Hangi tel markasını tercih etmeliyim?

Herkese merhaba
Sx telecaster gitarıma tel seçimi konusunda yardım istediğim için bu konuyu açıyorum.Daha öncesinde Dadario , alice , stagg ve ernie ball slinky teller kullandım.Hem gitar çalarken elim çok terlediği için hem de nemli bölgede yaşadığım için kullandığım tüm markalar 3-4 gün içerisinde kararıp oksitlenmeye başladı.Ernie ball için çok ümitliydim fakat telleri harcamam 1 hafta sürmedi.Açıkcası son döviz kurlarından sonra da 150tl bayıldığım bi telin 1 hafta sonra haşat olması beni üzdü.Şuanda ise araştırmalarıma göre en sağlam tel markalarından olan Elixirin optiweb 10-46 telini almayı düşünüyorum.Piyasada şuan 250tl ye bulabiliyorum gerçekten yüksek bir fiyat fakat uzun vadede dayanıklı olursa daha rahat olacağımı düşünüyorum.Sizce bu durumda Elixire 250tl vermek mi yoksa alt kalite tel alıp sık sık değiştirmek mi daha mantıklı?
Ya da daha alt fiyata uzum ömürlü ve tonu tatmin edici tel önerileriniz var mıdır?

Sırf sık sık tel değiştirme 'zahmetinden' kurtarması için bile tercih edilir o halde. Kesinlikle Elixir'den devam edin. 9 sene evvel ben de sizin durumunuzdaydım. O günden beri Elixir kullanıyorum ve sıklıkla da tavsiye ediyorum çevremdekilere.

Yalnız aklınızda bulunsun, daha önceden hangi numarayı kullanıyorsanız, aynı kalınlıkta teli kullanmak istemeyebilirsiniz Elixir'de. Daha gergin oluyor, ben onun için bir numara küçüğünü tavsiye ederim. 10-46 kullanıyorsanız, 9-42 kullanın. Sonra Elixir'in hissiyatını sevemedim olmasın :) Bunu yapan herkes Elixir'den soğuyor. Les Paul gibi 24,75 skala bir gitar varsa, Optiweb 10-46 güzel gidiyor o ayrı.

Elixir kadar uzun ömürlüsü mevcut değil. Pitbull long life serisine veya duz serisine bakabilirsiniz. Gene elixir kadar uzun ömürlü değiller ama daha uygun fiyat vs. Venüs serisi benim en beğendiğim, deneyebilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sırf sık sık tel değiştirme 'zahmetinden' kurtarması için bile tercih edilir o halde. Kesinlikle Elixir'den devam edin. 9 sene evvel ben de sizin durumunuzdaydım. O günden beri Elixir kullanıyorum ve sıklıkla da tavsiye ediyorum çevremdekilere.

Yalnız aklınızda bulunsun, daha önceden hangi numarayı kullanıyorsanız, aynı kalınlıkta teli kullanmak istemeyebilirsiniz Elixir'de. Daha gergin oluyor, ben onun için bir numara küçüğünü tavsiye ederim. 10-46 kullanıyorsanız, 9-42 kullanın. Sonra Elixir'in hissiyatını sevemedim olmasın :) Bunu yapan herkes Elixir'den soğuyor. Les Paul gibi 24,75 skala bir gitar varsa, Optiweb 10-46 güzel gidiyor o ayrı.
Başından beri 10-46 kullanıcısıyım.Ernie ball'un 9-42 sini kullanmıştım.Bana fazla yumuşak geldi.Bend yaparken yumuşaklığına alışık olmadığımdan hep nota atlıyordum.Elixirde bu yüzden 10-46 yı tercih ettim.

Başından beri 10-46 kullanıcısıyım.Ernie ball'un 9-42 sini kullanmıştım.Bana fazla yumuşak geldi.Bend yaparken yumuşaklığına alışık olmadığımdan hep nota atlıyordum.Elixirde bu yüzden 10-46 yı tercih ettim.
Ernie Ball'da değil 9-42; 10-46 dahi, Elixir'e göre çok hafif kaçıyor zaten.
Diğer taraftan, daha kalın tele alışmak iyidir diyeyim :) Gerçi ton olarak, harmoniklerin öne çıkacağı tekniklerde, bas frekansların biraz az olması hoşuma gidiyor benim, o sebepten pek kalın tel tercih etmiyorum. Yine de onun da tadı ayrı.

Geri