Gitar yaptırmak

Öncelikle, maalesef bu B.C Rich ten vazgeçemiyorum. şimdide stealth modeline sardım ve piyasada bulamadım kendim herhangi bir gitar yapımcısına yaptırmayı düşünüyorum ama hangi ağaç olucağı konusunda hiçbir bilgim yok
Manyetik olarak dimarzio x2n kullanıcam
Sizce bu iş yapılır mı?
Yapılırsa önericeğiniz yapan biri var mı?
36ECCB36-BD12-4F6F-B0E2-3CF1CD54F330.jpeg

B.C richin sitesinde gitarın bütün bilgileri var, onlar yetmez mi?

Şu iyidir, alın gitsin. :) Pişman olursanız en azından markası var, piyasası var. Satarken zorlanmazsınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bana kalırsa bu kasa tipiyle çalmayı bir dene. Ergonomik durmuyor kasa. Bilek açısı, kol duruşu vs sıkıntı olacak gibi.

Ek olarak bu gitarı yaptırabilirsin tabii ve fakat en ucuz şeyleri dahi kullansa usta minimum 20.000 TL den aşağı çıkmaz gitar.

Param var sorun yok dersen ayrı tâbi

Bana kalırsa bu kasa tipiyle çalmayı bir dene. Ergonomik durmuyor kasa. Bilek açısı, kol duruşu vs sıkıntı olacak gibi.

Ek olarak bu gitarı yaptırabilirsin tabii ve fakat en ucuz şeyleri dahi kullansa usta minimum 20.000 TL den aşağı çıkmaz gitar.

Param var sorun yok dersen ayrı tâbi
Cnc yapan biriyle konuştum kendi yaptığı tasarımları 1000tl hadi ben kendi istediğim şeyi yaptırıcam çok fazla artıcağını düşünmüyordum daha önce yapanlada konuşmadım yaptırmadımda o yüzden o kadar tutucağını düşünmemiştim
İki tahta kestirip sabit köprü yaparsınız, floyd rose öcü değil. Sizin talebinize en yakın gitar bu şu an, değil bc rich diğer popüler markaların modelleri bile az bulunuyorken alternatifleri değerlendirmekte fayda var.

Kolay gelsin.
zaten az gitarım var akordan akorda geçip çalıyorum floyd rose çok zorlar

Cnc yapan biriyle konuştum kendi yaptığı tasarımları 1000tl hadi ben kendi istediğim şeyi yaptırıcam çok fazla artıcağını düşünmüyordum daha önce yapanlada konuşmadım yaptırmadımda o yüzden o kadar tutucağını düşünmemiştim

Daha önce tamamladığı işlerin/gitarların imalat süreçlerine ait fotoğraflarını alıp incelemeyi unutmayın, bitmiş örnekler olmaları ve akord tutuyor/sağlıklı çalınıyor olmaları çok önemli.

Aynı kişiden bahsediyorsak eğer 1.000 TL ye cnc kesimi yapan biri vardı forumda, o henüz bitmiş bir mamül paylaşmadı forumda veya instagramında.

Gitarın şablonu çıktıktan sonra tüm işçiliği kendin yapacaksan (fret, elektronik aksam vb) evet makul bir fiyata dilediğin gibi bir gitar olur.
Eğer onları da yaptıracaksan ciddi bir meblağ ödeyeceğini bilmelisin.

Geçen yıl fret değişimi için $100 fiyat çekiyorlardı İzmir'de. Oradan hesap et.

Gitarın şablonu çıktıktan sonra tüm işçiliği kendin yapacaksan (fret, elektronik aksam vb) evet makul bir fiyata dilediğin gibi bir gitar olur.
Eğer onları da yaptıracaksan ciddi bir meblağ ödeyeceğini bilmelisin.

Geçen yıl fret değişimi için $100 fiyat çekiyorlardı İzmir'de. Oradan hesap et.
Orjinalini beklicem artık zaten sert bir gitar zor satılır ve markasız ömür boyu elimde kalır. ilginiz yardımınız için teşekkürler

Gitar yaptıracaksanız sadece gövde yaptırmak bana mantıklı gelmiyor. Hangi köprüyü ve kaç scale sap kullanacağınıza göre köprünün gövdedeki vida delik konumu bir kaç mm değişebilir. Köprünün konumu tolere edilemez aralığa düşerse entonasyon sorunu olması muhtemel. Bir ikincisi yine kullanacağınız sapa göre neck pocket ölçüleri uygun olmalıdır. Hatta Neck pocket derinliğinize sapa göre ufak defek son dokunuşlar gerekebilir.

Elbette bunlar varsayım. Zamanında ben de bir iki tane gövde yaptırdım, herşey yolunda gitti sorun yaşamadığım da oldu. Sap köprü ve gövdenin uyumsuzluğu nedeniyle sorun yaşadığım da oldu. Gitar toplarken birden çok parametre var dikkat etmek lazım. Aklıma gelen bir tane daha söyleyeyim, sap, neck pocket ve köprünün eksen çizgisine göre hizali olması da lazım.

Unutmayın, geometri kuralları gereği ufak sapmalar katlanarak gidebilir ve bu da beklediğiniz sonucu alamamanıza sebep verebilir.
Luthier veya profesyonel olarak anlamıyorum gitar mimarisinden fakat az çok bildiğim şeyler bunlar. Daha bilgili profesyonel nokta atışı bilgi veren kişileree danışmanız daha doğru sanırım.

Bu nedenle ben sap ve gövdenin aynı yerde birbirine uyumlu olarak yaptırılması düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Yurtdışında çok rahat bulunabilir bu gitar, fakat piyasada Çin üretimi seri çok var. Neck-thru (yekpare) olmalı, belki ucuza Bolt on modeli de vardır, bilmiyorum. Benim için sadece kasa ve şekil önemli dersen olabilir. DiMarzio X2N köprü manyetiği olmalı, Chuck Schuldiner sadece köprü manyetiği kullanırdı.
Malzeme olarak abanoz daha iyi olur

Geri