Gibson batıyor mu?

Nasıl ki müzik zevkleri tartışmaya kapalı bir konuysa, gitar seçimi de aynı şekilde bence.
Bazı insanlar müzik tarzına göre ESP, Musicman, Ibanez, Suhr vs tercih edebilir.
Bense bütün ilkelliğine rağmen Gibson'ı hiçbirine değişmem :) Fiyat performans ve fonsksiyonel olarak mutlaka daha iyi muadilleri var ama ben BB King'in, Gary Mooer'ın, Jimmy Page'in, Slash'in elinde hep Gibson gördüm, sanırım benim gibi çoğu insanın marka bağlılığı burdan geliyor.

Çok başka nedenlerden dolayı (modeller çekmediği için değil...) asla Gibson almayacak birisi olarak ben yanıt vereyim: Dünyanın en abartılmış (overrated), en tembel ve en kazıkçı gitar firmasıdır. Bilmem kaç senelik tasarımları geliştirmek için kılını bile kıpırdatmamış, basbayağı yatarak malı götürmüş, gitar piyasasında tekel olmanın en birinci örneğidir Gibson. Bu konuda Fender bile onların yanından geçemez. Les Paul ve ES tasarımlarına bayılırım, ama bunların üzerinde Gibson yazan halini param olsa da almam. İlle de para bayılacaksam Heritage alırım, yine Gibson almam. O takoz gibi sap-gövde bağlantısı delirtmiştir beni hep, bu yüzyılda bile halen çare bulamadıkları akort ve sap kırığı problemlerine girmiyorum bile.
Keşke gerçekten batsa. Gibson gibi firmalar, inovasyonun önünü tıkayan en temel unsurlardır benim gözümde. İşleri-güçleri, "tasarımımızı çaldı" diye millete dava açmaktır. Entellektüel tekel böyle işler zaten.
Bkz:
Kramer'a o kadar dava açtılar vakti zamanında, sonunda firmayı bıktırıp satın aldılar. Kramer'in da içini boşalttılar. Yeni Kramer'lar Endonezya, çin ve Kore üretimi artık.
Şöyle 80 li yıllardan reverse headstock, neck thru superstrat bulursam kaçırmam. Les Paul kasada ise ESP Eclipse şahane 🤘

Keşke gerçekten batsa. Gibson gibi firmalar, inovasyonun önünü tıkayan en temel unsurlardır benim gözümde. İşleri-güçleri, "tasarımımızı çaldı" diye millete dava açmaktır. Entellektüel tekel böyle işler zate

Geçen gün aldığım Tribute modelden 2 örnek vermek gerekirse, istendiğinde yüksekliği ayarlanabilir üst eşik(1.foto) ve son perdelere erişim kolaylığı için dizayn edilmiş sap-gövde birleşim yeri inovasyon anlamında sayılmaz mı?

IMG_20221126_174238.jpg

IMG_20221126_174303.jpg

Geçen gün aldığım Tribute modelden 2 örnek vermek gerekirse, istendiğinde yüksekliği ayarlanabilir üst eşik(1.foto) ve son perdelere erişim kolaylığı için dizayn edilmiş sap-gövde birleşim yeri inovasyon anlamında sayılmaz mı?

157482 eklentisini görüntüle
157481 eklentisini görüntüle
Bu devirde artık inovasyondan ziyade lütuf sanki bu 🤣 Ama buna da şükür tabii!
Ibanez AANJ (all access neck joint)'i 87'de geliştirmeye başlamış, şimdi baktım. Taklitçi Ibanez, noolcak... 🤣

Son düzenleme:
Aslında Gibson'daki inovasyon eksikliğinin önemli nedenlerinden biri de Gibson hayranlarının yıllardır 50'ler de 50'ler diye tutturması.

Firma gitarları azıcık daha sağlamlaştırmak için ufacık bir şey değiştirdiğinde bile Nashville Diş Hekimleri Odası istemezuk diye kazan kaldırıyor.
O muhtemelen Gibson'ın gayet işine geliyor. Eski gitarlar dünyanın parası oluyor böylece.
Vintage guitar denilen şeyin bir yarısı Fender, öbür yarısı Gibson zaten. Öbürleri de "gitarımsı"🤣
Blues-rock kafalarına hastayım, gitarda en çok sevdiğim ekollerden biri. Ama şu vintage tripleri gerçekten delirtiyor. Rahmetli Allan Holdsworth, Synthaxe'i eline alıp blues licklerini deneyen ve enstrümanı bunun üstünden tartmaya kalkan adamlara delirdiğini söylemişti mealen:)
Tüketici kafasını geçtim, bir de bazı şeyleri tümden yanlış anlayan bir akıl fakiri kitle var. "Fender veya Gibson çalan gitaristlerle daha iyi anlaşıyoruz".
Off... Yani nereden tutsan elinde kalıyor.
Andy Timmons Ibanez çalıyor mesela. Zavallı; birisi ona Fender alıversin.
Vaktiyle çaldığım bir bar grubunda (pop-rock tarzı işlerdi, ben solo boşluklarında emprovize yardırıyordum ufaktan...), çalışımı beğendiği anlaşılan biri yanıma gelip "Sana bir Fender yakışırmış aslında ama neyse..." demişti. Beğenmediği gitar Japon RG550. Öyle yenilerden de değil... Teşekkür mü etsem, küfür mü, bilememiştim.
Bu kafalarla Gibson batmaz tabii.
"Size Gibson yakışır!"

