Kapo-akort sapması

Dostlar merhaba teknik bir sorum olucak, yardımcı olabilirseniz minnettar olurum
smile.png

Kapo taktığımda akortta +10 civarlarında bir sapma oluyor bu durum normal midir acaba ? Kapo takınca akordu yeniden ayarlamak mı gerekir ? Değerli görüşlerinizi beklemekteyim , şimdiden teşekkürler iyi günler

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumlarınız için teşekkür ederim dostlarım, düzensizliği neden yapar acaba Ömer hocam ? DeathDrain dostumun dediği gibi kapo sıkılığından kaynaklı olabilir mi ya da neyden dolayı olur ?

Doğrusunu söylemek gerekirse neden böyle bir şey olduğunu bilmiyorum fakat tahmin edecek olursam:
-Gitarın perdeleri %100 entone değil diye biliyorum, yani aslında biz çalarken bile birkaç cent farklı duyuluyor çaldığımız notalar.
-Benim deneyimime göre kapoları biraz daha fazla baskı uygulayacak şekilde tasarlıyorlar çünkü klavyenin radiusu var fakat kapoların telle temas eden kısımları düz. Sanıyorum ki kapolar bu sebeple sıkı değilse özellikle kalın ve ince mi telinde cızlama yaratıyor.

Dediğim gibi bunlar sadece benim tahminim yanlış da olabilirler. Bana sorarsanız pratik olarak neden böyle bir şey olduğunun bence çok önemi yok. Siz kapoyu takıp tekrardan gitarı akort ettiğinizde bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

Fiyati artik saçma düzeye gelen bir diğer alet olarak bunu alırsanız tam olarak yeteri kadar tellere baskı uygulayıp akort sıkıntısı yaşamazsınız. Mandalı modeller cok sert ve fazla basıyor tellere.

Teşekkür ederim

Fiyati artik saçma düzeye gelen bir diğer alet olarak bunu alırsanız tam olarak yeteri kadar tellere baskı uygulayıp akort sıkıntısı yaşamazsınız. Mandalı modeller cok sert ve fazla basıyor tellere.
Teşekkür ederim üstat, bu ürünün benzeri ve daha uygun fiyatlısı olarak Alice'nin A007J modeli var o da olur sanırım

Hocam bir de akortta sapma olmasın diye fazla sıkmayıp bu defa da cızlama problemi oluyor mu acaba sizin kullanıp deneyimlediğiniz bir ürün müdür ?

Teşekkür ederim

Teşekkür ederim üstat, bu ürünün benzeri ve daha uygun fiyatlısı olarak Alice'nin A007J modeli var o da olur sanırım

Hocam bir de akortta sapma olmasın diye fazla sıkmayıp bu defa da cızlama problemi oluyor mu acaba sizin kullanıp deneyimlediğiniz bir ürün müdür ?

Ayni mekanizmayla çalıştığından olur muhtemelen. Alırken mutlaka elektro gitar veya klasik gitar kapolarindan size uygun olanını seçin. Ben en az 10 senedir kullanıyorum Planet waves'i, umarim Alice de benzer kaliteyi sunar.

Üstteki vidayi zaten cizirdama kesilene kadarki en hafif baskı düzeyine kadar ayarlıyoruz bunlarda. Dolayisiyla tele sadece yeteri kadar baskı uyguluyor kapo. Güzelliği burada.

Ben 20 yıl önce bi mandallı Jim Dunlop almıştım hala kullanıyorum. Tık demedi. Ama şu fiyatlara bak. Allah'ım sana geliyorum. 30-40 dolara geliyor kapo dediğin şey 😟

Soruna gelirsek sap çok fazla iç bükey duruma gelmiş olabilir gibi geldi bana. Sap ayarına bakmakta fayda olur.

Geri