Waldman gitar alıp EMG manyetik takmak

Selam herkese. 2. el elektro gitar alacağım ve Sahibinden'de bakınıyorum. Waldman marka gitarlar karşıma çıkıyor. 1100 TL'ye LP, 1000 TL'ye SG modelini buldum. Yt'den az çok dinledim fakat pek tatmin edici değil sesleri. Klavye vs. ile ilgili pek yorum bulamadım fakat manyetikleri bozuk, güçsüz, berbat gibi yorumlar var(1000 TL'den beklenir tabi). Alsam, manyetik taktırsam diye düşündüm. İki EMG için 900 bandı (Sa1 ve Tb1) , ESP lh100 seti için 600 tl gidiyor hemen hemen. Sorum şu: 2600 TL'ye alınacak EMG HZ H4 manyetikli cort mu yoksa 1600 TL + luthier ücretiyle Waldman mi? Bir de Waldman kullanmış olan varsa yorumlarını beklerim.

Ucuz bir gitara kaliteli bir manyetik takmanın mantığı şudur:
- gitar zaten elindedir ve seviyorsundur(görüntü, aura vs.),
- gitarın çalımı sana rahat geliyordur, başka bir gitara geçince zorlanıyorsundur,
- gitar ayar tutuyordur, kısa sürede sapı atmıyordur,
- gitarın ağırlığından ve kontrollerinden memnunsundur,
- gitarın perdelerinden memnunsundur(rahat çalımı ayarlamak için aşınmamış ve yerlerine iyi yerleştirilmiş perdeler gerekli).
Tek sevmediğin noktası tonsa kaliteli manyetiği takar ve iyi bir ton beklersin. Ama yukarıda saydığım diğer faktörlerden geçer not aldığından emin değilsen gitarı alıp EMG takmak kumardan farksız olacak.
Tabi gitarın yukarıda saydığım yanlarını yorumlarabilecek kadar iyi değilsen bir luthiere götürmen ya da yanında bilen birinin olması gerekiyor. Bir süre kullanmak gerek bence anlamak için de(2-3 ay).
Önerim 1500-2500 aralığında 4-5 yaşlarında paslı puslu görünmeyen, kırığı çıkığı olmayan bir Ibanez alman. Alır bir süre kullanır deneyimlersin. Sonra baktın gitarın her şeyinden memnunsun ama sesi kötü, manyetik takarsın. İlla iki manyetik takmak ta zorunda değilsin, çoğu şey köprü manyetiğinde çalınıyor, paran yoksa gereksiz harcama yapma.
Baktık gitar iyi hoş ama içine sinmedi 6 ayda falan, satışı kolay olur, satar başka bir modele geçersin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sağol hocam. İbanez gitar düşünmüyorum, Cort HSS stratım olduğu için daha çok Les Paul'lere bakıyorum. Açıkçası yukardaki etkenlerin hepsinden beni tamamen tatmin edecek gitar alıp üstüne iki tane EMG alıp takmak en az 3000'e patlar bana. Luthier nasıl bir rakam söyler hiçbir fikrim yok. Bütçe düştükçe imkanlar azalıyor. Bir de Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yaşıyorum. Koskoca Kastamonu'da bir tane LP yok. Yani gidip deneme imkanım yok maalesef. Waldman gitarlar belki de TR'deki en ucuz Les Paul'lar. Klavye, tel yüksekliği, akort tutması vs. ne kadar tatmin eder bilemiyorum. 2500 TL'ye kadar başka bir öneriniz var mı acaba? Şimdiden teşekkürler.

Cort Z42, Cort Evl Z4, LTD EC50 modelleri var hepsi 2500 bandında. Modifikasyon işine hiç girmesem hangisini önerirsiniz? Ya da şöyle sorayım: Şebnem Ferah, Pentagram, Mor ve Ötesi üçlüsü için EMG çok sert mi kalır yoksa ESP Designed ve İnf3/İnf4 daha mı doğru bir seçim olur?

Biliyorum fazla soru oldu fakat çoğu şey köprüde çalınıyor demişsiniz, haklısınız. 600 TL EMG bridge veya 600 TL ESP Lh100 set takacak olsam yaklaşık 1900 TL'ye kadar gitar alabilirim. 1900 TL'ye eli kolu düzgün tutulur gitar biliyor musunuz, önerir misiniz? Teşekkür ederim.

