Reaper ile render edilen dosya tuhaflığı

Reaper'daki bir dosyamın mp3 çıktısını alırken davul kanalının birdenbire "açıldığını" veya "kendine geldiğini" duyuyorum.
Üst üste bir kaç çıktı aldım, farklı saniyelerde olduğunu gözlemledim. Yani aynı track, aynı dosya içerisinde, ama sanki birden bire olması gereken hale geliyor; öncesinde ise daha koyu geliyor ve altta çalıyor davul kanalı.
Kanal üzerinde otomasyon filan yok bu arada...
Aşağıdaki dosyada 0:28 itibariyle duyabilirsiniz:

Proje içinde nasıl durum, tam aynı yerde yine aynı şey oluyorsa otomasyon açık kalmıştır davulda. Volume Envelope açık kalmıştır, veya gain envelope (volume pre-fx). Tabi davul midisi içinde de bir şey dönüyor olabilir ya da tam orada davulcu birden ayılmıştır :) sanal enstrumana davulcu psikolojisini de eklemişler derim o zaman.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Proje içinde nasıl durum, tam aynı yerde yine aynı şey oluyorsa otomasyon açık kalmıştır davulda. Volume Envelope açık kalmıştır, veya gain envelope (volume pre-fx). Tabi davul midisi içinde de bir şey dönüyor olabilir ya da tam orada davulcu birden ayılmıştır :) sanal enstrumana davulcu psikolojisini de eklemişler derim o zaman.
Tek tek izole ederek gittim ve kanal üzerindeki bir limiter plug-inin garip bir davranışa sebep olduğunu tespit ettim. Kesinlikle limiterin doğal yanıtı değil, egzantrik çünkü her seferinde farklı yerde ortaya çıkıyor... Kapattım, dert bitti.

Hangi kompresör bu? Tamamen çözüldü mü?
Hiç biri Reaper'ın kendi pluginleri değildi, ama böyle tuhaf bir sıkıntı da olmamıştı bunlarla daha önce. Tam olarak ne olup bitti ben de çözemedim. Dosyanın ilk 30 saniyesi içerisindeki bir noktada davulda ekteki belgede duyulan volüm artışı gerçekleşiyordu. Ben açıkçası kompresör ile ilgili olduğuna da ikna olamadım, çünkü çok egzantrik bir durum. Niye illa o zaman noktalarından birinde olsun ki ? Wav olarak import edilmiş bir davul tracki idi bu arada.

Hiç biri Reaper'ın kendi pluginleri değildi, ama böyle tuhaf bir sıkıntı da olmamıştı bunlarla daha önce. Tam olarak ne olup bitti ben de çözemedim. Dosyanın ilk 30 saniyesi içerisindeki bir noktada davulda ekteki belgede duyulan volüm artışı gerçekleşiyordu. Ben açıkçası kompresör ile ilgili olduğuna da ikna olamadım, çünkü çok egzantrik bir durum. Niye illa o zaman noktalarından birinde olsun ki ? Wav olarak import edilmiş bir davul tracki idi bu arada.
Edit: Bir tür bug da olabilir. O daha akla yatkın sanki... Versiyon 6.50'deyim. Güncelleme de iyi bir fikir olabilir. Tekrarlarsa buradan bildirime devam ederim.

Şu iki envelope'a baktın mı, Volume Pre-fx, Volume. Bu iki envelope içinde oralarda kısma vardır. Tabi güncellemen iyidir ama hiç rastamadım öyle bir şeye doğrusu.

Geri