bridge ve vidalar üzerindeki oksitlenmeler

arkadaşlar merhaba
el terlemesinden dolayı bridge (daha bunun örneğiyle pek karşılaşmadım ama, olmayacağı anlamına gelmez sanırım) ve switch in kenarlarındaki vidalar üzerindeki küçük oksitlenmeleri temizlemek için yapılabilecek herhangi birşey var mıdır?ya da kullanılabilecek herhangi bir bakım-temizleme ürünü?

zaman ayıran arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler...

Hmmm... Her icrada nsonra mikrofiber bez ile gitarını (klavyeyi+gövdeyi+telleri) silmen faydalı olur.

Ayrıca WD40 veya kontak temizleyici (philips'in filan var) spray'ler var; bunlarla da köprü ve vidaları ara ara temizlemen paslanmanın önüne geçer.

Dikkat edebileceğin başka bir husus da gitarını uzun süre kapalı ortamda (hardcase, gigbag gibi) tutacaksan nemden etkilenmediğine emin olmak için gitarın bulunduğu ortamda nem emici silika jellerden bir paket bulundurman olabilir. Hani bunlar yeni alınmış ayakkabıların içinden veya mon'ların cebinden çıkar ya...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşım sanırım bi yanlış anlaşılma olmuş, ben paslanan (yani oksitlenen) kısımların pasının temizlenmesi için bir ürün ve/veya bir yöntem için ilanı asmıştım

• Konu Sahibi Konu Sahibi
porçöze atmayın. sirke yeterli.
ben denedim, eriyor. proje gitarı diye aldığım gitarda 6 vida kaldı, 4ü sapın vidası, 2si askının. geri kalanı bunlar :

sxlyqf.jpg

wd40 ile derinlemesine pas çözemezsiniz, anca yüzeysel olarak çözer, çok çözmesi için içinde yüksek miktarda asit olması gerekiyor, o da zararlı olduğu için bu tip ürünlerin içine sınırlı miktarda koyulur. Wd40 daha çok sıkışmış vida açmak ve yağlamak için iyi bir ürün. Gitar ürünlerinde paslanmalarda en iyisi aşındırıcı birşeylerle zımparalamaktır. Örneğin 800-1200 arası zımpara kağıtlarıyla yüzeysel pasları alabilirsiniz fakat sonrasında yüzey aktifleşeceği için tekrardan kararacaktır.

Bauhauslarda siyah harici, çok da küçük olmamak kaydıyla aradığınızı bulabilirsiniz(kilogram ile satılır). Ben pickguard vidalarını oradan almıştım. Civarda varsa uygun bir sanayi bölgesi, civatacılarda daha fazla seçenek olabilir. Ya da 5-6 tane vida için hiç uğraşmayıp 3-5 lira neyse verip solomusicankara'dan almak.

Kolanın içine atmanın da iyi bir çözüm olduğundan bahsediliyor. Kolanın içindeki yoğun asit ve şekerin sayesinde pası söktüğü söyleniyor. Deneyenler ve sonuç alanlar varmış.

Öncelikle vidalarda oksitlenme var ise uğraşmayın değişin ama köprüde oksitlenme var ise -çok eskiden ibanez prestige serisinde olmuştu kardeşimde- çok ince zımpara ile oksitli yüzeyi kaldırın. Siyah bir boya atın varsa sanayiden biri fırınlamalı boya yaptırın. Eğer dert büyükse zaten köprü alacaksınız demektir. Kardeşim bir adet saddle almak zorunda kaldı sonradan. Ben eski Jackson JS serisi gitarımın floydunu senede bir söker kapalı bir kapta üzerine bolca WD40 sıkıp bekletirdim. Sonra ince bir bez ile silerdim. Kaplamalı olduğu için benim floyduma boya atmadım. Sadece zamanla saddle vidaları paslandı. Yeni vida alacak arkadaşlar paslanmaz vida alsın kesinlikle.

Konu ile ilgili arkadaşlar zaten farkındadır fakat bir aksamın paslanması aynı zamanda malzeme kaybı olmuş olduğu gerçeğidir. Özellikle gerilim/baskı altındaki hareketli ve sabit aksamınızı pasını temizleyerek veya aşındırıcıyla pasından arındırarak kullanmak uzun vadede çok daha kötü sonuçlar doğurur. Manyetik vidaları vb aksam için temizlik çözüm olabilir fakat köprü, burgu vb aksamınızı riske atmayın, bağlantı elemanlarını yenisiyle değiştirmeye çalışın derim.

Bir de koruyucu olarak ; paslanması olası yerleri düzenli aralarla yağlamak gerekebilir...Yağlamak sürtünme azaltma yanında , metal aksam üzerinde ince bir film tabaksı şeklinde kalıyor ve dış etkenlere karşı koruyor...Yağladıktan sonra silince eli de rahatsız etmiyor...Ben yıllardır her tel değişiminde yağlamayı da mutlaka yapıyorum...( Diş hekimi enstrümanlarını yağlayan ve temizleyen aerosol bir yağ kullanıyorum)Ne saddle vidası nede Metal aksamda yıllardır hiçbir gitarımda paslanma olmadı :)

Bir de koruyucu olarak ; paslanması olası yerleri düzenli aralarla yağlamak gerekebilir...Yağlamak sürtünme azaltma yanında , metal aksam üzerinde ince bir film tabaksı şeklinde kalıyor ve dış etkenlere karşı koruyor...Yağladıktan sonra silince eli de rahatsız etmiyor...Ben yıllardır her tel değişiminde yağlamayı da mutlaka yapıyorum...( Diş hekimi enstrümanlarını yağlayan ve temizleyen aerosol bir yağ kullanıyorum)Ne saddle vidası nede Metal aksamda yıllardır hiçbir gitarımda paslanma olmadı :)

Bir marka model neyin versek?

Geri