Manyetikler arası mesafe

Stratocaster bir gitarım var humbucker bir neck manyetik alıp gitarımı single humbucker bir gitara çevirmek istiyorum diagram bağlantılar vs hepsini buldum. Özel bir pickguard ve kasanın içini ona göre keseceğim ama iki manyetiğin arasındaki mesafenin ne kadar olması gerektiğini bilmiyorum ya da bunun neye ne kadar etki edeceğini sapa ne kadar yakın olmalı, köprüye ne kadar yakın olmalı, hangisine yakın olursa nasıl bir ton alırım kısacası ölçüler konusunda sorun yaşıyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Sorularınız tam anlaşılmıyor. "humbucker bir neck manyetik alıp gitarımı single humbucker bir gitara çevirmek istiyorum" demişsiniz.

1. Gitarda tek manyetim mi olacak?
2. Yoksa, "iki manyetiğin arasındaki mesafenin ne kadar olması gerektiğini bilmiyorum" burada ima edildigi gibi iki manyetik mi olacak?

Bunlara açıklık getirebilirseniz, daha sağlıklı cevap verebilirim.

Stratocaster bir gitarım var humbucker bir neck manyetik alıp gitarımı single humbucker bir gitara çevirmek istiyorum diagram bağlantılar vs hepsini buldum. Özel bir pickguard ve kasanın içini ona göre keseceğim ama iki manyetiğin arasındaki mesafenin ne kadar olması gerektiğini bilmiyorum ya da bunun neye ne kadar etki edeceğini sapa ne kadar yakın olmalı, köprüye ne kadar yakın olmalı, hangisine yakın olursa nasıl bir ton alırım kısacası ölçüler konusunda sorun yaşıyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.
Govdede sap manyetiği havuzu single boyutunda mi yoksa humbucker mi? Humbucker boşluğu varsa ve pickguard vida boşlukları da standard ölçüde ise hicbir sıkıntınız olmadan mod yapabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba. Sorularınız tam anlaşılmıyor. "humbucker bir neck manyetik alıp gitarımı single humbucker bir gitara çevirmek istiyorum" demişsiniz.

1. Gitarda tek manyetim mi olacak?
2. Yoksa, "iki manyetiğin arasındaki mesafenin ne kadar olması gerektiğini bilmiyorum" burada ima edildigi gibi iki manyetik mi olacak?

Bunlara açıklık getirebilirseniz, daha sağlıklı cevap verebilirim.
Merhaba bildiğiniz gibi strat kasa gitarlar sss yani 3 adet singlecoil. Ben iste neck ve middle manyetiklerini sökmeyi planlıyorum. Ardından yeni bir humbucker neck manyetiği alacağım ve gitarın orijinal bridge manyetiğini aynı işlevde kullanmaya devam edeceğim yani 1 singlecoil(bridge) ve 1 humbucker (neck) şeklinde custom bir gitar oluşturacağım. Ama merak ettiğim konu bi iki manyetiğin arasında olması gereken mesafe ne kadar olmalıdır.

