Metallica

Anlamadığım neden 8 dakika gibi sürelere çıkıyorlar. Dünya'da şuan özellikle video sürelerinin izleyiciler tarafından izleme süreleri kısalırken nasıl bu şekilde ruhsuz bir şarkıyı 8 dakika gibi sürelerle dinletmeye çalışıyorlar. Yap oraya 3- 4 dakika arası bir şey ama adam akıllı yap.

yav rahat bırakın artık adamları ... tarihe saygı diyelim geçelim ... ne bekliyoruz ki.. hem ölmüş yeaaa diyoruz hem de ölü parça çıkınca bu ne yaaa diyoruz

ben de Met ile büyüdüm ... neyse nostalji... tamam misyon tamamlandı artık kenara koydum grubu, bırakın emekliliğin tadını çıkarsınlar

Anlamadığım neden 8 dakika gibi sürelere çıkıyorlar. Dünya'da şuan özellikle video sürelerinin izleyiciler tarafından izleme süreleri kısalırken nasıl bu şekilde ruhsuz bir şarkıyı 8 dakika gibi sürelerle dinletmeye çalışıyorlar. Yap oraya 3- 4 dakika arası bir şey ama adam akıllı yap.

Bu uzun şarkı olayı Maiden’da da var. Bence artık 3-5dklık catchy birşey yazamıyoruz, elde olan riffleri birleştirip progrssive ayağına yatalım kafası… ve maalesef olmuyor, dinlenmiyor.

Buradaki söylemler aslında bıkkınlığı gösteriyor,yukarıdaki postda Buried de güzel ifade etmiş,St.Anger ile büyük hazları sona ermeye başlamıştı.

Kişisel olarak hala çok büyükler,benim için müzik kültürümde çok önemli yer tutarlar ama kariyerlerinin son dönemlerinde koydukları yüksek çıtayı devam ettiremediler.

Yıl 2023 bknz hala İron Maiden 🤘😊

IMG_1312.jpeg

Buradaki söylemler aslında bıkkınlığı gösteriyor,yukarıdaki postda Buried de güzel ifade etmiş,St.Anger ile büyük hazları sona ermeye başlamıştı.

Kişisel olarak hala çok büyükler,benim için müzik kültürümde çok önemli yer tutarlar ama kariyerlerinin son dönemlerinde koydukları yüksek çıtayı devam ettiremediler.

159315 eklentisini görüntüle

Açsın wah wahyı o zaman…. Kusura bakmasın da daha iyisini çalarsa insanlar onu da ister.

erkekler yaşlanınca kısa bir olayı uzun uzun anlatmak istiyor masalcı dede yani. çok konuşmaya başlıyor bizdeki dede kültürü gibi düşünün. öğüt vermeler vs başlıyor bence bütün rock dünyasında bu var. paul gilbert misal thrash metalci olmasa o bile uzatmaya başladı parçaları. bence eksilen testosteronun yerini doldurmak için herşey. 18 yaşındaki testosteron ile 70 yaşındaki testosteron arasında %50 fark vardır. bu da, gitar çalım hızı, hareketi, özgünlüğü ve sanatsallığı bir süre sonra kabız bırakan bir olay. 18 yaşında deli gibi testosteron olsa da tecrübe olmadığı için whiplash de kalıyor ama sonra and justice for all falan fişman çıkıyor. yani, yaş alan erkeğin durumu baya kötü kanda azalan testosteron erkeğin yakıtı gibi düşünün. o azalınca konsantrasyon, yaratıcılık, hız, hafıza,ince motor vs hepsi gidiyor. Deneyim artıyor ama yaratıcılığı ittirecek benzin kalmıyor organizmada. Ayrıca james'in yeni hali orange county'deki dede gibi olmuş kilo da verince tam onun kassız hali gibi. Ülkücü bıyıkları filan müthiş adam bir kilo veriyor hemen tipi yerine geliyor ne şanslı bir adam. robert'dı saymazsak da bence hala grup'da enstürmanına en hakim olan o james. bütün sözler ritim ve solo arkası ritimler ona ait ve bence hala iş yapıyor. eksik olanlar lars ile kirk. lars yine çiğ gibi çat pat davulu sokmuş. adam 30 yıldır aynı hiç mi geliştirmez kendini.. kirk allaha emanet zaten yine de 72 seasons'da fena değildi umarım live'da eline yüzüne bulaştırmadan çalar. stüdyo'da başkasına çaldırıyor galiba adamın her konseri faul.

