Ses kartı kayıt ve effect sorunu

Selamlar sevgili forumdaşlar..

Öncelikle Jay Turser stratcaoster elektro gitarımla 1.5 seneyi dolduruyoruz. Elimde şuan kullandığım Blackstar İdcore 10 V2 modeli amfim mevcut ve amfi dışında herhangi bir harici gitar aygıtı bilmiyorum.

Kayıt ve effect için bende herkes gibi ses kartına başvurdum giriş seviyesinde iş görebilecek bir kart yeterli diye okudum ve Behringer UM2 ses kartı aldım. Fakat macera başladı..
İnternette pek çok video izledim ama nafile bir türlü istediğime ulaşamadım.

Öncelikle yaptıklarımı anlatayım ; - Behringer UM2 Driver kurdum.
- Asio4All indirdim
- Amplitube 5 indirdim (bu programların hangisi iyi hangisi kötü bilmiyorum.)
- Cihazı PC' ye taktım, tanımladı zaten İnput; Behringer ses kartım seçtim Output ; Gene behringer ses kartım seçtim ( Çünkü ses kartının arkasına kolon bağladım (+' -)
- Buffer : 256 da
Fakat kayıt yaptığımda sürekli pat put cızırtılar rahatsız edici şekilde dip ses ve kaydı dinleyince effect olmasına rağmen clean tonda kaydetmesi gibi gibi şeylerle karşılaştım

bana bu konuda yardımcı olacak bir forumdaşım var mıdır ?

Dip not: Jak kablom çok kalitesiz ve çok eski bir kablo amfide temazssızlık sorunu yapıyordu sabitleyince o sorun olmuyor fakat ses kartında işler değişebilir yazayım onuda dedim.

Leptop özellikleri; 4GB DDR3 256 SSD İntel Celeron 1.8GHZ İşlemci

İlk önce input/output seçerken de ASIO seçmiş olduğuna emin ol. Sonra UM2'Nin kendi ASIO4ALL sürücüsü var, onu yükle: Behringer | Product | UM2

Ama sorun eper ASIO'yu doğru kullandıysan çok büyük ihtimalle CPU. DDR3 kullanan mobil bir Celeron modern yazılımlar için çok yavaş kalacaktır. Eski bir yazılım kullanmayı dene, Cakewalk yükleyip içindeki TH3'ü kullan mesela, kayıt için de yardımcı olur, güzel ve ücretsiz bir DAW'dır. Nasıl kayıt yapacağını bilmiyorsan epey YouTube vidyosu da var.

UM2 bu arada hala üretimi ve satımı devam eden en kötü kart olabilir, yanlış yönlendirilmişsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İlk önce input/output seçerken de ASIO seçmiş olduğuna emin ol. Sonra UM2'Nin kendi ASIO4ALL sürücüsü var, onu yükle: Behringer | Product | UM2

Ama sorun eper ASIO'yu doğru kullandıysan çok büyük ihtimalle CPU. DDR3 kullanan mobil bir Celeron modern yazılımlar için çok yavaş kalacaktır. Eski bir yazılım kullanmayı dene, Cakewalk yükleyip içindeki TH3'ü kullan mesela, kayıt için de yardımcı olur, güzel ve ücretsiz bir DAW'dır. Nasıl kayıt yapacağını bilmiyorsan epey YouTube vidyosu da var.

UM2 bu arada hala üretimi ve satımı devam eden en kötü kart olabilir, yanlış yönlendirilmişsiniz.
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim hocam 🙏 internette bilgiler çok fazlasıyla var buda çok karıştırıyor kafamı ..

Teknoloji kısmını ASIO olarak seçiyorum. bunların dışında zaten
Direct Sound ve Windows Audio mevcut.
İşlemciden olduğunu düşünüyorum bende çünkü gereksiz bir kasılma mevcut fazla olmasada hz olarak belli edebiliyor.

Sesi Behringer kartının output kısmından düz şekilde hoparlör bağlayarak alıyorum sadece basit bir ev kolonu ve sadece Kırmızı delikten alıyorum Soldaki çıkış boşta fakat ses çok az geliyor Volume 50 lerde duyulmuyor. Bu sebepten kulaklıkla deneyeceğim.

Birde bana önerdiğiniz programı indirip kurcalayacağım bu programlara çok yabancıyım bu sebepten zorlanacağım gibime geliyor

Ses kartını internette okudum fazla bir şey beklenmeden alınabilir orta seviye bir kayıt çıkartırsan tarzı yorumlardan esinlenerek aldım zaten çok hafif ve kıytırık bir malzemesi mevcut bakalım istediğim randumanı alabilecek miyim
Şimdiden amfimi özledim diyebilirim.

bu iş teknoloji ile doğru orantılı yükselen usd bazlı olduğu ve usd nin yerinde durmadığı düşünüldüğünde hayli masraflı olmaya başlayan bir kulvar. daw olarak reaper kullanıyorum. ses kartım focusrite scarlette solo 2. nesil. gitar efektleri için lisanslı bias fx2 ve neural dsp lisanslı pluginn ler kullanıyorum ki neural ciddi ücreti olan ve bias a göre dar yelpazeli bir ürün. video izleyip kuracalayarak öğrenildiği bir gerçek. ancak istediğin sonuçlar için bir referans monitör ya da referans kulaklığı deneyip üzerinde ilerlemene değecek bir şey mi ona öyle karar ver derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bu iş teknoloji ile doğru orantılı yükselen usd bazlı olduğu ve usd nin yerinde durmadığı düşünüldüğünde hayli masraflı olmaya başlayan bir kulvar. daw olarak reaper kullanıyorum. ses kartım focusrite scarlette solo 2. nesil. gitar efektleri için lisanslı bias fx2 ve neural dsp lisanslı pluginn ler kullanıyorum ki neural ciddi ücreti olan ve bias a göre dar yelpazeli bir ürün. video izleyip kuracalayarak öğrenildiği bir gerçek. ancak istediğin sonuçlar için bir referans monitör ya da referans kulaklığı deneyip üzerinde ilerlemene değecek bir şey mi ona öyle karar ver derim.
Hocam dün akşam kulaklık taktım ses kartına dinlerken bir problem yok gecikme dahi yok fakat kayıt aldığımda ses çok arkadan geliyor ve dip ses çok yoğun şekilde alıyor. Bu dip ses gitardan gelen bir ses değil gainle bir ilgisi yok yani bir yerde eksik yapıyorum sanırım çözmeye çalışıyorum umarım başaracağım :)
Beklentim sadece sıradan efectli drivelı bir kayıt :)

Geri