AmpliTube TONEX

IK Multimedia kendi modelleme sistemini duyurdu, doğrudan Kemper ve Quad Cortex ile rekabet edecekler ama sistem AmpliTube 5 ile entegre de çalışıyor, böylece AmpliTube 5'in kabin ve efektleri de kullanılabilecek. İki farklı dünyayı birleştirmiş adamlar.

Video bölümünden bir bakın.

Sadece amfi değil, ayrı ayrı pedal da modelliyor. TONEX ile modellenmiş Klon Centaur'u AmpliTube'un Transatlantic'i ile beraber kullanabileceksiniz mesela. Özellikle çok kolay bir şekilde kendi ekipmanınızı modelleyebilecek olmanız çok iyi, en ucuz ses kartlarıyla bile yapılabilir gibi görünüyor, tek gereken live olarak reamp yapabilmek, bir dibox dahi iş görür gibi, incelemek lazım.

Yakalamak için kendi donanımlarını da çıkarmışlar ama bir AXE I/O almak çok daha mantıklı gibi: TONEX Capture

Pre-order verdim, bekliyorum.

Son düzenleme:
Bu ciddi olarak Kemper kullanıcılarını ve Kemper almayı düşünenleri etkileyecek bence. Özellikle Ev / Stüdyo ortamında kocaman bir hardware'i bir yerlere tıkıştırmaktansa Software olarak bu tarz bir çözüm bence iyi satar.

Daha önce benzerini TH-U denedi ama gerizekalı gibi kullanıcılara capture/profile yetkisi vermediğinden kısır kaldılar. Aç gözlü bir şekilde içerik üreticileri üzerinden pack'leri satmaya çalıştılar ve pek başarılı olamadılar. Bu tam olarak beklenilen bir üründü benim açımdan da, AT5 Max'e direkt entegre edeceğim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çoğu yerde bu arada TH-U'nun sadece Kemper profillerini çevirdiği yazıyor, doğrusu nedir bilmem.

IK'nın bu olayı devrimsel ama. 69 Euro (jam point varsa, IK müşterisiyseniz) çok iyi fiyat. İlk iyi bir mikrofon alıp (epeydir e906 var aklımda) Katana profilleri çıkartabilirim kendi presetlerimle =) Evde mikrofonla kayıt işine girmedim hiç, bakalım.

İlgisiz olarak, Behringer b906 tek mikrofon olarak hiç beklemediğim bir performans sunuyor, akşama burada IR'larını paylaşırım.

Bu vidyonun açıklamalarındaki IR'lara bakın, adam budget mikrofonlar kullanıyor. Nighthawk'daki Behringer b906 hiç beklemediğim kadar iyi ton veriyor.

Bu AmpliTube TONEX ile budget mikrofonlarla da güzel işler yapılabilir, illa da en pahalıları gerekmiyor. Gerçi SM57 ve e906 ₺5000 kadar şu anda, pahalı değiller. Fiyatlar iyice uçmadan almak gerek aslında, yıllardır erteleyip duruyorum ama bu da çıktığına göre artık ertelemeye pek neden kalmadı.

Amp sim dinlerken güzel de çalarken ampli hissiyatı meselesini nasıl hallediyorsunuz? Referans monitörüyle ampli gibi olmuyor elbet ama frfr diye bir şeyden bahsediliyor, peki onda ampli hissiyatını, tuşeyi almak mümkün mü? Tecrübesi olanlar vardır sanırım.

frfr = referans monitör

Amfi hissi ile kabini doğrudan dinlemekten bahsediyorsanız yapmanız gereken bir poweramp alıp, IR'ı kapatıp, amfi simülatörünü kabine bağlamak.

