İlk telecaster tarzı gitar ve telecaster kafaları - Deneyimler ve tavsiyeler

Uzun süre shred kafalarında çalıp çok sonra blues-rock kafalarına geçiş yapmış birisi olarak, yıllardır Strat kasa bir gitar ile çalmaktayım.
Bu gitarı köprüde bir Hot Rails ile modifiye ettiğim için, zaten istediğimde shred de çalabilmek, hatta bangır bangır power chordlu riffler çalmak ve kaydetmek de mümkün oluyor. Tonal yelpaze geniş gitarda. Zaten ben de caz-funk-rock-fusion sularında yüzdüğüm için bu işime geliyor.
Son dönemde ise Strat kasa gitarla switch ikinci pozisiyonda filan bile çalmaya heves etmeye başladım. Zaten epey bir süredir volüm potu ile tonu temizlemek ve sonra yükselmek filan gibi şeyler de keyif verdiği için, bu işin doğal bir uzantısı oldu.
Hal böyle olunca, uzun süredir devam eden ruh hali ve tarz değişikliği de düşünülünce, Aria Pro II Nashville için bir GAS durumu başladı bende.

Tele kasa bir gitar ile çalmışlığım yok. Fakat gitarın kişiliğinin (!) çalışa çok etki ettiğini düşünüyorum. Tele kafasıyla çalışını sevdiğim çok fazla adam var. Yani Kotzen'dan Ed Bickert'a ve Ray Buchanan'a kadar envai çeşit adamı severim, tınısına hiç yabancı değilim. Çalış deseniz, epeydir hybrid picking'e kafayı taktım, ama Tom Quayle kafalarına kaymaktan bıktım; Josh Smith'e özenesim var 🤣
Strat kasa yine asıl gitarım olacak, o bir yere gitmiyor zaten. Ama ufaktan böyle bir adım atmayı düşünür oldum. Muhtemelen en azından köprü pozisyonundaki manyetiği modifiye edeceğim.
Foruma sorayım bakayım dedim. Telecaster kafalarına geçiş deneyimleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Linkteki gitar tele'den çok başka kafalara girme maksadıyla tasarlanmış gibi. Klasik tele tonunu veren bir çok faktör olsa da bunu en belirginleştiren şey vintage köprüsüdür. Yani o çerçeveli köprü ve pirinç saddle'lar olmalı en başta. Aria'da köprü modern, kullanılan gövde kavak ağacı, sap kavrulmuş, headstock... Ben şahsen bununla tele kafasına giremem.

En uygun vintage tele muadili sanırım Harley benton te-52 modeli. Baya da övülüyor. Gümrükte takılmıyorsa bence alınabilir. Bir kaç modifikasyonla çok daha iyi hale gelebilir.

Bunun dışında gerçekten tam tele tadı veren en ucuz gitar ise squier classic vibe 50's tele'dir. Ha 2. elleri 10 bine dayanmış neresi ucuz dersen. Bundan ucuza vintage tele görüntüsünü ve tonunu başkası vermiyor. Bende de var bir 2014 çin üretimi. Kalın poliüretan boyasını söküp gomalak uyguladım ve rezonansında ciddi artış olup sesi daha bir güzelleşti. Çeşitli manyetik modifikasyonları da denedim. Sapa ne taktıysam güzel oldu, en son adı sanı belirsiz bir humbucker taktım şuanki halinden çok memnunum. Buna 10 vereceğime 15-16 verip fender meksika alırım da diyebilirsin ama onlar da modern gitarlar vintage tele tonunu ne kadar verirler belirsiz. Tabii fender mim alıp mod yapmak da bir seçenek ama o zaman da 20'lere çıkmış oluyorsun oralarda da bajalar, road wornler, japonlar var.

Bu da benimki. Fender'im de var ama bu gitar başka güzel hakkaten.

Dosyalar

• WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 00.10.52.jpg
    WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 00.10.52.jpg
    170.3 KB · Gösterim: 91
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Linkteki gitar tele'den çok başka kafalara girme maksadıyla tasarlanmış gibi. Klasik tele tonunu veren bir çok faktör olsa da bunu en belirginleştiren şey vintage köprüsüdür. Yani o çerçeveli köprü ve pirinç saddle'lar olmalı en başta. Aria'da köprü modern, kullanılan gövde kavak ağacı, sap kavrulmuş, headstock... Ben şahsen bununla tele kafasına giremem.

En uygun vintage tele muadili sanırım Harley benton te-52 modeli. Baya da övülüyor. Gümrükte takılmıyorsa bence alınabilir. Bir kaç modifikasyonla çok daha iyi hale gelebilir.

Bunun dışında gerçekten tam tele tadı veren en ucuz gitar ise squier classic vibe 50's tele'dir. Ha 2. elleri 10 bine dayanmış neresi ucuz dersen. Bundan ucuza vintage tele görüntüsünü ve tonunu başkası vermiyor. Bende de var bir 2014 çin üretimi. Kalın poliüretan boyasını söküp gomalak uyguladım ve rezonansında ciddi artış olup sesi daha bir güzelleşti. Çeşitli manyetik modifikasyonları da denedim. Sapa ne taktıysam güzel oldu, en son adı sanı belirsiz bir humbucker taktım şuanki halinden çok memnunum. Buna 10 vereceğime 15-16 verip fender meksika alırım da diyebilirsin ama onlar da modern gitarlar vintage tele tonunu ne kadar verirler belirsiz. Tabii fender mim alıp mod yapmak da bir seçenek ama o zaman da 20'lere çıkmış oluyorsun oralarda da bajalar, road wornler, japonlar var.

Bu da benimki. Fender'im de var ama bu gitar başka güzel hakkaten.
Teşekkür ederim.
Gitar güzel olmuş, sapta humbucker iyi düşünceymiş gerçekten, Fujigen ve Godin'in de bu şekilde teleleri var.
Meseleyi de çok iyi özetlemişsiniz, benim açımdan da bazı şeyleri netleştirdi bu.
Çerçeveli köprü ve pirinç saddle meselesi bana ne yazık ki ters geliyor çalım açısından. Aslında Aria'nın bu tasarıma sahip ve daha da hesaplı modelleri de varmış (HB ne yazık ki ucu ucuna da olsa gümrüğe takılıyor; fiyat 159 Euro).
Fender allerjim var çok açık bir şekilde, yıldızımız barışmıyor.
Sap birleşiminde neck plate de istemiyorum.
Bu durumda ben aslında Tele gibi gözüken ama aslında sabit köprülü modern bir Strattan çok da farklı olmayan bir şey peşindeymişim, öyle anlaşılıyor 🤣

Rica ederim yine de yanlış yönlendirmek istemem söylediklerimden vintage iyidir modern kötüdür anlamı çıkmasın. Sadece telecaster'a ilgi duyan ve tecrübe etmek isteyenler için vintage modeller daha yerinde bir tercih olur diye düşünüyorum ama dediğiniz gibi belki de sizin istediğiniz ve mutlu olacağınız daha sorunsuz, modern bir model olabilir. Vintage modeller ne kadar güzel olsalar da ilkel ve sorunlu tarafları da var. En basitinden üçlü saddle konusu iyi güzel ama ister istemez entonasyon sorunları olabiliyor. Tabii günümüzde bir çok seçenek var artık. Altılı versiyonları var, entonasyon ayarı yapılabileni de var ama neticede bu gitarlar orjinal kusurlu halleriyle güzel.

Geri