Satmak istediğim Fender Mustang

Elimdeki gitar babamın 30 sene önce kullandığı gitar.
Gitarın Fender Mustang 1969 olduğunu umuyorum
Bildiğim kadarı 1 manyetiği değiştirilmiş orjinal Fender manyetiği takılmış
Aynı zamanda babam boyasını sokup vernik artırmış.
sizinde yorumlarınızla
Orjinalmi degilmi veya ne kadar eder gibisinden bilgi almak istedim şimdiden çok teşekkürler değerli yorumlarınız için.
Gitarı ekonomik sıkıntılardan dolayı satmak istiyorum.
IMG_20220609_180113.jpg
IMG_20220609_180123.jpg
IMG_20220609_180143.jpg

IMG_20220609_180215.jpg

Eskiden orjinal replika diye bı olay yoktu müzisyenler arasında tonu sesi önemli oluyordu bide bu kadar değerli değildi bu gitarlar bile bu zamanın 5 10 bin lirası düşün
'Eskiden' dediğiniz 30 yıl önceyse replika olayı vardı.
Müzisyenler arasında gitarın tonu sesi hâlâ önemli.
Bu gitarlar 30 yıl öncede gayet değerliydi emin olun o zamanlar dolar 90 kuruştu o yüzden bu zamanın 5-10 bin lirası.
Gitar orjinal değil.

Eskiden orjinal replika diye bı olay yoktu müzisyenler arasında tonu sesi önemli oluyordu bide bu kadar değerli değildi bu gitarlar bile bu zamanın 5 10 bin lirası düşün
Orjinal olmamak ve replika olmak meselesi Türkçe'de çok kafa karıştıran bir şey.
Bu gitar orijinal mi bilmiyorum, ama üzerinde Fender yazdığı halde orijinal olmayan bir gitara "sahte" demek çok daha doğru olur.
Sahte sözcüğünün ahlaki ve hukuki açıdan ima ettiklerine katlanılamadığından olsa gerek, insanlar "replika" sözcüğüne yaslanır oldu.
Oysa kafasında başka marka yazdığı halde alenen Strat taklidi olan gitarlar vardır. Bunlara "replika" demek daha doğru olur. Bu gitarlar firmalar arasında dava konusu olmuştur bazen, ama bunlar "sahte" değildir. Sahte olması için gitarın başka bir markaymış gibi yutturuluyor olması gerekir.

Bunları neden söylüyorum ? Çünkü bu gitar orijinal değilse ve siz onu satacaksanız, hem sizin, hem de sonraki sahiplerinin bu konuda dürüst olması önemlidir. Aksi takdirde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Şunu söyleyeyim ben de. Bu gitar belki gerçek Fender Mustang'dir, belki değildir. Diger paylaştığınız gitar kadar bariz belli bir durum yok, gercek olmasi ihtimal dahilinde. Buradan anlayamam kendi adima. Sapi sokup sapin yuvaya baglandigi yere bakin oradan bir fikriniz olur. Orijinal vintage bir gitarsa tarih yazar zaten orada.

Fakat bundan bağımsız gitar çok kötü bir halde. Rosewood tuşeye dahi vernik atılmış gibi duruyor. Bu gitarın toparlanması icin ciddi masraf ve caba gerekiyor ki o da cozulemeyecek bir sorunu olmadigini varsayarsak. Orijinal dahi olsa bu sekilde satarsaniz beklentinizi cok yüksek tutmayin.

Şunu söyleyeyim ben de. Bu gitar belki gerçek Fender Mustang'dir, belki değildir. Diger paylaştığınız gitar kadar bariz belli bir durum yok, gercek olmasi ihtimal dahilinde. Buradan anlayamam kendi adima. Sapi sokup sapin yuvaya baglandigi yere bakin oradan bir fikriniz olur. Orijinal vintage bir gitarsa tarih yazar zaten orada.

Fakat bundan bağımsız gitar çok kötü bir halde. Rosewood tuşeye dahi vernik atılmış gibi duruyor. Bu gitarın toparlanması icin ciddi masraf ve caba gerekiyor ki o da cozulemeyecek bir sorunu olmadigini varsayarsak. Orijinal dahi olsa bu sekilde satarsaniz beklentinizi cok yüksek tutmayin.
ağacı kavak sanırım. eğer oradan sahte olduğu kanısına varıldıysa o dönem mustang'lerde kullanılan ağaç kavakmış zaten. ben gerçek mi sahte mi anlamıyorum sadece sahteyse nereden anlaşılıyor onu merak ettim.