Aslında Gibson'daki inovasyon eksikliğinin önemli nedenlerinden biri de Gibson hayranlarının yıllardır 50'ler de 50'ler diye tutturması.

Firma gitarları azıcık daha sağlamlaştırmak için ufacık bir şey değiştirdiğinde bile Nashville Diş Hekimleri Odası istemezuk diye kazan kaldırıyor.
Hay ben o '59 model Les Paul'ü yapan lüthiyeyi doğuran ebenin mezun olduğu okulun taşına harç döken kalfanın... Neymiş bu Gibson düşmanlığı be 🤣🤣 sizi gidi double cut'çılar sizi 🤣🤣

O muhtemelen Gibson'ın gayet işine geliyor. Eski gitarlar dünyanın parası oluyor böylece.
Vintage guitar denilen şeyin bir yarısı Fender, öbür yarısı Gibson zaten. Öbürleri de "gitarımsı"🤣
Blues-rock kafalarına hastayım, gitarda en çok sevdiğim ekollerden biri. Ama şu vintage tripleri gerçekten delirtiyor. Rahmetli Allan Holdsworth, Synthaxe'i eline alıp blues licklerini deneyen ve enstrümanı bunun üstünden tartmaya kalkan adamlara delirdiğini söylemişti mealen:)
Tüketici kafasını geçtim, bir de bazı şeyleri tümden yanlış anlayan bir akıl fakiri kitle var. "Fender veya Gibson çalan gitaristlerle daha iyi anlaşıyoruz".
Off... Yani nereden tutsan elinde kalıyor.
Andy Timmons Ibanez çalıyor mesela. Zavallı; birisi ona Fender alıversin.
Vaktiyle çaldığım bir bar grubunda (pop-rock tarzı işlerdi, ben solo boşluklarında emprovize yardırıyordum ufaktan...), çalışımı beğendiği anlaşılan biri yanıma gelip "Sana bir Fender yakışırmış aslında ama neyse..." demişti. Beğenmediği gitar Japon RG550. Öyle yenilerden de değil... Teşekkür mü etsem, küfür mü, bilememiştim.
Bu kafalarla Gibson batmaz tabii.
"Size Gibson yakışır!"
Bırak japon RG550 yi, benim Kore RG450 yi bile değişmem. Ibanez Wizard neck rahatlığı çoğu gitarda yok

Zaten sıkıntı burada... Adam ihtiyaca göre değil, marka ve imaja göre değerlendiriyor hadiseyi. Üstüne de bunu normal veya olması gereken şey sanıyor. Elma ile armut kıyaslanmaz, bu kadar basit aslında. Yoksa isteyen istediğini çalsın.
Bu konuda Fender'a da çok kırgınım 😜. Charvel gitarlarin ruhunu öldürdüler, hepsini Fender strat a çevirdiler. Jackson&Charvel dönemi Charvel ve Jackson gitarlar şahaneydi.

Gibson batmaz, batırır. 😅 Şu anki Gibson zaten ilk kurucusundan çok uzak bi yerde. Yani 1950lerden beri bi kaç kez el değiştirdi, İbrahim Tatlises gibi allem edip kallem edip iflas etmekten kurtuluyorlar. Batırır kısmına gelirsek de Gibson firması satın aldığı bütün firmaları zaman içinde itin bi tarafına sokar. İflas ettirmez belki ama eski halinden de eser bırakmaz. Onun için eğer bir gün Gibson yetkilileri "ooo ürününüz güzelmiş, satın alalım" derlerse go home yanki diye bağırarak beyzbol sopasıyla kovalayın derim.

II. Dünya savaşı sonrası baby boomer jenerasyonu yöneticilerin elinde palazlanmış tüm USA şirketleri gibi… ben eminim Les Paul ve hatta Leo Fender bugünleri böyle hayal etmemişlerdi.

Geri