Sound sıkıntısı

Merhabalar, forumda ilk konum bundan dolayı doğru yere konu açtım mı emin değilim. Yaklaşık 3.5 yıldır elektro gitar çalıyorum. Elektro gitara başladığımdan beri sadece tel sesi ile antremanlar yaptım hedefim sürekli antremanlarla kendimi geliştirmek oldu. Fakat amfiye geçince nedense çalarken pm yapmama rağmen diğer tellerden sesler geldiğini ve amfimi ayarlamama rağmen kalın tellerde gereksiz bir kirlilik olduğunu duydum. Bunun sebebi benim çalımımdan kaynaklı mı oluyor yoksa amfinin yanında kirli sesi engellemek için bir ekipmana mı ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Gitar : İbanez grg170dx
Amfi: İbanez 10G

Telleri susturmanız gerekiyor. Uzun süre amfisiz çalıştığınız için penalama hassasiyetiniz tam gelişmemiştir, normal.

Öncelikle pena eliniz tam nerede duruyor, köprünün üzerinde mi, gerisinde mi, tellerin üzerinde mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Telleri susturmanız gerekiyor. Uzun süre amfisiz çalıştığınız için penalama hassasiyetiniz tam gelişmemiştir, normal.

Öncelikle pena eliniz tam nerede duruyor, köprünün üzerinde mi, gerisinde mi, tellerin üzerinde mi?
Elimin dış tarafı köprü ile manyetik arasında duruyor. Pena da ortadaki single manyetigin bulunduğu yere geliyor.

El pozisyonunda sorun yoksa birçok sebebi olabilir.

Distortionı fazla veriyor olabilirsiniz, saat 12 yada daha aşağı yeterli gelir genelde o tip amfilerde. Midleri ve bass ı kısın. Treble ortada.

Gitarın volume potansı 7 8 yeterli. Tone potansı da aynı.

Entonasyon ayarında bozukluk olabilir, onu da kontrol edin.

Manyetik yüksekliğine bakın. Çok yüksekse biraz indirin.

Teller kararmış veya eski olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
El pozisyonunda sorun yoksa birçok sebebi olabilir.

Distortionı fazla veriyor olabilirsiniz, saat 12 yada daha aşağı yeterli gelir genelde o tip amfilerde. Midleri ve bass ı kısın. Treble ortada.

Gitarın volume potansı 7 8 yeterli. Tone potansı da aynı.

Entonasyon ayarında bozukluk olabilir, onu da kontrol edin.

Manyetik yüksekliğine bakın. Çok yüksekse biraz indirin.

Teller kararmış veya eski olabilir.
Dediğiniz her şeyi dikkate alacağım. Peki Pm den elemi çektiğim zamanki tel sesi bu dediğiniz şeylerle ilgisi var mı acaba? Bir de amfinin yanında prosesör veya pedallarla daha temiz ses verebilir miyim sizce.

Geri