10-46dan 9-42ye geçmek

Elektro gitarı aldığımda üzerinde ernie ball 10-46 teller vardı ben de hiç uğraşmamak için hep 10-46 taktım. İnternette biraz gezdiğimde 9-42lerin daha yumuşak olduğunu ve bendlerin daha kolay yapıldığını duydum. Bu doğru mudur 10-46da biraz zorlanıyorum bend yaparken 9-42ye geçsem bunun bir nebze yardımı olur mu. Ayrıca gitarımda floyd rose olduğu için bend yaptığımda köprü de hareket ediyor bu yüzden bend yapmak zorlaşıyor mudur? 9-42ye geçersem entonasyon veya sap ayarı gerekir mi? Sizin düşünceleriniz neler geçmeli miyim?

heavy metalin babası ve kamyon değil buldozer gibi tonu olan Tony Iommi'nin 09-42 kullandığını hatırlatayım

ayrıca soru sahibi kusura bakmasın ama bu soru tam olarak yeterince araştırmadan, öğrenmeden ekipman alma sorununa örnek olur... ince telin bend kolaylığı, FR köprüye etkisi, entonasyon gerekliliği gibi en temel konularda fikri olmadan muhtemelen bilinçsizce FR köprülü gitar almış olmak...dedim ya kusura bakmasın biz de yaptık zamanında hatalar ama işte bilinçlenmeden alışveriş de bir sorun sonuçta

geçmeli miyim diye bir soru yok... hangisiyle rahat edersen onunla çal, sadece etkilerini bil, ayarlarını öğren... sap ayarı yapmamak için tel değiştirmemek çözüm değil.... rahat ettiğin telle çalıp ayarları öğrenmek çözüm

birçok virtiöz de 09-42 kullanıyor. ince telin avantajı daha az çaba ile daha kolay bend, vibrato vs teknikleri uygulayabilmek ve tellerin yüksekliğini daha fazla düşürebilmek olur. eğer bir parçayı öğrenmeye çalışıyorsan yani bolca tekrar yapacak isen parmak sağlığın için 09-42 daha iyi olacaktır.

Geri