Doom, sludge, drone metal için gitar önerisi

Selamlar, genelde A# standart tuningde 011-012 tellerle ağır şeyler çalmak için gitar arıyorum. Sizce en uygun sıkıntı yaşamayacak gitar nedir, bütçe çok önemli değil 5000-40000 civarındaki her gitara açığım ucuz olması tercihimdir tabii ki ancak çok öne çıkan bir model olursa fiyatı dediğim gibi yükseltebilirim. Benim aklımda şu anlık ikinci el Gibson SG veya LTD EC serisi geçiyıor. Floyd rose istemiyorum çünkü sürekli tuning değiştirdiğimde stabil olması benim için önemli.

A# standart ve daha düşük akortlarda çalacaksan 7 telli bakmanı şiddetle öneririm. Gibson SG ve LTD EC' den alacağından daha iyi bir verim alırsın. Aşağıdaki resimde 7 tellide A# düzeni görebilirsin. Farkedersen, ilk 6 tel yarım ses düşmüş ve en üst tel A# 'de. Yani ilk 6 tel aslında Eb düzeninde. Demek istediğim; 7 tel alırsan daha kalın tellerle daha çok akort düzenine sahip olabilirsin.

Ekleme: 0 ya da 2. el mi bakıyorsunuz bilmiyorum ama 0 alacaksanız zaten ülkemizde sınırlı sayıda 7 telli var. Dore Müzik'te "PRS Mark Holcomb 7 telli" modelini tavsiye ederim. Bende 6 tellisi var ve çok memnunum.

maxresdefault.jpg

Son düzenleme:
Doom, sludge denince benim aklıma gelen ton biraz daha fuzzy, kırçıllı ve hacimli oluyor. Dolayısıyla 24.75 skalalı humbucker manyetikli maun gövde maun sap kombinasyonlu bir gitar + kalın teller bu iş için biçilmiş kaftan. SG, Les Paul, bulabilirseniz Yamaha SG2000 vb. gitarlar sizin için iyi bir seçim olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
A# standart ve daha düşük akortlarda çalacaksan 7 telli bakmanı şiddetle öneririm. Gibson SG ve LTD EC' den alacağından daha iyi bir verim alırsın. Aşağıdaki resimde 7 tellide A# düzeni görebilirsin. Farkedersen, ilk 6 tel yarım ses düşmüş ve en üst tel A# 'de. Yani ilk 6 tel aslında Eb düzeninde. Demek istediğim; 7 tel alırsan daha kalın tellerle daha çok akort düzenine sahip olabilirsin.

Ekleme: 0 ya da 2. el mi bakıyorsunuz bilmiyorum ama 0 alacaksanız zaten ülkemizde sınırlı sayıda 7 telli var. Dore Müzik'te "PRS Mark Holcomb 7 telli" modelini tavsiye ederim. Bende 6 tellisi var ve çok memnunum.

156736 eklentisini görüntüle
hocam tavsiyeniz için teşekkür ederim aslında cidden en mantıklısı 7 telli kullanmak olduğunu farkettim evet. Ancak, favori gruplarımdan Boris, Sleep, Sunn o))) gibi bütün gruplar 6 telli elektro kullandığı için ben de aslına sadık kalmak istiyorum. Yine de teşekkür ederim.

Doom, sludge denince benim aklıma gelen ton biraz daha fuzzy, kırçıllı ve hacimli oluyor. Dolayısıyla 24.75 skalalı humbucker manyetikli maun gövde maun sap kombinasyonlu bir gitar + kalın teller bu iş için biçilmiş kaftan. SG, Les Paul, bulabilirseniz Yamaha SG2000 vb. gitarlar sizin için iyi bir seçim olacaktır.
Evet hocam çalımı rahat olmasa da 20k altına hala Gibson SG 2.el olarak bulunabiliyor. Sanırım böyle bir tercih yapacağım. Umarım sürekli akort değişimine maruz kalınca stabil bir şekilde çalıma devam edebilirim.

6 telli kullanacaksan adı geçen tür ve grupların genelde çok kalın teller ile o downtune'ları elde ettiğini unutma. Dandik gitarların eşikleri sorun çıkartabilir. 46-49 kalın E için tasarlanmış eşikler 60'ı görünce (ve aynı şekilde köprü saddle'ları da) entonasyon ve akort sorunları çıkartabilir. Eşik törpülemek filan gerekebilir. Sadece tipi SG gibi olan ucuz gitarlar bu tip ayar/modifikasyon için iyi fikir olmayabilir. Araştır bu bakış açısını da derim. Ernie Ball 12-62 set takınca ağzı yüzü dağılmasın gitarın :) ... ton anlamında yani, yoksa zarar görmez.

Madem 6 tele kararlısın şunları ekleyim; PRS Mark Holcomb 6 telli gitarımda 10-60 el Drop C düzeninde kullanıyorum. Çok absürt bir akort gerekmiyorsa Bias FX 2 üzerinden pitch shifter ile transpoze yapıyorum. Ama onun dışında 60 kalınlığındaki teli F# kadar rahatça düşebiliyorum. Bu da şu soruları gündeme getiriyor aslında: Sadece A# standart mı kullanacaksın? 60 kalınlığındaki teli sürekli sıkıp gevşetip akort değiştirmek bana çok mantıklı gelmiyor.

7 telli gitarlar yavaştan kafama yatmaya başladı iki adet gitarım olur bir tane strat tutarım elimde diğeri ise 7 telli olur aslında mantıklı. Peki 7 telli önerebileceğiniz sap gövde tek parça tarzı başka gitarlar var mıdır?
EDİT: daha şimdi ESP LTD EC-257 modeline rastladım hoşuma gitti aslında uygun. Yine de öneri alabilirim.

7 tel dersen tarafsız olamam ... Schecter ve özellikle KM serileri... bu forumda yeterince konuşuldu, KM-7 ve diğer modeller için İnceleme yazısı da var eski satılık ilanları da kurcalarsan altında yorum vs var. KM-7 lambo orange özellikle 2 kere aldım sattım değişik zamanlarda muhteşem gitar. Turuncu bana gelmez dersen KM'nin mk2 ve mk3 yine harika 7 tellileri var. Düz Schecter'ler bile iyidir KM şart değil.

7 telli gitarlar yavaştan kafama yatmaya başladı iki adet gitarım olur bir tane strat tutarım elimde diğeri ise 7 telli olur aslında mantıklı. Peki 7 telli önerebileceğiniz sap gövde tek parça tarzı başka gitarlar var mıdır?
EDİT: daha şimdi ESP LTD EC-257 modeline rastladım hoşuma gitti aslında uygun. Yine de öneri alabilirim.
40k bütçe belirtip EC 257 düşünmen tuhaf geldi açıkcası. Les Paul kasaları pek sevmiyorum ben. Hatta Epiphone Matt Heafy 7 vardı. Birkaç ay çalıp sattım. Yurtdışından getirtme durumun varsa bilmem ama Türkiye' de 7 telli bulmak biraz zor. Çok çeşit yok çünkü.İmkanım olursa bir PRS Mark Holcomb 7 edineceğim. Güzel gitar, tavsiye ederim.

Geri