Mikrofon seçimi

Mikrofon seçimi - AT2020 / X1A / P120 /C1

• Audio Technica AT2020

Oylar: 1 100.0%
  • SE Electronics X1A

Oylar: 0 0.0%
  • AKG P120

• Behringer C1

• Toplam oy veren
    1
  • Anket kapandı .
Yakın zamanda bir mikrofon alacağım. Bir süreden beri araştırıyorum. 3 modelden birisi olacak. Fiyatları ve özellikleri birbirine yakın. Hepsinin bir sürü karşılaştırma videolarını da izledim. Ama işte video bir yere kadar, yanıltıcı olabiliyor. Kaçırdığım tarafları illaki vardır diyerek kullandığınız varsa içlerinde deneyimlerinizi öğrenmek isterim.

Kullanım amacım;
Konuşma içerik ses kayıtları ve şuan değil ama bir süre sonrada klasik yada akustik gitar kayıtları. Bu arada profesyonel kayıtlar değil de, ev studyomda kendimce diyebilirim. Odamda herhangi bir yalıtım vs yok.
1- Audio Technica AT2020
2- SE Electronics X1A
3- AKG P120
Tüm mikrofonlar kardioid kondanser. Diğer özellikleri de hemen hemen aynı. İki tanesinde bas frekansları kesme ve -20 db azaltma özelliği var ama çokta elzem olmadığını düşünüyorum.
3 mikrofona kıyasla Behringer c1 hakkinda ne düşünürsünüz?

Son düzenleme:
Selamlar,

Ben podcast kaydı yapıyorum epey bir süredir. Şu güne kadar dinamik olarak SM58, SM57, SM7B, Behringer XM8500, Electrovoice RE20 ve Rode Procaster kullandım. Kondenser olarak ise X1s, Rode NT1 ve Behringer C1 kullandım.

Kondenser mikrofonları genel olarak konuşma kayıtları için çok kullanmadığımı belirtmeliyim. Nedeni de malum, ortam seslerini epey alıyorlar. Radyo stüdyosu gibi tam yalıtımlı ortamlarda bu güzel bir canlı etki veriyor. Yani dışarıdan ses değil de örneğin birisi konuşurken diğerinin onaylama sesinden tutun öksürmesine, o radyoya has ortamı güzel aktarıyor. Fakat dışarıdan geçen kamyon sesini kayıtta buluyorsanız o sorun. Yine de siz kondenser sormuşsunuz, önce ona cevap vereyim: Behringer c1 iş görür bir mikrofon. Kötü demem. Biraz EQ ile yukarıda yazdığınız mikrofonlarla karşılaştırılabilir sonuçlar alabilirsiniz.

Dinamik mikrofon sormamışsınız ama onunla ilgili kısacık bir not bırakayım: Behringer xm8500 fiyatına göre harika bir mikrofon.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle dinamik mikrofon neden düşünmedim acıklıyayım. Prodipe TT1 dinamik mikrofonum var. Dinamik mikrofonla Ses konuşma içeriği kaydetmek istediğimde, biraz mikrofondan uzaklaşsam yada hafif sağa sola dönsem seste çok azalma oluyor. Kondenser tercihim birazda bu yuzden. Biraz daha rahat hareket esnekliğine sahip olmak. Birde çok fazla dış gürültüye sahip bir yerde değilim. Kondenser ve kardioid açının daha iyi olacağını düşündüm.
Rode nt1 ile X1s i karşılaştırırsanız arasındaki fiyat farkına bağlı kalite farkı var mıdır?

Bu konuda biraz taraflıyım. NT1 en sevdiğim mikrofonlardan. Hala bir tane el altında bulunduruyorum. X1s ile arada kalite açısından fark yok bence ama karakteristik olarak farklar var. O da tercih meselesi. İkisi de pişman etmez.

Öncelikle dinamik mikrofon neden düşünmedim acıklıyayım. Prodipe TT1 dinamik mikrofonum var. Dinamik mikrofonla Ses konuşma içeriği kaydetmek istediğimde, biraz mikrofondan uzaklaşsam yada hafif sağa sola dönsem seste çok azalma oluyor. Kondenser tercihim birazda bu yuzden. Biraz daha rahat hareket esnekliğine sahip olmak. Birde çok fazla dış gürültüye sahip bir yerde değilim. Kondenser ve kardioid açının daha iyi olacağını düşündüm.
Rode nt1 ile X1s i karşılaştırırsanız arasındaki fiyat farkına bağlı kalite farkı var mıdır?
Bir de atlamışım pardon ama mikrofon önünde çok hareket ediyorsanız kondenser mikrofonla da sorun yaşarsınız. Nedeni de şu, mikrofonun polar pattern'i (bunun türkçe'sini bilmiyorum) belirleyici olacak. Evet, kondenser mikrofon daha fazla ortam sesi alacak ama polar pattern'in cardioid olduğunu varsayalım (NT1 veya X1s öyle bildiğim), siz hareket ettikçe ses seviyesinde farklılıklar yine olacak. Hatta tam ortamınızı bilmiyorum ama diyelim ki bir sandalyede oturuyorsunuz, gacırtı gucurtuyu da yayına daha çok vereceksiniz. Post sürecini seviye ayarlamak ve gürültü temizlemekle geçireceksiniz.

Bu durumda iki seçenek var: 1. Omnidirectional bir mikrofon edinmek. 2. Mikrofon tekniğinizi geliştirmek. Ben ikinciyi öneririm ama tam olarak ne kaydettiğinizi bilmiyorum tabii.

Geri