Akoru D Standarta Çekmek

Çalmak istediğim grupların neredeyse hepsinin D standart akort kullandığını fark ettim ve gitarımı d standart a düşürdüm ancak aklımda bazı soru işaretleri belirdi. bir tam ses düşürdüm her teli bu sebepten benim bildiğim gam pozisyonları, pentatonik pozisyonları ve power chordlar değişti mi? dün flying whales çalarken 6 ve 4. telde çalındığını gördüm e standartta hiç görmemiştim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
D ye aldığınız için teknik olarak tüm notalar 2 perde köprüye doğru kayıyor. Yani standart E de 12. perde mi ise D de artık 14. oluyor.
anladım hocam ancak esas merak ettiğim husus şu ki; ben bir şarkı yazmak istediğimde tonu d standart yaptığımda bildiklerimin önemi kalmıyor anladığım kadarıyla. Gruplara baktığım zaman sürekli farklı tuning kullanıyorlar. sanıyorum ki bu nota bilmeden olacak iş değil dimi?

anladım hocam ancak esas merak ettiğim husus şu ki; ben bir şarkı yazmak istediğimde tonu d standart yaptığımda bildiklerimin önemi kalmıyor anladığım kadarıyla. Gruplara baktığım zaman sürekli farklı tuning kullanıyorlar. sanıyorum ki bu nota bilmeden olacak iş değil dimi?
Şu da var ki bir grup birden fazla değişik tuning kullanabiliyor. Bir albüm Drop C ağırlıklı oluyor, diğer albüm bir bakmışsın 7 telli Drop G. Bu durum aynı zamanda müzik grubunun elde etmek istediği sese bağlı bir durum. Daha detaylısı tabiki teori gerektiriyor. Sürekli tuning değiştirmek istemiyorsanız, pitch shifter kullanabilirsiniz.

Öğrendiğiniz pozisyonlar aynı değişen bir şey yok. Sadece artık çıkan ses daha kalın bir ses, elinizi iki perde sağa kaydırıp aynı pozisyonları orada uygularsaniz akordu değiştirmeden önceki sesleri alabileceksiniz. Çok zor bir mantığı yok şöyle klavyeye 5 dk baksanız kaparsınız.

Gitarın akordunun mantığını anlamamışsınız, sorun burada. Çünkü teori bilmiyorsunuz.
Bütün telleri AYNI düzeyde değiştirdiğiniz zaman hiç bir pozisyon veya şekil değişmez. Sadece sizin çaldığınız şeyler nota olarak farklı tınlar. Eb akortlu çalan pek çok gitarsit vardır, bunu vokali rahatlatmak için de yaparlar (mesela Malmsteen...). O E vurduğunda Eb gelir, ama klavyede bir şey değişmez.
Grupta diğer enstrümanlar da aynı şekilde akort kullanırsa zaten sorun çözülür.
Asıl zorluk, teller arasındaki ilişkiyi bozacak şekilde yapılan alternatif akortlardır. O durumda her şey değişir işte.

Benim size tavsiyem, önce müzik teorisi öğrenin biraz (nota okumaktan bahsetmiyorum).
Sesler arasındaki ilişkiyi ve gitar telleri arasındaki akort ilişkisini algılayacak duruma gelin.
Aşağıda yazacağım şeyleri öğrenin mesela; bu iyi bir başlangıç olur:
Gitar telleri standart akortta tam dörtlü aralığına göre akortlanır. Her bir tel, kendisinden önceki kalın telden bir tam dörtlü yukarı akortlanır: yani:
E-A
A-D
D-G
B-E

Bunu tek istisnası, G-B tel çiftidir. Bu ikisi arasındaki aralık ilişkisi majör üçlüdür. O nedenle, bu teller arasında geçiş yaparken diğer tellerdekinden farklı olarak bir perde yukarı veya aşağı gitmek gerekir.

Geri