AmpliTube TONEX

Bu işin asıl testi, üründe sorun çıktığı zaman ne yaptıklarını gözleyerek oluyor:)
IK Multimedia ürünleri ile ilgili bir şey diyemeyeceğim ama Focusrite üründe sıkıntı çıktığında (ses kartı 3-5 dakikada bir gücü kesiyordu) sıkıntı olmadığına beni ikna etmek için ürünü 2 3 kere geri göndermişlerdi. Sonra forumdan tanıştığım bi arkadaş sen bana ver ben kapılarına gider iade ettirtirim dedi ve takasla aldı :)

IK Multimedia ürünleri ile ilgili bir şey diyemeyeceğim ama Focusrite üründe sıkıntı çıktığında (ses kartı 3-5 dakikada bir gücü kesiyordu) sıkıntı olmadığına beni ikna etmek için ürünü 2 3 kere geri göndermişlerdi. Sonra forumdan tanıştığım bi arkadaş sen bana ver ben kapılarına gider iade ettirtirim dedi ve takasla aldı :)
Evet; ben de iadelerde benzer sıkıntılı tavırların yazıldığını hatırlıyorum bir yerlerden.

Şöyle bir tonex pedalı geliyor gibi...umarım kemper de şu boyutta bir pedal çıkarır...

Kemper’in bu kafa ile işi zor bence. Piyasayı bu tarz bir ürüne çok hazır olarak görüyorum, IK da satmaya başlarsa silip süpürür bence, yakışır.

Tonex her anlamda bir ilki gerçekleştirdi. THU gibi açgözlü şekilde ürünü sınırlamadan kullanıcıların da profillendirme yapacağı bir şekilde piyasaya sunarak boşluğu doldurdu ve o sayede ciddi ses getirdi. Bu ticari bakış açısını bu ürüne de yansıtırlar bence.

Şimdilik gördüğüm tek eksi yönleri arayüz kısmı. Onu da hallederler ise kim tutar IK Multimedia’yı :)

Kemper’in bu kafa ile işi zor bence. Piyasayı bu tarz bir ürüne çok hazır olarak görüyorum, IK da satmaya başlarsa silip süpürür bence, yakışır.

Tonex her anlamda bir ilki gerçekleştirdi. THU gibi açgözlü şekilde ürünü sınırlamadan kullanıcıların da profillendirme yapacağı bir şekilde piyasaya sunarak boşluğu doldurdu ve o sayede ciddi ses getirdi. Bu ticari bakış açısını bu ürüne de yansıtırlar bence.

Şimdilik gördüğüm tek eksi yönleri arayüz kısmı. Onu da hallederler ise kim tutar IK Multimedia’yı :)
Bence de Kemper'dan iş çıkmaz. Ürünlerinin hantallığını hiç bir zaman önemsemediler.
Ben açıkçası halen programlanabilir bir analog preamfi artı dijital efektler artı IR yükleyici niteliğinde bir şeyi birleştirecek ürünün piyasanın canına okuyabileceğini düşünüyorum ama, eğer IK amfi simülasyonu kalitesinde bir sonraki basamağa çıkarsa oyunu değiştirebilirler.
Yakında Fractal ve Neural DSP kullanıcılarınıh kıyaslamalarını duymak iyi olur. Fractal tayfasını biraz fazla "sadakatli" (fanboy) kıvamında görüyorum ama, şayet onları ikna edebilirse, ürün gelecek vadediyor demektir. Umarım rakip olarak kendilerine Boss filan değil de bu firmaları seçmişlerdir.
Tabii henüz ürün detayları yok galiba ortada, o yüzden içerikte ne var bilmiyoruz? Efektler aynı anda kaç taneye kadar çıkıyor mesela? Çift sinyal yolu var mı ?

Tonex'i bilgisayarda kullandım, standart amplitube gibi tonlar güzel ama dinamik olarak sıkışık, az bir şey compresli. O az bir şey de dinamiği öldürmeye yetiyor açıkçası. Bu sıkıştırmayı diğer pahalı (plini) gibi amp simlerde de duyuyorum maalesef.

Tonex'i bilgisayarda kullandım, standart amplitube gibi tonlar güzel ama dinamik olarak sıkışık, az bir şey compresli. O az bir şey de dinamiği öldürmeye yetiyor açıkçası. Bu sıkıştırmayı diğer pahalı (plini) gibi amp simlerde de duyuyorum maalesef.
Bunu duyduğuma üzüldüm şimdi. Dijitalin en büyük testi "kırılma" tonları çünkü. Blackface vs tınılarında, hele de önüne bir TS konduğunda filan ne kadar organik geldiği çok önemli. Buralarda sıkışma hissiyatı varsa geçmiş olsun; testi geçemiyor demektir. Yoksa zaten hot rodded Plexi ve ötesini kurtarıyor dijital artık.
Senin favorin S gear idi; ona kıyasla Tonex nasıl geliyor peki?

bu iş biraz spotify vs plak gibi olacak.... amp sim'lerle her şey mümkün ama gerçeğinin yeri hep ayrı... sanal alemin 256 ve 320bps'si ile müzik dinleyip sonra bir de plaktan hi-end cihazlarla müzik dinleyen olduysa anlar demek istediğimi .... linn sondek pikap, McIntosh amfi ve Watt Puppy hoparlör sistemi ile Miles Davis dinlemiştim, unutulmaz bir lezzetti... herşey odada ensemde çalıyor gibiydi

Bildiğim kadarıyla tonex ai kullanarak modelliyor. Hatta biraz dosya içeriğini karistirdigimda tensorflow kullandığını gördüm. Ai günlük hayatımıza girmeye başlamışken bence kısa vadede amfileri olduğu gibi modelleyebilecegini düşünüyorum. Tabi live kullanımda sizin output ekipmanınız çok belirleyici olduğu için bu kismi çözmek vakit alabilir. Fakat onun da halledilecegini düşünüyorum.

