Farklı klavyelere adapte olma sorunu

Yeni gitar aldım ve sorunlarım bir türlü bitmek bilmiyor.

Öyle ki senelerdir Sg gövde gitar kullanıyorum ve doğal olarak Sg klavyesine alışığım.

Fakat yakın zamanda bir stratocaster aldım. Ama şöyle bir durum var. Sg’nin klavyesi(aslında sapı) dizaynı sebebiyle strat olsun yada les paul olsun farketmez en az 4 perde kadar ileride konumlanmış durumda. Gitarın sapı sanki uzun gibi ama değil sadece gövdenin hemen başlangıcına eklenmiş. Aslında bu yapısı onu bence gelmiş geçmiş en rahat klavyeli, çalımı kolay gitar yapıyor çünkü üst perdelere ulaşmak yada palm mute yapmak yada sağ eli köprüye yaslayarak konumlandırmak o kadar kolay ve ergonomik oluyor ki başka gitara geçince resmen insanın sağ omzu ağrıyor fakat bir süre strat gitarı çalınca ona alışıyorum ve Sg’ye dönünce bu sefer de çok afallıyorum. Çaldığım şeyleri çalamamaya başlıyorum.

Yani sg’nin sapını bilgisayardaki F klavye gibi düşünsek, diğerleri ise yaygın olan Q klavye gibiler. Kullanımı kolay ama yaygın değil, klavyesine alışınca diğerlerini kullanmak zor oluyor, diğerlerine alışınca ise ona dönmek zor.

Şimdi kafama takılan şu:

Öyle virtüöz bir gitarist değilim. Kendini geliştirmesi gereken biriyim. Kendini geliştirmiş biri için klavye farketmez ne olursa olsun kısa sürede adapte olunur mu

Yoksa birbirinden yapısal olarak çok farklı gitarlar hep bu zorluğu yaşatır bir süre sonra bu durum can sıkıcı bir hale mi gelir.

Çünkü sg yerine tonu ona en yakın olan les paul mü alsam diye düşünmeye başladım ama Sg’ye şekil olarak aşık biriyim bana müthiş havalı geliyor ama stratın tonu sebebiyle stratten de vazgeçemem.

Aktif olarak hem Sg hem başka gitar kullanan varsa yada geçmişte bu konuyu deneyimleyen veya fikri olan, fikirlerini paylaşsa çok yol gösterici olur.

Keşke tüm gitarların sapları sg baz alınarak yapılsaymış.

Gitarların şekilleri ve modelleri hakkında pek bir bilgim yok açıkçası, sadece klavye kullanımı açısından bir şey eklemek için yazıyorum, yani marka model değerlendirmesi olarak algılamayın lütfen.

Klavyelerin şekilleri gitarları üretenlerin kullanıma göre tercihleri ve bir kısmı da özel gitarlar ile o ünlü virtüözlerin tercihleriyle şekilleniyor. Biz faniler de yapılan bu tercihlere göre elimizi alıştırıyoruz :) tabii ki özel gitar sipariş edip keyfinize göre yaptırmak da bir seçenek ama kaliteli gitarlar seviyesinde bu imkana sahip olmak çok pahalı olmalı...

Marka model olarak elime çok fazla gitar geçmedi, 20 senelik gitarımın klavyesi elime rahat geliyor ama (bana göre üretilmediği kesin) bir taraftan tamamen alışkanlık meselesi, bir tane de yeni gitar var, onun klavyesi o kadar rahat değil ama kısa bir süre sonra ona da alışıyorum, yani alışkanlıklar konusunda kafanızı "resetlemek (yani sıfırdan öğreniyormuş gibi düşünün)" kas hafızasına da iyi gelen bir şey, tabii ki elden geldiğince ama muhtemelen rahatsız olduğunuz özellikler tasarlanarak (gitarda teknik bir kusur yoksa) yapılmıştır, yani belli seviyedeki gitarlarda bunun olduğunu düşünebiliriz.

Özetle kısa sürede alışmanız gerek, insan alışkanlıklarını zor terk ediyor sadece, sorun bu gibi geldi bana.

Yeni gitar aldım ve sorunlarım bir türlü bitmek bilmiyor.

Öyle ki senelerdir Sg gövde gitar kullanıyorum ve doğal olarak Sg klavyesine alışığım.