Yerinde olsam Cortu satıp elimdeki parayla birleştirip HSH manyetik dizilimli Ibanez RG350-370 gibi birşey alırdım. Hem o Corttan aldığın tonları alabileceksin hem de
Şebnem Ferah, Pentagram, Mor ve Ötesi
bunları ve çok daha sertlerini çalmak için yeterli gaini üretebilen manyetiklerin olacak. Bir manyetik değişimine gitmek için yeterli sebep göremiyorum ben, EMG istediğin tonlardan daha sertini verir. Bunları çalarken EMG'lerle çalmak istemezdim ben şahsen, bir pasif manyetik daha güzel olur. Kullandığın gitar da eli yüzü düzgün bilinir bir gitar olacak, fazla düşünmek zorunda olmayacaksın götürür mü diye.
Yok hayır diyorsan düz fabrika çıkışı temiz bir LTD EC-50, MH-50, M-50 öneririm o saydıkların arasından.

Hocam manyetik takıp çıkarma olayından vazgeçtim, pek karlı gelmedi. Emg nin sert gideceği konusu da doğrudur. Dün bi ilan buldum. Uzun zamandır baktığım evl z4 ün stratı. Cort Evl X4. HSH manyetik(Emg Hz H4, S3). Ve en önemlisi coil tap var manyetiklerde. Hem EMG manyetiğim olcak, hem metale kaymadan sert tonlarım olabilecek. Alırsam onu alıcam büyük ihtimalle. Cort'u satıp 4-5 K lık sağlam bişey almak istiyorum ben de fakat babam pek sıcak bakmıyor bu işe (Akustik ve klasik gitarlarımı da satamadım, hiç kullanmıyorum). Önceki mesajda yazdığım gitarların 2500 lira olması ve şu an bahsettiğim Evl X4'ün 2000 tl olmasını göz önünde bulundurursak sizce SuperStrat'ı almak daha mantıklı mı, değil mi? İbanez'e de abimden deneyimlemem nedeniyle pek sıcak bakmıyorum açıkçası. Jak girişi temaszılık yapıyor, köprü manyetiği bazen ölü gibi ses veriyor vs. Tabii farklı seriden 2000 liraya bulunabilirse neden olmasın.

İbanez Rg370 kullandınız mı? İnternette çok fazla şikayet var akortla ilgili. Köprüyle ilgili yorum yapanların hepsi akort tutmuyor demiş. Sizin düşünceniz nedir bu konuda?

Hocam yine ben, merhaba. Dediğiniz rg370dx modelini buldum 2200 liraya. Bu DX eklentisinin bi olayı var mıdır? Ve sizce Cort Evl X4 mü döver Ibanez RG370 mi?

DX kozmetik unsurları tanımlayan bir ek, DX eklentisi olan modeller biraz daha güzel görünüyor (sübjektif elbette).

Sonu dx olanlar edge 3 köprü, sonunda z olanlar edge zero 2 köprülü. Zero köprü daha iyi ve yeni, akort tutar ama daha fazla metal parça ve yay bulundurur. Pek tercih sebebi değil benim için.
Cort Evl X4. HSH manyetik(Emg Hz H4, S3). Ve en önemlisi coil tap var manyetiklerde
5 yollu switche sahip her gitarsa strat tonu alabilirsin coil tap'e ihtiyaç duymadan. 2 ve 4. pozisyonda manyetikler bölünerek single gibi çalışır. Ibanez'in perde/sap işçiliği ve ağaç kalitesi bu fiyatlardaki Cort gitarlardan daha iyi. EMGHZ manyetikler fena değil, hatta kayıtlarda falan aktif EMG'ler ile bildiğin aynı tonu veriyor. Hissiyatları çok azcık farklı, çıkış voltajları farklı. Aktifler daha sessiz çalışır. Sertlik olarak pek yok HZlerle aktifler arasında. En azından kaliteli manyetik. Ibanez'in aynı fiyattaki gitarlarında bulacağın manyetiklerden 1 tık daha kaliteli diyebilirim yüksekliği güzel ayarlanırsa.
İbanez Rg370 kullandınız mı? İnternette çok fazla şikayet var akortla ilgili. Köprüyle ilgili yorum yapanların hepsi akort tutmuyor demiş. Sizin düşünceniz nedir bu konuda?
Saddleları erimemiş, aşırı eski olmayan, paslı puslu olmayan bir rg370 akort konusunda üzmez kesinlikle. Telleri takıp köprüdeki tel tutucu küpleri yeterince sıkacaksın, akort oturunca üst eşik kilitlerini sıkacaksın ve 2-3 ay boyunca bu işlemi yapmana bir daha gerek olmayacak. Akort değiştirmek için sürekli üst eşiği açıp köprü ayarı yaparsan tabii ki akort tutmaz, her gitarda bu böyle. Senin istediğin şeyler için E standart akor yeter, otur öğrenmeye bak çalmayı.