Orjinal olmamak ve replika olmak meselesi Türkçe'de çok kafa karıştıran bir şey.
Bu gitar orijinal mi bilmiyorum, ama üzerinde Fender yazdığı halde orijinal olmayan bir gitara "sahte" demek çok daha doğru olur.
Sahte sözcüğünün ahlaki ve hukuki açıdan ima ettiklerine katlanılamadığından olsa gerek, insanlar "replika" sözcüğüne yaslanır oldu.
Oysa kafasında başka marka yazdığı halde alenen Strat taklidi olan gitarlar vardır. Bunlara "replika" demek daha doğru olur. Bu gitarlar firmalar arasında dava konusu olmuştur bazen, ama bunlar "sahte" değildir. Sahte olması için gitarın başka bir markaymış gibi yutturuluyor olması gerekir.

Bunları neden söylüyorum ? Çünkü bu gitar orijinal değilse ve siz onu satacaksanız, hem sizin, hem de sonraki sahiplerinin bu konuda dürüst olması önemlidir. Aksi takdirde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Öncelikle şu konuya açıklık getirmek isterim
Orjinallik her konu için başka bakılması gerekir mesela bir enstrumanda orjinalin verdiği sesi tonu bir replikada alman biraz zordur yapıldığı ağaçtan manyetiğine kadar atılan vernik yapılan zımpara bile enstrüman ın tonuna sesine etki eder hatta biz kemanlarimiza arkadaşlarla zımpara atardık güzel bir ton elde ederdik yani kısacası orjinallik her konu için değişir konu enstrüman ise biraz daha önemli bir konudur ve birde fiyatlarına gelecek olursak replika ve orijinal bir enstrüman arasında dağlar kadar fiyat farkı var ki orjinal diye replika bir gitar almak istemezsin.
gitar benim alanım olmadığı için buradan yardim almak amacıyla konu açtım sonuçta orjinal diye replika bir gitar satmak istemem kimseye ve 50 yaşındaki bir gitarın değeri olabileceğini düşündüm eğer ki orjinal ise

'Eskiden' dediğiniz 30 yıl önceyse replika olayı vardı.
Müzisyenler arasında gitarın tonu sesi hâlâ önemli.
Bu gitarlar 30 yıl öncede gayet değerliydi emin olun o zamanlar dolar 90 kuruştu o yüzden bu zamanın 5-10 bin lirası.
Gitar orjinal değil.
Tabiki de ton ses halen önemli fakat babamın müzisyenlik donemlerinde 2. El piyasası daha ön plandaydi ve enstrüman alınırken de orada sesine ve görünüşüne bakılır ve alınırdı yani 2 enstrumanda babamın arkadaşından almasıyla eline geçti replika olsun olmasın baya bir işini gördü bayabi değerli sanatçılara çaldı bu gitarlarla ama iş satmaya geçince malesef insan bu durumla karşılaşıyor strat a bı alıcı bulduk babamın eski bir müzisyen arkadaşı bakicak ama bu gitar biraz zorlayacak gibi hayırlısı olsun bu arada yorumların için teşekkürler.

Gavur sitelerinde bolca örnek mevcut aslında bir iki tık ile çözülüyor orijinalliği.
Ben gitar hakkında fazla bir bilgim olmadığı için baksamda fazla birşey anlayamıyorum tek açıklık getirmek istediğim konu gitarın ismini yazınca bir çok versiyonu edition vs tarzında enstrümanlar çıkıyor ilk çıkanlarından olduğunu sanıyorum ve neresine dikkat etmemiz gerektiğini aciklarsan çok sevinirim kendimde farketmek isterim teşekkürler yorumun için

Şu ilandaki gitara bakarak kendi gitarınla karşılaştır.
Benim gözüme headstock çarptı, senin gitarın kellesinde stratlarda kullanılan "contour body" yapıştırması bulunurken ilandakinde yok. Gene ilandaki gitarda bulunan patent numaraları senin gitarda yok. Senin gitarda iki adet string tree var, ilandakinde bir adet.
Akort burgularında "F" logosu var mı?
Vibrato ilandaki gitarın vibratosu gibi mi?
En mantıklısı @agackakan ın dediği gibi sapı söküp bakmak, sapın tarihlendirilmesini o şekilde yapabilirsin. Gövde ile çok oynanmış ama belki elektronikleri ilandaki gibidir pickguardı da bi söküp altına bak.

Güncelleme: senin gitar competition mustang e daha çok benziyor.

Headstockundaki çıkartmalar ve iki adet string tree senin gitara uyuyor. En iyisi sapı söküp bakman.

Son düzenleme:
Geri