Nickel wound tellerdeki garip his-Bu nasıl tel?

Ernie Ball Custom Gauge Nickel Wound serisi tel aldım 2 paket. 2 farklı gitara taktım; tınısı güzel tellerin. Ama sanki lastik gibi bir kıvamları olduğunu fark ettim. En sivri uçlu pena ile bile sanki yuvarlak uçlu pena ile çalışıyormuşum gibi garip bir yanıt alıyorum.
Normalde tel malzemesi filan gibi detaylara hiç takılmam, fakat bu hissiyat nikel kaplama olmasından mı acaba diye düşünmeye başladım. Anladığım kadarıyla daha çok çelik tel ile çalıyormuşum geçmişte...

Sanırım kırmızı ambalajlı setten bahsediyorsunuz. Daha önce kullanmadım ama eğer atladığım bir nokta yoksa normal slinky'lerden tek farkı G telinin sarımlı olması. Onun dışında NPS, hex steel core gibi standart olaylardan bahsedilmiş. Yani teoride çoğu ana akım telden pek de farklı olmamaları gerek düşününce.

Tabii uzun zamandır gerçekten düz çelik teller kullanıyorsanız (mesela EB stainless steel ya da D'Addario XL Prosteels vs.) gözle görülür farklar olması normal gibi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sanırım kırmızı ambalajlı setten bahsediyorsunuz. Daha önce kullanmadım ama eğer atladığım bir nokta yoksa normal slinky'lerden tek farkı G telinin sarımlı olması. Onun dışında NPS, hex steel core gibi standart olaylardan bahsedilmiş. Yani teoride çoğu ana akım telden pek de farklı olmamaları gerek düşününce.

Tabii uzun zamandır gerçekten düz çelik teller kullanıyorsanız (mesela EB stainless steel ya da D'Addario XL Prosteels vs.) gözle görülür farklar olması normal gibi.
O seri evet, 0.10 olduğu için yeşil paketli olan.
Evet, düz çelik tel adamıymışım meğerse. Sinir etti gerçekten.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Abi selam,

Eğer ürün bu ise Ernie Ball EB2221 Regular Slinky Guitar Strings 10-46 bu teller nikel değil. Sarımları nikel kaplı olan çelik tel.

Ama ürün bu ise www.amazon.com/Ernie-Ball-Classic-Nickel-Regular/dp/B0002PBS7M bunda sarımlı tellerin dışındaki sarım direkt kendisi nikel. Nikel kaplı çelik değil. Ortası yani core kısmı her ikisinde de çelik.

Sendeki acaba hangisi ? İlki ise fark başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir.
Bendeki ilki evet. Ama sorun hissiyattan kaynaklanıyor zaten, dolayısıyla kaplamanın asıl mesele olduğunu düşünüyorum. Telin hem penaya hem de parmağa olan teması "yuvarlak" geliyor.

Geri