Sırf bir videodan kemperin ötesine geçtiğini nasıl anlıyorsun abi yahu, çok heyecanlısın, metallurgyde de aynısını dedin ndsp killer dedin pek alakası yoktu.
Bir gelsin demo görelim rewievları inceleyelim hele, sakin olun yahu :D

Sırf bir videodan kemperin ötesine geçtiğini nasıl anlıyorsun abi yahu, çok heyecanlısın, metallurgyde de aynısını dedin ndsp killer dedin pek alakası yoktu.
Bir gelsin demo görelim rewievları inceleyelim hele, sakin olun yahu :D
Ben de kendi hesabıma Neural ile Metallurgy arasında büyük bir fark görmedim, ancak şöyle bir durum da var sanırım: "Audiophile" tarzında kulak ve dinleme alışkanlığının yakaladığı bazı detaylar var ki, asıl derdi icra ve kayıt almak olan insanlar için bu detaylar çok da fark etmeyebiliyor. Miks-sound odaklı düşünmek başka bir perspektif. O yüzden de müzisyenlik ve ses mühendisliğinin iki ayrı kimlik-meslek olması daha mantıklı. İşin kötüsü, o perspektife girince de bu sefer müziği öyle dinlemeye başlıyor insan ve bu sefer de çok sevdiğin bazı albümler "eski" tınlamaya başlıyor 🤣
Not: Şimdi baktım videoya. Gerçekten gainler analog gibi tınlıyor.

Pek çok amp simle test kayıt yaptım veya miksde kullandım, en son Neural Dsp, Plugin Alliance'dan Fender modellemesi, Kuassa, Amplitube 5 ile S-gear arasında kıyaslama yaptım, take aynı fakat ampliler farklı olacak şekilde. Hepsinde distortion tonları, efektleri güzel ama dinamik olarak açıkçası S-gear hala daha iyi. Bu kıyaslamaları kaydı yapıp bitirdikten sonra objektif bir dinlemeye çalışarak yapıyorum, çalım sırasında değil. Çalım hissiyatı referans hoparlörle hepsinde aynı derecede kötü geliyor, neye göre? Gerçek ampliye göre tabi.

Fark ne kadar derseniz, küçük bir dinamik fark duyuyorum ama o küçük fark adeta gitarın hoparlörden dışarı doğru gelmesini sağlıyor. Gördüğüm kadarıyla tüm amp simlerde ses programın içinde bir yerde kompresleniyor, bir perde arkasından geliyor gibi. S-gear'da bu daha az muhtemelen.

Son düzenleme:
"Bu sefer de çok sevdiğin bazı albümler "eski" tınlamaya başlıyor" demişsin @barrios, eski kayıtlardaki davullar, hele Black Sabbath'ın ilk albümler filan bidon gibi geliyor şimdi. Gel gelelim şimdiki kayıtlarda da editlenmişliği duyuyorum veya şüpheleniyorum, o da müziğe güveni öldürüyor. Fakat yeni kayıtlar daha dengeli, analog ve dijital artık güzel uyum kazandı belki.

"Bu sefer de çok sevdiğin bazı albümler "eski" tınlamaya başlıyor" demişsin @barrios, eski kayıtlardaki davullar, hele Black Sabbath'ın ilk albümler filan bidon gibi geliyor şimdi. Gel gelelim şimdiki kayıtlarda da editlenmişliği duyuyorum veya şüpheleniyorum, o da müziğe güveni öldürüyor. Fakat yeni kayıtlar daha dengeli, analog ve dijital artık güzel uyum kazandı belki.
O dönemin davullar zaten bidon gibi 🤣
Kulaklar da biraz dijitalliğe alıştı bence.
Ama o hafif kirli, "breaking up" tınılar halen olmuyor dijitalde, blues-rock tayfasının analogda kalma nedeni de bu sanırım.

2 saattir çalıyorum, alt-tab yapıp pencere bile değiştiremedim. Çok iyi olmuş. Ücretsiz versiyonu da var, denemeyen hata eder.

Ücretsiz versiyondaki Black Angus (program bununla açılıp 15-20 dakika AC/DC çalmak zorunda bırakıyor zaten), English Dirt, Power Scooped ve Hot Educator modellerini özel olarak öneriyorum burada.

TONEX SE alarak hata etmişim, ilk indirimde MAX'a güncelleyeceğim.

Geri