Fakat yakın zamanda bir stratocaster aldım. Ama şöyle bir durum var. Sg’nin klavyesi(aslında sapı) dizaynı sebebiyle strat olsun yada les paul olsun farketmez en az 4 perde kadar ileride konumlanmış durumda. Gitarın sapı sanki uzun gibi ama değil sadece gövdenin hemen başlangıcına eklenmiş. Aslında bu yapısı onu bence gelmiş geçmiş en rahat klavyeli, çalımı kolay gitar yapıyor çünkü üst perdelere ulaşmak yada palm mute yapmak yada sağ eli köprüye yaslayarak konumlandırmak o kadar kolay ve ergonomik oluyor ki başka gitara geçince resmen insanın sağ omzu ağrıyor fakat bir süre strat gitarı çalınca ona alışıyorum ve Sg’ye dönünce bu sefer de çok afallıyorum. Çaldığım şeyleri çalamamaya başlıyorum.

Yani sg’nin sapını bilgisayardaki F klavye gibi düşünsek, diğerleri ise yaygın olan Q klavye gibiler. Kullanımı kolay ama yaygın değil, klavyesine alışınca diğerlerini kullanmak zor oluyor, diğerlerine alışınca ise ona dönmek zor.

Şimdi kafama takılan şu:

Öyle virtüöz bir gitarist değilim. Kendini geliştirmesi gereken biriyim. Kendini geliştirmiş biri için klavye farketmez ne olursa olsun kısa sürede adapte olunur mu

Yoksa birbirinden yapısal olarak çok farklı gitarlar hep bu zorluğu yaşatır bir süre sonra bu durum can sıkıcı bir hale mi gelir.

Çünkü sg yerine tonu ona en yakın olan les paul mü alsam diye düşünmeye başladım ama Sg’ye şekil olarak aşık biriyim bana müthiş havalı geliyor ama stratın tonu sebebiyle stratten de vazgeçemem.

Aktif olarak hem Sg hem başka gitar kullanan varsa yada geçmişte bu konuyu deneyimleyen veya fikri olan, fikirlerini paylaşsa çok yol gösterici olur.

Keşke tüm gitarların sapları sg baz alınarak yapılsaymış.
Bu doğal bir sorun. Ciddi, ama gayet doğal.
Bazı gitaristlerin neden belli bir tip modele veya gitara bağlandığını çok iyi açıklıyor.
Zamanla düzelir mi derseniz, bu ancak çok uzun zamanla olur. İki gitar arasında ne kadar çok geçiş yaparsanız, o kadar kolay alışırsınız. Aynı şekilde, birini kenara koyup sadece diğeri ile ne kadar çok çalarsanız da alışmak o denli zor olur.
Benim bu konuda akustik ile tecrübem çok; elimin altında tuttuğum ve en çok çaldığım gitar odur. Teller yüksek ve set kalın (0.11), elektro gitara geçince doping yapmış gibi olurum. Ama bu ikisi arasında aynı rahatlıkla geçiş yapmak seneler sürdü.

Kişisel deneyimim olarak klavye ağacı ya da gövde türü dışında nut genişliği, sap kesim profili ve fret yüksekliğini de buna eklemek istiyorum. Sap olarak C profiller elimi çok doldurduğu için çalım zorluğu hissettiriyor. Burada tercihim slim taper D olanlar mümkünse. Fret yüksekliği olarak medium jumbo tercihim. Geçtiğimiz günlerde bir jumbo fretlere sahip bir Fender Stratocaster'da parmaklarım resmen fretlere dolandı. Nut genişliği zamanla aştığım bir durum oldu yeni gitarımda ama ortalama 1.68"-1.72" arası idealim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Herkese yorumları için teşekkür ederim. Hemen olmasa da birkaç saat içinde eller yeni gitara alışıyor ama sanırım herkesin yazdığı gibi bu bir problem. Ve her tonu alabildiğimiz, sg’yi, stratı, les paulu, teleyi vb sevdiğimiz şekilli gitarı çalma hissiyatımızı karşılayan tek bir gitar da yok ve sanırım bununla yaşamayı öğrenmemiz lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bana göre ikisi de farklı dünyaları anlatan gitarlar. Kendine has sesleri, ruhları var. Zorda kalmadıkça elden çıkarmamak lazım 🙂
Aynen ya. Herkesin beğendiği gitardan aldığı bir elektrik var. Tonunun falan ne olduğunun önemi olmayabiliyor. O gitar sizin asıl gitarınız oluyor. Sg de benim için öyle. Dediğiniz gibi elden çıkarmak mantıksız ya

Geri