Amfi kaydetmek için condenser mic tavsiyesi?

Merhabalar, Sm57 önerebilirsiniz, neden dinamik mic varken condenser istiyorsun? Kayıt ortamının akustiği condenser mikrofon kullanmak için uygun değildir en iyisi sm57 al, hatta dijitalden devam et daha iyi sonuçlar alırsın diyenler olabilir. Mikrofon preamp olmadan zaten verim alamazsın diyenler de olabilir. Farkındayım tüm bu durumların dostlar.
Ben dijital olanakları da kullanıyorum zaten ama arada evde kendi kendime amfimi de kaydetmek istiyorum. Amatör de olsa...
Sm57'nin mevcut sound'uma kattığı karakteri sevmedim. Zaten ses kartım da M Audi Air 192-6. Anlayacağınız Tamamen ev kullanıcısıyım.
Yine de 5000TL altı ve sesleri doğal kaydedebilecek bir kondenser mikrofon tavsiyesi yaparsanız sevinirim.

Ucu o kadar acik bir soru ki... Yani hangi condanser mikrofonla ne tarzi da neyi kaydedeceksin bir kere o belli degil? Amfin ne? Kaydedecegin soundda beklentin ne?
Gitarin ne?
Ayrica, Su piyasada bence 5000 tl alti condanser mikrofonla kaydedecegine telefon ahizesi kullan daha mantikli olur.

İletinde zaten basta yazmissin ' zaten dersiniz ama ben yinede bir agzimin payini alayim' diye fakat verecegin paraya emegine yazik.
Hangi sehirdesin bilmiyorum ama buyuksehirlerden birinde gidip bu husrani bizzat deneyimleyebilecegin studyolar var. Belli bir ucret karsiliginda istedigin mikrofonlamayi ev ortamindan daha da verimli sekilde yapabilecegin imkanlari sunuyorlar.

Elinde gercekten nadide bir gitar, nadide bir amfi, nadide bir enstruman icrasi, nadide bir kayit ortami ve gercekten kaliteli bi condanser mikrofon yoksa bir anlami yok zaten. Cunku condanser mikrofonun numarasi var olan sesi en kayipsiz ve saf hali ile aktarabilme olanagidir.
Yani bu su demektir; amfinin merkezden 45 derece aciyla dinleyip ayarladigin o muazzam sicak ton, condanseri amfinin onune koydugunda peynirli doritos kivamina gelebilir.

Bunun yani sira enstruman kaydi yapilabildigi gibi condanser mikrofonlarin asil numarasi vokal kaydidir.

Hah yinede ben cok fena alicam, acayip istiyorum dersen 5000 tl ni cope atma derim. Limitini yukseltirsen Akg ve rode un ust duzey mikrofonlarina bakabilirsin. Ama bu mikrofonlarin klavuzunda mikrofona ozel ses algi alanlari ve frekanslari belirtilir. Ve ufakta olsa belli standartlari karsiladiktan sonra kulagin belki algilayacagi belki algilayamayacagi farkliliklar olur. Yani durum bir yerden sonra kavun karpuz secmeye donebilir.

Yutibirlik bir meslek haline geldikten sonra firmalar piyasaya buyuk miktarlarda ucuz condanser pompaladi. Ve hep savundugum gorustur dandik condanser yerine kaliteli dinamik herzaman evladir.

Bu arada fiyatlara baktim da 375 tl ye kondanser mikrofon diye bisey satiyolar. Yersen...
Benim bizzat deneyimledigim ve yoklukta gider diye fikir olusturan rode nt 1 a mikrofon bile 7000 kusur TL var gerisini sen dusun.

Şöyle basit bir ornekle aciklayayim. Kondanser bir calisma seklidir. Ve mikrofonun uretiminde kullanilan her materyal buyuk önem arzeder.
Misal herhangi bir araba motoru gibi dusun. Bunun haci murati da var ferrarisi de var lexusu da var mercedesi de var. Simdi senin ihtiyacinin da tam olarak ne oldugunu bilmedigimizden bir oneri vermenin dogru olacagini dusunmuyorum. hele ki rode un bile fiyati 7000 tl olmusken diger tum kayit imkanlarini yok sayip 5000 tl alti condanser oneri verebilecek insani da saygiyla karsilarim ne diyeyim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle basit bir ornekle aciklayayim. Kondanser bir calisma seklidir. Ve mikrofonun uretiminde kullanilan her materyal buyuk önem arzeder.
Misal herhangi bir araba motoru gibi dusun. Bunun haci murati da var ferrarisi de var lexusu da var mercedesi de var. Simdi senin ihtiyacinin da tam olarak ne oldugunu bilmedigimizden bir oneri vermenin dogru olacagini dusunmuyorum. hele ki rode un bile fiyati 7000 tl olmusken diger tum kayit imkanlarini yok sayip 5000 tl alti condanser oneri verebilecek insani da saygiyla karsilarim ne diyeyim...
Hocam bassbreaker amfim var, Telecaster gitarım ve full analog sound sahibiyim. Aynı zamanda akustik gitar da kaydetmek istiyorum(öncelik elektrik gitar).
Söylediğim gibi albüm çıkartma veya single kaydetme çabam yok. Blues, clean, overdrive, hafif kırılmış amfi tonlarını doğal kaydetmek istiyorum. Önceki mesajınıza da tamamen katılıyorum haklısınız ama bir condenser mikrofonum olsun diye düşünüyorum. Bütçe belli, iyi bişey beklememek lazım, ama eldeki bütçeye en iyi f/p olarak ne seçilebilir onun merakındayım

condenser mikrofon ile kayıt yaparsan her sesi almaya hazır ol. evde duvarda duran saatten tut da, apartmandaki ayak seslerine kadar.
eğer bu işe illa gireceğim dersen herhangi bir ürünü kullanabilirsin.
behringerin uygun ürünleri var.

Geri