159315 eklentisini görüntüle

iyi de onu da çalamıyor ki bütün parmakları ve notlar master'da birbirine giriyor koyayım şuraya 2023 master solosunu %50 kayıp yoksa beni 3. köprüden atın.

elde olan riffleri birleştirip progrssive ayağına yatalım kafası…
Aha evet, bir de bu var. sanki Metallica'nın o hikaye anlatan lirikleri, şiir gibi müzikal iskeleti gitmiş, yerine buldukları catchy riffleri uç uca ekleyen, çiğ, tat vermeyen, bitmek bilmeyen -dolayısı ile sıkan ve kafa ütüleyen- parçalar yapıyorlar gibi duyuyorum hep. Biz de yaşlanıyoruz tabi ama halen açıp bir 24 dakika sıkılmadan octavarium dinleyebiliyorum ara sıra. Ama bu son Metallica albümlerini açıp dinleyesim bile gelmiyor...

Albüm çıkmasına 1 gün kala malum ortamlara düşmüş. Beklentim 12 şarkıdan 5 tane güzel şarkı olması yönündeydi ki beni tatmin etti. Çıkan teklilerden fazlasıyla şarkılar mevcut albümde. Favorilerim Shadows Follow, Room of Mirrors ve açık ara ile Inamorata oldu.

Son düzenleme:
Heyecanla ve büyük mutlulukla albümü sinemada dinledim. İlk 3 şarkı hep thrash metal Metallica'ydı. Kill em all albümünü yansıtıyordu, albümün devamını da öyle bekledim ama öyle olmadığı için mutluyum.
72 Seasons anlamı bebeklikten yetişkinliğe geçiş anlamına geliyorsa bu albümde Metallica'nın bir grup olarak bebeklik albümlerinden gençlik zamanına kadar olan albümlerden esintiler taşıyacağına dair bir teorim vardı, bilinçli şekilde mi yaptılar bilmiyorum ama gerçekten öyle olmuş. Hep içimden Load, Reload albümlerinden de esintiler olsa tadından yenmez diye geçiriyordum ki bir kaç şarkı bu albümler tadında olmuş çok sevindim.
Sleepwalk My Life Away'deki o ağır riff'ler :') Inomarata en sevdiklerimden o da daha ağır rifflerin olduğu düşük tempolu bir Load albüm şarkısı olmuş <3

Tek sorun bazen eski şarkıları pişirip pişirip önümüze koymuşlar gibi hissetmem oldu. Albümde Disposable Heroes, Sad but True, Kill em All ve King Nothing şarkılarını duydum direk.

Yine de bu albümden razıyım, çok severek dinleyeceğim, babalar ne yapsa bayıla bayıla dinlerim zati <3

Ben de loop'a aldım dinliyorum albümü. İlk başta hiç sevmedim ne yalan söyleyeyim. İkinci dinlememde biraz ısınır gibi oldum. İlk dinleme deneyimimde hoşuma giden benden geçer not alan şarkılar room of mirrors ve inamorata isimli albümün son iki şarkısı oldu. Zaten Metallica'nın albüm sonuna güzel şarkı patlatma gibi bir huyu vardır. Bunda da es geçmemiş. Room of mirrors'ın lead melodisi de çok hoşuma gitti. Önce tek gitar sonra çift ses yaptıkları kısım özellikle özlediğim Metallica melodileriydi. Yüzümde bir gülümseme belirmedi değil. Albümdeki bir başka ümit vadeden parça da You Must Burn! bana göre. Dinledikçe ısınırım gibi. Önceden çıkardıkları single'lar dinleye dinleye yer etti bende, başta sevmesem de. Lux başta çok çiğ gelmişti sonra alıştım. Dünya kupası şarkısı gibi şarkı walla. Aç coş. Screaming suicide da fena sayılmaz diğerlerinin yanında iş yapar bu kadroda. Kısaca biraz mainstream bir albüm olmuş ama James Hetfield faktörü ile yeni albüm çıkana kadar bir müddet götürür gibi. Çabuk sıkılma tehlikesi de barındırmıyor değil. Hiç yoktan iyidir, sağlıklı olsunlar, yeni şarkılar yapsınlar, dinleyen bulunur...

Geri