Sonu dx olanlar edge 3 köprü, sonunda z olanlar edge zero 2 köprülü. Zero köprü daha iyi ve yeni, akort tutar ama daha fazla metal parça ve yay bulundurur. Pek tercih sebebi değil benim için.

5 yollu switche sahip her gitarsa strat tonu alabilirsin coil tap'e ihtiyaç duymadan. 2 ve 4. pozisyonda manyetikler bölünerek single gibi çalışır. Ibanez'in perde/sap işçiliği ve ağaç kalitesi bu fiyatlardaki Cort gitarlardan daha iyi. EMGHZ manyetikler fena değil, hatta kayıtlarda falan aktif EMG'ler ile bildiğin aynı tonu veriyor. Hissiyatları çok azcık farklı, çıkış voltajları farklı. Aktifler daha sessiz çalışır. Sertlik olarak pek yok HZlerle aktifler arasında. En azından kaliteli manyetik. Ibanez'in aynı fiyattaki gitarlarında bulacağın manyetiklerden 1 tık daha kaliteli diyebilirim yüksekliği güzel ayarlanırsa.

Saddleları erimemiş, aşırı eski olmayan, paslı puslu olmayan bir rg370 akort konusunda üzmez kesinlikle. Telleri takıp köprüdeki tel tutucu küpleri yeterince sıkacaksın, akort oturunca üst eşik kilitlerini sıkacaksın ve 2-3 ay boyunca bu işlemi yapmana bir daha gerek olmayacak. Akort değiştirmek için sürekli üst eşiği açıp köprü ayarı yaparsan tabii ki akort tutmaz, her gitarda bu böyle. Senin istediğin şeyler için E standart akor yeter, otur öğrenmeye bak çalmayı.
Hocam dediğim coil split değil, coil tap. Manyetiklerden kaç sarımlık ses gelceği ayarlanıyor. Yani potu kaldırınca daha yumuşak; pot aşağıdayken daha gür, yüksek ses veriyor.

@Mert Büyükdeğerli bro diyeceğimi dedim ben, şans seninle olsun. Çünkü ihtiyacın var. Araştırıp soruşturmak iyidir.
Hocam ihtiyacım olduğu kesin fakat pek benden yana değil kendileri. Birkaç dakika önce dolandırılıyordum az daha. Gitar deforme olduğu için fiyat uygun zannettim. Dün iki kez konuştuk, video atmasını istedim. Sesinin EMG ile alakası yok. Sordum neden böyle diye, stok manyetik değilmiş markasız manyetikler varmış üzerinde. Coil tapi de iptal etmişler tabi. Sakın ola Vox Studio'dan bişey almayın, pek iyi sonuçlar doğurmuyor. Şu an sadece RG 370 var gibi görünüyor, bakalım hayırlısı. Sözünden çıkmayactık hocam doğru demişsin başından beri 😂

Bugün bir de Rg350 Exz ilanı buldum. En makul ilan o gibi. Cort X11 var EMG'l fakat cevap vermiyor satıcı. @goldenageofturks dediğim gibi sözünden çıkmayacaktık hocam. Nasip olursa onu alacağım o da olmazsa bekleyeceğiz yapcak bişey yok. Cevap veren, yardımcı olan herkese teşekkür ederim, aklımdaki soruların hepsi cevaplandı sayenizde.

Geri