Franz Kafka

Çoğu insan gibi ben de Dönüşüm'le başlamıştım Kafka okumaya. İlk okuduğumda açıkçası pek de hazetmemiştim. Bir kez daha okuduğumda oturtmaya başlamıştım.

İmgelerle anlatma konusunda oldukça başarılıdır Kafka. Özellikle 'baba otoritesi'nin kişiliği üstündeki yansımaları da hemen hemen her eserinde kendini belli eder.

Ütopik mi bilmem ama herhangi bir Kafka eserinin David Lynch elinin yansımasıyla sinemasallaştırılmasını görmeyi çok isterim :D

dark4lieth demiş ki:
Çoğu insan gibi ben de Dönüşüm'le başlamıştım Kafka okumaya. İlk okuduğumda açıkçası pek de hazetmemiştim. Bir kez daha okuduğumda oturtmaya başlamıştım.

İmgelerle anlatma konusunda oldukça başarılıdır Kafka. Özellikle 'baba otoritesi'nin kişiliği üstündeki yansımaları da hemen hemen her eserinde kendini belli eder.

Ütopik mi bilmem ama herhangi bir Kafka eserinin David Lynch elinin yansımasıyla sinemasallaştırılmasını görmeyi çok isterim :D

ya buna imge diyenleri anlamıyorum bi türlü, bizim hoca da imge dedi, derste yarım saat tartıştık, ben simge diyorum benden başka herkes imge diyor...

samsanın böcek olması bir imge midir yoksa bir sembol müdür?
ben semboldür diyorum, çünkü bir nedeni var bu benzetmenin, böceğin neyi temsil ettiği herkes tarafından bilinir, özel çağrışımlar değişse de bu kitapta "böcek" motifiyle ne demek istediği anlaşılıyor yazarın...

sosyal baskıdan içine yönelmiş, karamsar olmuş, diğerlerinin gözünde değersizleşmiş bir karakter...
böcek olmasının bir nedeni ve açıklaması var neden imge olsun ki düpedüz simgedir bu, çünkü o tek değildir, kafka sadece kendisini değil toplumdaki diğer böcek olmaya meyilli insanlar için de yazmıştır o romanı çünkü...

ya buna imge diyenleri anlamıyorum bi türlü, bizim hoca da imge dedi, derste yarım saat tartıştık, ben simge diyorum benden başka herkes imge diyor...

samsanın böcek olması bir imge midir yoksa bir sembol müdür?
ben semboldür diyorum, çünkü bir nedeni var bu benzetmenin, böceğin neyi temsil ettiği herkes tarafından bilinir, özel çağrışımlar değişse de bu kitapta "böcek" motifiyle ne demek istediği anlaşılıyor yazarın...

sosyal baskıdan içine yönelmiş, karamsar olmuş, diğerlerinin gözünde değersizleşmiş bir karakter...
böcek olmasının bir nedeni ve açıklaması var neden imge olsun ki düpedüz simgedir bu, çünkü o tek değildir, kafka sadece kendisini değil toplumdaki diğer böcek olmaya meyilli insanlar için de yazmıştır o romanı çünkü...

Edebiyat kökenli değil de psikoloji kökenli olduğum için imge kelimesini kullanmak istedim. Çünkü psikoloji literatüründe imge 'duyusal yaşantının zihinsel temsili'dir. Nitekim bir açıdan Samsa'nın kendisini böcek olarak görmesidir durum(elbette bunun nedenleri vardır o kısma değinmiyorum uzun uzadıya). Samsa açısından bu bir imgedir ama aynı zamanda temsil ettiği diğer insanlar için simgedir.

Kafka eserlerinde kendi yaşantısından uzantıları anlattığı için de kendisi için bu bir imgedir. Ama geniş açıdan bakıcak olursak kesinlikle simgedir.

Umarım anlatabilmişimdir :)

Kargalar, bir tek karganın göğü yok edebileceğini ileri sürer. Ona kuşku yok; ama gökyüzünün kulağı duymaz böyle bir savı, çünkü gök kargaların yokluğu demektir.

ForzaRock demiş ki:
müthiş ve etkileyici betimlemeler okumak için "Şato" eserini okuyun derim. ama biraz sabırlı olmanız gerek.

Dava'da kezaa harika bir kitaptır, en az diğerleri kadar. Şu sıralar Ntv Kitap çizgi roman formunda bile satışa çıkardı ülkemizde.

Kafka'yı saçma bulmamak işten değil, deli diye yorumlamak, gerçekten itilmiş bu demek. Ama sadece sabır istiyor o.

"Bir elmanın birbirinden farklı görünüşleri olabilir: Masanın üstündeki elmayı bir an olsun görebilmek için boynunu uzatan çocuğun görüşü ve bir de, elmayı alıp yanındaki arkadaşına rahatça veren evin efendisinin görüşü." F.Kafka:]

dönüşümü bu yaz okudum. sonunu pek bağlayamamışsa da -ki mektuplarında dostlarına bunu söylemiş- çağının ötesinde bir deha olmalı.

Geri