GarageBand için 2. el Ipad seçimi

Merhabalar, elektronik davul kayıtları için GarageBand uygulamasını kullanmak istiyorum. Bunun için de 2. el bir Ipad almak istiyorum. Ancak olabildiğince en düşük fiyatlı bir cihaz almayı planlıyorum. Normalde bilgisayarım var ve Stüdyo programları üzerinden kayıtlar alıyorum ancak arkadaşlarla ortak yaptığımız çalışmalar sebebiyle bazen davulumu farklı bir ortama taşımam gerekiyor. Bunun için de taşınabilir bir cihaz lazım. İkinci el cihazlara baktığımız zaman Ipad 2 vs var. 1. nesil 2. nesil diye bahsedilen bir durum da var. Açıkcası Apple'ın ürün skalasına son derece uzak biriyim. Yalnızca GarageBand üzerinden davulumla kayıt alabilmek için en düşük ve en ucuz bulabileceğim hangi cihaz var? Ne kadar eski olursa olsun (1. nesil sanırım en eskisi) GarageBand destekliyor mu? Çalım esnasında donma kilitlenme vs olayı oluyor mu? Tamamen örnek vermek amacıyla söylüyorum bir sitede 600 tl ye Ipad Mini1 var. Kozmetik olarak hiç sıkıntısı yok. Bu ürünü alsam Garageband kayıtları alabilir miyim?

Merhabalar, elektronik davul kayıtları için GarageBand uygulamasını kullanmak istiyorum. Bunun için de 2. el bir Ipad almak istiyorum. Ancak olabildiğince en düşük fiyatlı bir cihaz almayı planlıyorum. Normalde bilgisayarım var ve Stüdyo programları üzerinden kayıtlar alıyorum ancak arkadaşlarla ortak yaptığımız çalışmalar sebebiyle bazen davulumu farklı bir ortama taşımam gerekiyor. Bunun için de taşınabilir bir cihaz lazım. İkinci el cihazlara baktığımız zaman Ipad 2 vs var. 1. nesil 2. nesil diye bahsedilen bir durum da var. Açıkcası Apple'ın ürün skalasına son derece uzak biriyim. Yalnızca GarageBand üzerinden davulumla kayıt alabilmek için en düşük ve en ucuz bulabileceğim hangi cihaz var? Ne kadar eski olursa olsun (1. nesil sanırım en eskisi) GarageBand destekliyor mu? Çalım esnasında donma kilitlenme vs olayı oluyor mu? Tamamen örnek vermek amacıyla söylüyorum bir sitede 600 tl ye Ipad Mini1 var. Kozmetik olarak hiç sıkıntısı yok. Bu ürünü alsam Garageband kayıtları alabilir miyim?
Kesin çalışan bilgiyi vereyim. Benim de elimde 2012 model ipad mini var, içinde yıllardır garageband var. Hala sorunsuz şekilde çalışıyor ama uzun kayıtlar şeklinde değil de döngüler şeklinde kullanıyorum. Davul kayıtları derken uygulamanın içindeki davullar gibi anladım ama emin olamadım, normal ses kaydı olarak zaten herhangi bir taşınabilir aygıtla ses kaydedilir. Bu uygulamadaki drummer ve smart drum kısımları cidden çok hoş.

Tabii ben elektrikler kesikken can sıkıntısına bu uygulamayı kullanıyordum öyle duruyordu. Son dönem oturduğum yerden vsti yüklü olmayan bilgisayarı doğaçlama sitesine (ninbot) bağlayabilir miyim diye düşünürken tekrar kullanmak aklıma geldi, tekrardan aktif olarak ve sorunsuz şekilde kullanıyorum. İçindeki ios sürümü 9.3.5, doğru düzgün internet sayfalarını bile açmıyor, hep hata veriyor ama garageband sorunsuz çalışıyor. Hani şansıma değilse böyle bir durum var.

Uygulamaları yüklerken eski versiyona uyumlu olanı yükle gibi bir seçenek de beliriyor, daha önce başka uygulamalarda bu başıma gelmişti, yani kaldırıp kurmaya çalışınca bu uygulama cihazınızda desteklenmiyor diyordu, basılı tutunca eski versiyonu yükle seçeneği çıkıyordu, şu an garageband'ı kaldırsam tekrar yükleyebilir miyim? Ondan emin değilim açıkçası ama kesin sorunsuz şekilde çalıştığını teyit edebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kesin çalışan bilgiyi vereyim. Benim de elimde 2012 model ipad mini var, içinde yıllardır garageband var. Hala sorunsuz şekilde çalışıyor ama uzun kayıtlar şeklinde değil de döngüler şeklinde kullanıyorum. Davul kayıtları derken uygulamanın içindeki davullar gibi anladım ama emin olamadım, normal ses kaydı olarak zaten herhangi bir taşınabilir aygıtla ses kaydedilir. Bu uygulamadaki drummer ve smart drum kısımları cidden çok hoş.

