

selam dediğin kulaklık şu an yanımda duruyor. :) ses kalitesi çok güzel müzik dinleme anlamında. ayrıca duyumlar da çok berrak. ama miks yaptığım zaman müzik setinde yada başka yerlerde dinlediğimde arada ciddi farklar olduğunu görüyorum o yüzden miks yaparken kullanmamaya çalışıyorum. daha önce de benzer bir konuyu ben sormuştum o zaman tabiki de monitor kolon almamı tavsiye ettiler. yaptığın mikslerin müzik seti veya başka bir yerde dinlediğinde kulaklığa göre yanılma noktalarına alışırsan bir zaman sonra alışıp daha düzgün miksler yapılabilir. ama dediğim gibi en sağlıklısı monitor.

Her zaman heryerde dediğimiz gibi : kulaklıkla miks yapılmaz.

Nedenmiş yaaaaaa? derseniz:

Çünkü baslar sizi yanıltır ve perdeleme yaparak birçok frekansı örtüştürür. Kulağınıza direk giren ses, kulağın açıktan gelen seslerindeki gibi işlev göremez ve hoparlörle dinlediğiniz zaman birçok farklı frekansı keşfeder, volümlerinin yanlış olduğunu duyarsınız. Oda atmosferini egale ettiğiniz için yine frekanslarla ilgili volümlerde hata yaparsınız.

Miks sadece hoparlörlerle ve kafanız ile ortalama olarak eşkenar üçgen olacak biçim de o iki hoparlörü yerleştirerek yapılmalıdır. Ayrıca mümkünse monitor hoparlörleri kullanın. Müzik seti hoparlörleri sesi cilalı gönderir oda işe yaramaz.

Kolay gelsin.

AKG K240DF
kullanıyorum.Oldukça memnunum.Bu kulaklığada bakabilirsin istersen.Abartısız bir duyumu var.Miks monitörlerle yapılır ama acil durum mikslerin için randıman alabileciğin ödül almış bir kulaklık.Bu arada K240DF 600 ohms,K141 55 ohms,K141M 600 ohms. Çok ohms göz çıkarmaz. ;)

Geri