Son düzenleme:
Merhaba bildiğiniz gibi strat kasa gitarlar sss yani 3 adet singlecoil. Ben iste neck ve middle manyetiklerini sökmeyi planlıyorum. Ardından bu yeni manyetiği neck manyetiği alacağım ve gitarın orijinal bridge manyetiğini aynı işlevde kullanmaya devam edeceğim yani 1 singlecoil(bridge) ve 1 humbucker (neck) şeklinde custom bir gitar oluşturacağım. Ama merak ettiğim konu bi iki manyetiğin arasında olması gereken mesafe ne kadar olmalıdır.
Gitariniz SSS olabilir ama bircok stratta manyetik havuzları HSH olabiliyor. Hatta bazılarında tek bir buyuk kavite şeklinde manyetik havuzu olabiliyor. Eger pickguard altına bakmadiysaniz önce bir bakin. Eger single boyutunda ise manyetik ile sap alt kenarı arasında 2 - 3 cm kadar bir mesafe kalacak şekilde hesap edip kaviteyi genisletirsiniz. Luthiere yaptiracaksaniz zaten onlar bilir. Manyetik ile sap arasındaki mesafenin kesin bir ölçüsü gibi bir durum yok. Sapa ne kadar yakın, o kadar koyu ton olur ama minik farklar o kadar etki etmez. Sapin dibinde bir humbucker da görsel olarak alışılagelmiş olmadığından çirkin görünecektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitariniz SSS olabilir ama bircok stratta manyetik havuzları HSH olabiliyor. Hatta bazılarında tek bir buyuk kavite şeklinde manyetik havuzu olabiliyor. Eger pickguard altına bakmadiysaniz önce bir bakin. Eger single boyutunda ise manyetik ile sap alt kenarı arasında 2 - 3 cm kadar bir mesafe kalacak şekilde hesap edip kaviteyi genisletirsiniz. Luthiere yaptiracaksaniz zaten onlar bilir. Manyetik ile sap arasındaki mesafenin kesin bir ölçüsü gibi bir durum yok. Sapa ne kadar yakın, o kadar koyu ton olur ama minik farklar o kadar etki etmez. Sapin dibinde bir humbucker da görsel olarak alışılagelmiş olmadığından çirkin görünecektir.
Kusura bakmayın başta sorunuzu yanlış anlamışım. Havuz olarak HSH bir gövdem var.
Yani manyetik ile sap alt kısmı* arasında 2-3 santim yeterli olacaktır doğru anlıyorum değil mi? Singlecoil'in ise yeri ve açısını değiştirmem gerekmiyor. Ya da değiştirsem nasıl bir değişiklik yapabilirim sizce?
Yardımınız için çok teşekkür ederim <3

Dosyalar

• 16568369405186665051847989343263.jpg
    16568369405186665051847989343263.jpg
    3.8 MB · Gösterim: 60
Son düzenleme:
Merhaba bildiğiniz gibi strat kasa gitarlar sss yani 3 adet singlecoil. Ben iste neck ve middle manyetiklerini sökmeyi planlıyorum. Ardından yeni bir humbucker neck manyetiği alacağım ve gitarın orijinal bridge manyetiğini aynı işlevde kullanmaya devam edeceğim yani 1 singlecoil(bridge) ve 1 humbucker (neck) şeklinde custom bir gitar oluşturacağım. Ama merak ettiğim konu bi iki manyetiğin arasında olması gereken mesafe ne kadar olmalıdır.
Anladım. O zaman önce pickguard'ı söküp bakın. Yuksek ihtimal manyetik havuzları zaten humbucker kabul edecek şekilde oyulmuştur. Oyulmadıysa önce yuvayı sap manyetiginin altına doğru (köprüye doğru) humbucker kabul edecek şekilde genişletmeniz gerekir.

Bu asmayi geçince, yukarıda @justaperfectday'in yazdığı gibi uygun bir pickguard takarak istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Bir not: Bu durumda bir tek manyetiğin tel genişliği mevzusuna dikkat etmeniz iyi olur. Yani şu anda mevcut sap manyetigi üzerinde mi telinden mi teline genişliği ölçün. 50 mm civari ise normal humbucker kullanabilirsiniz. 52-53mm'lere çıktıysa "f" spaced manyetik bakmaniz iyi olabilir. Gerçi, bence bu kadar düşük farklar için bu seçim daha çok kozmetik bir kaygı.

Kusura bakmayın başta sorunuzu yanlış anlamışım. Havuz olarak HSH bir gövdem var.
Yani manyetik ile sap alt kısmı* arasında 2-3 santim yeterli olacaktır doğru anlıyorum değil mi? Singlecoil'in ise yeri ve açısını değiştirmem gerekmiyor. Ya da değiştirsem nasıl bir değişiklik yapabilirim sizce?
Yardımınız için çok teşekkür ederim <3
Yapacağınız tek şey gitariniza uygun HSH pickguard bulup takmak. Zaten cogunlukla standard ölçülerde oluyorlar. Standard disi pickguardiniz varsa elinizdeki pickguardin sap manyetik boşluğunu köprüye doğru genişletmek veya başka HSH pickguard alıp sağını solunu torpuleyerek eski pickguard ölçülerine getirmek birer seçenek. Manyetik yerini, acısını, sapa uzaklığını düşünmenize gerek yok, cunku govdedeki kavite boşluklarına oturacak manyetikler.

Geri