Tabii ben elektrikler kesikken can sıkıntısına bu uygulamayı kullanıyordum öyle duruyordu. Son dönem oturduğum yerden vsti yüklü olmayan bilgisayarı doğaçlama sitesine (ninbot) bağlayabilir miyim diye düşünürken tekrar kullanmak aklıma geldi, tekrardan aktif olarak ve sorunsuz şekilde kullanıyorum. İçindeki ios sürümü 9.3.5, doğru düzgün internet sayfalarını bile açmıyor, hep hata veriyor ama garageband sorunsuz çalışıyor. Hani şansıma değilse böyle bir durum var.

Uygulamaları yüklerken eski versiyona uyumlu olanı yükle gibi bir seçenek de beliriyor, daha önce başka uygulamalarda bu başıma gelmişti, yani kaldırıp kurmaya çalışınca bu uygulama cihazınızda desteklenmiyor diyordu, basılı tutunca eski versiyonu yükle seçeneği çıkıyordu, şu an garageband'ı kaldırsam tekrar yükleyebilir miyim? Ondan emin değilim açıkçası ama kesin sorunsuz şekilde çalıştığını teyit edebilirim.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Açıkcası ben GarageBand'ı üzerindeki seslerden dolayı kullanmak istiyorum. Roland TD-15 var bende ve davulun kendi seslerini bir türlü Ezdrummer, Addictive Drums gibi VST'lerin vermiş olduğu kalitede ve gerçeklikte alamıyorum. Evet çoğu dijital davula göre bariz derecede kaliteli sesleri var Roland'ın ancak yine de bir Ezdrummer kalitesinde değil hiçbir kiti. Ya da ince ayarlarını ben veremiyorum.

Evde olduğum zamanlarda zaten bilgisayardan hallediyorum VST işini. Ama arkadaşlarla bir yerlerde buluşup birşeyler yapmak istediğim zaman yanımda portatif bir stüdyo programı da götürüp midi üzerinden ses almak istiyorum.

Ayrıca diğer bir sebebim de nota sehpası kullanmak yerine Ipad üzerinden notasyonu açıp bakarak çalmak. Yani davuluma bir tablet tutucu alıp tam karşıma Ipadi koyup hem notasyonu ekrana vermek hem de GarageBand üzerinden çalmak istiyorum.

Bir tık daha açıklamak gerekirse :) çalacağım şarkının davul tablarının çıktısını almak için bir yazıcı almayı planlıyordum bugüne kadar. Bu da en az 700-800 liralık bir printer maliyeti demek oluyor. Bugün aklıma, Ipad alıp bir taşla iki kuş vurma imkanım olup olmadığı geldi. Yani nota sehpasına yazıcı çıktısı kağıt koymak yerine, IPad üzerinden notayı açıp hem de ekstra bir stüdyo programına sahip olacağım. :)

Ama işte eski sürüm olayının kesin bir sonucunu bilmek lazım. Sıfırdan bir cihaza kurulabilir mi? Yoksa sizinki gibi önceden yüklüyse mi kullanılabilir, bunlar hep soru işareti.

Evet anladım, çok amaçlı iş göreceği kesin. İçindeki sesler de gayet iyi. İkinci el almayı düşündüğünüz cihaz için belki bir yüklemeyi deneme şansınız da olabilir. Deneme sürüm yüklemesi oluyor muydu ya da satıcı bunla uğraşır mı o kısmı bilemiyorum. Ufak bir araştırma yapınca uygulamayı kaldırdım geri yükleyemedim gibi sonuçlar da çıkıyor, yukarda bahsettiğim önceki sürümü yükle gibi bir seçenek de çıkıyor:

Ama tabii sıfırdan uygulamanın eski sürümünü satın almak gibi bir şey var mıdır? İşte onu kesin bilmek zor, bir şekilde denemek en kesin çözümü olur. Ama eğer bu aşamayı geçebilirseniz 10 yıldır hala çalışabilmesi bile güzel diyebilirim. Tabii bu apple'ın işleri belli olmuyor, aniden tüm desteği de kesebilirler, alet hiç açılmaz falan, kafalarına göre takılıyorlar bu konuda...

Geri