babamın Fender Stratocaster 1954 gitarı

Herkese merhaba
Babamın eskiden kalma Fender Stratocaster 1954 gitarı bulunmakta durumumuz sıkışık olduğu için elden çıkarmak istiyoruz
bu gitarın piyasası nedir ne eder
Fazla bir fikrim yok yardimci olurmusunuz fiyatı konusunda.

Gitarın içindeki kablolarda muhtemelen temazsizlik var amfiye bağlıyken gidip gelme yapıyor onun dışında fazla bir problemi yok

başlık troll değilse buraya resim koyup fender'den iyi anlayanlara sorabilirsin mesela başlangıç olarak... ben Fender meraklısı değilim ama "gerçek" ve "orijinal" bir 54'Strat değerli bir şey... reissue veya çakma/sahte vs de olabilir bilemem...

Türkiye'de satmak da kolay değil, ama gerçekten erken üretim ve temiz ise Avrupa'dan veya Amerika'dan buraya gelip alacaklar dahi çıkar. 1.000.000TL civarı olur gerçekten temizse ve '54 ise, daha fazla da olabilir kondisyona göre.

Herkese merhaba
Babamın eskiden kalma Fender Stratocaster 1954 gitarı bulunmakta durumumuz sıkışık olduğu için elden çıkarmak istiyoruz
bu gitarın piyasası nedir ne eder
Fazla bir fikrim yok yardimci olurmusunuz fiyatı konusunda.

Gitarın içindeki kablolarda muhtemelen temazsizlik var amfiye bağlıyken gidip gelme yapıyor onun dışında fazla bir problemi yok
Orijinalliğine ve gitarın kozmetik ile donanımsal durumuna göre

20.000 USD ile 160.000 USD arasında bir satış rakamı var Yurtdışında.

Elinde resim varsa detaylı çekip paylaş. Yorumlarız iyi kötü. Resim falan olmadan afaki konuşuyoruz. Belki de senin 1954 Fender dediğin aslında basit ve ucuz bir replika bile çıkabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Elinde resim varsa detaylı çekip paylaş. Yorumlarız iyi kötü. Resim falan olmadan afaki konuşuyoruz. Belki de senin 1954 Fender dediğin aslında basit ve ucuz bir replika bile çıkabilir.
Nerelerini çekmem gerekir gitarın orijinal olduğunu anlamak için

• Konu Sahibi Konu Sahibi

IMG_20220609_175758.jpg
IMG_20220609_175750.jpg
IMG_20220609_175737.jpg
IMG_20220609_175703.jpg
IMG_20220609_175628.jpg
IMG_20220609_175524.jpg
IMG_20220609_175513.jpg
IMG_20220609_175501.jpg

Orijinal değil, sap kısmında ki yazı fender standardı değil, sap tek parçadan ziyada boyun ve kafa kısmı yapıştırma çizgisi duruyor, arkada duran tremolo yay kapağı gövde içine gömük. Köprü zaten made in çayna diye bağırıyor. Gerçek 54 stratlarda gövde diş budak oluyor ve boyalı olduğu halde bile ağaç damarları gayet iyi seçilebiliyor. Gövde kesim şekli kopya olarak corona'ya benzetmeye çalışmışlar ama görselden anladığım kadarıyla pek olmamış gibi. sap kısmada fender vintage style burgu olması lazım ve kulak kısımları plastik değil tek parça döküm olması lazım. Pickguard kısmı sizde olan gitarda 11 vida delikli ve vida delikleri çok sağlıklı görünmüyor, 54 modelinde 8 adet vida deliği mevcut. Pickguarda bulunan 2 adet toggle switchi normal şartlarda oraya koyulamaz o kısım ağaç. Neck plate kısmında 54 stratlarda fender logosu olmaz sadece seri numarası yazar. Askı takılan edevatlar bile kendini net belli ediyor. Daha bir sürü detay var ama görsellerden benim anladığım bu kadar ki benden daha tecrübeli arkadaşlarda görünce eminim hemen hemen benle aynı düşünceye sahip olacaktır.

Son düzenleme:
Babam bu gitarı 30 sene önce aldım çin malı piyasası ozamanlarda yoktu gibisinden birşey söyledi ozamanlar bu zamanın 5 bin lirası gibi bir fiyata almış sap kısmı benimde fotoğraflarda baktığım ve tahmin ettiğim gibi muhtemelen orijinal değil
Ama ben gövde kısmının orijinal olmasını bekliyordum sağlık olsun bir gitar daha paylaşacağım Fender Mustang marka inşallah oda böyle çıkmaz.

Babam bu gitarı 30 sene önce aldım çin malı piyasası ozamanlarda yoktu gibisinden birşey söyledi ozamanlar bu zamanın 5 bin lirası gibi bir fiyata almış sap kısmı benimde fotoğraflarda baktığım ve tahmin ettiğim gibi muhtemelen orijinal değil
Ama ben gövde kısmının orijinal olmasını bekliyordum sağlık olsun bir gitar daha paylaşacağım Fender Mustang marka inşallah oda böyle çıkmaz.
Zaten 30 sene dediğiniz 90lar; bu gitarların o zaman da koleksiyonluk olduğu düşünülürse çok da olası değil o fiyat. O zaman da deli para etmiş olması gerekir düz mantıkla bile; diğer tek olası ihtimal, ne sattığını bilmeyen birine denk gelmiş olması.
O yüzden orijinal olması pek olası değilmiş zaten.

İşine yarayacak bilgiler mevcut.

Bu gitar bir replika gibi duruyor. 1954 model strat olması zaten mümkün değil çünkü rosewood tuşeli 54 strat olmaz. Onun dışında epey detay var ama büyük ihtimalle bu bir taklit gitar. Siz tabii yine daha iyi bilenlere danışın ama bu gitarın fazla bir para getireceğini sanmıyorum maalesef. Onun dışında umuyorum sıkışıklığınız çabuk geçer.

Geri