Bunu duyduğuma üzüldüm şimdi. Dijitalin en büyük testi "kırılma" tonları çünkü. Blackface vs tınılarında, hele de önüne bir TS konduğunda filan ne kadar organik geldiği çok önemli. Buralarda sıkışma hissiyatı varsa geçmiş olsun; testi geçemiyor demektir. Yoksa zaten hot rodded Plexi ve ötesini kurtarıyor dijital artık.
Senin favorin S gear idi; ona kıyasla Tonex nasıl geliyor peki?
Tonex de diğer Amplitubelerden farksız, hoparlörden fırlama hissini vermiyor. Bir perde arkasından geliyor, belli bir seviyede kompresleniyor kesinlikle. 44, 48 ve 88kHz için yaptığım testlere göre değişen bir şey olmuyor. Belki yaşamışsınızdır Melodyne da benzeri bir kompres uyguluyor, enstrumanlarda entonasyon düzeltme gerektiğinde farkettim. Buna benzer bir şeyi Planet Waves'in kablolarında da yakaldım, Prs Van Damme kabloları ile kıyaslamak için test etmiştim, Planet Waves sinyali hem basıyor hem parlaklığını alıyordu. Neyse konu dağılmasın, küçük bir açılım yapmış olduk, farklı senaryolarda benzer sonuçlar açısından.

Son düzenleme:
Profillemenin de kalitesi önemli, hatırladığım kadarı ile 2 çeşit profilleme vardı, uzun ve kısa süreli olarak. Compress mevzusu daha düşük kalitede ön plana daha çok çıkıyor olabilir.

Ben de videoları çok beğendim açıkcası, beklentimi karşıladı diyebilirim...usa fiyatı 399 dolarla piyasayı süpürür sanki...8 yıl kemper kullanmış biri olarak o cenahtan da pedalboard dostu birşeyler bekliyorum artık...

tonexi şöyle detaylıca kurcalayabilsek keşke...

Son düzenleme:
Mayıs'ta usa yolları var bana... şeytan diyor ... neyse bakacaz... ilk izlenim olarak bana Tonex app ve iyi bir ses kartı varken gerek var mı diye düşündürttü. Özellikle de headrush kullanıcısı olarak dokunmatik ekranlı bir cihaza alışınca öyle knob'a bas çevir, çek çevir... tek satır led ekran filan bozar beni....

Videonun tamamını izleyemeyişimi mazur görün. Bu yorumu Mooer'in sunduğu tone capture özelliğinden haberdar şekilde mi yaptınız? Eğer cevabınız evet ise farklarını öğrenmek amacıyla araştırmaya başlayacağım.

Videonun tamamını izleyemeyişimi mazur görün. Bu yorumu Mooer'in sunduğu tone capture özelliğinden haberdar şekilde mi yaptınız? Eğer cevabınız evet ise farklarını öğrenmek amacıyla araştırmaya başlayacağım.
Mooer Tone Capture'ı detaylı bir şekilde bilmiyorum, yanlış hatırlamıyorsam sadece preamp seviyesinde capturing yapıyordu. Bir de profiling olarak nedense Mooer bahsine yurtdışı kaynaklarda da pek rastlayamadım o yüzden pek dikkate almadım.

Bu arada geçtiğimiz haftalarda Mooer Preamp x2 aldım, bir kaç profil indirdim. Aklımda kalmış Kemper profillerine göre bir hayli geride gibi geldi, biraz daha kurcalamam lazım.

Mooer Tone Capture'ı detaylı bir şekilde bilmiyorum, yanlış hatırlamıyorsam sadece preamp seviyesinde capturing yapıyordu. Bir de profiling olarak nedense Mooer bahsine yurtdışı kaynaklarda da pek rastlayamadım o yüzden pek dikkate almadım.

Bu arada geçtiğimiz haftalarda Mooer Preamp x2 aldım, bir kaç profil indirdim. Aklımda kalmış Kemper profillerine göre bir hayli geride gibi geldi, biraz daha kurcalamam lazım.

Bu özellik ayrı ayrı, amfi, pedal, kabin ve gitar capturelamaya imkan tanıyor. X2’yi Mooer yolladı, hatta bugün gümrüğe girdi. Elime ulaştığında inceleyeceğim, nasıl bir çalışma şekli var bilgim dahilinde değil.

Şu Tonex’i de bir kurcalayalım.

Preamp x2'yi ben beğendim bu arada, sadece profilleme kısmında büyük beklentilerim vardı galiba, indirdiğim profiller çok iyi gelmedi kulağıma.

Bu arada ilginç bir şekilde iki kanala da profillenmiş bir preset atınca birinden diğerine geçerken volume'de çok kısa süreli yükselme olup tekrar düzeliyor gibi saçma bir durum da oldu.

Ama dediğim gibi kendi içinde gelen modellemeler güzel gayet.

Geri