İngilterede Tax Free Var mı?

Merhabalar,
Tax free ödediğimiz vergiyi geri alma konusunu araştırdım. Genel bir kaç şey dışında çok bir bilgiye ulaşamadım.
İngilterede oturma izni olan bir yakınım var. Oradan aldığı bir ürünün buraya gelirken getirdiğinde, oraya ödediği vergiyi buradan geri alma imkanı var mı? İngilterede Tax free olayı geçerli mi?
Bir kaç muzik mağazasına mail atarak sordum. Ya konuyu anlamadı satış elemanı yada orada öyle bir uygulama yok. Yada o mağazda Tax free kullanılmıyor artık bilemiyorum..
Bu konuda bilginiz var mı?

Tax Free her ülkede vardır. Ancak bundan sadece yurtdışında turist olarak bulunan kişiler CANLI alış verişlerde yararlanır. Online üzerinden yapılan hiç bir alışverişte Tax Free YOKTUR.

İngiltere 2021 yılında pandemi ile birlikte Tax Free ciddi anlamda zorlaştı.

İngiltere Bretix kapsamında Ocak 2021 yılında AB üyeliğinden çıktı. Bu yüzden vergi iadesi için izlenmesi gereken farklı bir yol var. Satın aldığınız ürünü ülkeden ayrılmadan önce Gümrük ofisine giderek onaylatmanız gerekiyor. Bu işlem yapılmazsa eğer hiç bir ülkeden vergi iadesini alamayacaksınız.

Alışveriş yapılmak istenen mağazada da bu 2 logonun olmasına dikkat edin. Ve mutlaka sorun vergi iadesi alabilecek şekilde alışveriş yapılabiliyor mu ?

taxfree2.jpeg

Oranlar değişmedi ise İngiltere'de Tax Free Limiti 100 pound

Tax free havaalanında veya mağazada beyanla ama pasaport ile yapılan bir şey. Orada oturan veya vatandaş olan birinin yapabileceğinden şüpheliyim.
Brexit sonrası ise iyice karıştı mevzu... iyi araştır derim.

Bu konuda aklıma takılan 2 konu var.

1: Varsayalım gitarı aldı kişi gigbagla gümrük vergisi ödemeden gelebiliyor mu?
2: Vergi derken arkadaş ürünü alırken buradaki KDV gibi bir vergiden mi bahsediyor? Sanırım gümrük vergisinden bahsetmiyor O ülkedeki KDV veya vb vergiyi ödedikten sonra kendi ülkende bunu karşılayabildiğin bir sistem midir TAX free.

Kişi özelinde elinde gitarla gelmek vs gibi konular forumdaki Thomann başlığında yeterince açıklandı.

Tax free yurtdışı bir ülkeden alışveriş yapınca o ülkenin veya Schengen bölgesinin vatandaşı değilsen yerel vergiler (genelde KDV) havaalanında geri alman üzerine kurulu bir olay. Kişisel eşya limitleri belli, gümrük vergisi vb ticari mevzularda konuşulur. Veya limit aşımlarında.

Bu konuda aklıma takılan 2 konu var.

1: Varsayalım gitarı aldı kişi gigbagla gümrük vergisi ödemeden gelebiliyor mu?
2: Vergi derken arkadaş ürünü alırken buradaki KDV gibi bir vergiden mi bahsediyor? Sanırım gümrük vergisinden bahsetmiyor O ülkedeki KDV veya vb vergiyi ödedikten sonra kendi ülkende bunu karşılayabildiğin bir sistem midir TAX free.
Peraknde satıcısından alın malın içerisinde bulunan ldv satış vergisi v.s. adı ne ise onun geri ödenen tutarı oluyor.

Örnek 100 dolarlık bir ürün ve tax free olsun 100 dolar içerisinde de 25 doları kdv, vergi artık adı ne ise onu geri alıyorsun

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Alacak kişinin hem oturum izni var hemde online alışveriş ile olacak. Oradaki farklı bir kaç mağazaya da sordum. Online alışverişlerde maalesef geçerli değilmiş.
Tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Geri