Franz Kafka

-Mecazların peşinden koşarsanız zamanla sizde mecazlaşır, gündelik hayatın mihnetlerinden kurtulursunuz.
-bahse girerimki buda bir mecaz.
-bahsi kazandın.
-Ama sadece mecazi olarak
-Hayır gerçekte mecazi olarak kaybettin..

kıtabın son okudugum versionu sanırım 8. cevırısı onda da değişim diyorlardı ancak dedıgın gıbı arkadaşım dogrusu dönüşüm .....

en sevdiğim yazarlardan biri..
en sevdiğim kitabı da ceza sömürgesi,en güçlü konumdaki insanın aslında en aciz olduğunu gösterdi bana..daha doğrusu, güç savaşımının insanı güçsüz ve zavallı bi yaratık haline soktuğunu...

Bende bir dönem,Dava'yı,Şato'yu okuyup,fonda Renaissance'ın melankolik albümü Turn of the cards'ı dinlerdim.Ama pek iyi etmedim herhalde,hayatımızı kaydırdı bu işler:)

varolusculuk felsefesinin hissettirmeden kurucusu. buram buram varolusculuk akar. gorunenle ona hayat verenin catısmasıdır oykuleri

Değişim bir yabancılaşma başyapıtı'dır.Bir insanın böceğe dönüşmesi gibi son derece yüzeysel bir anlayışla okunursa saçma gelmesi doğaldır ama saçma olan asıl bu anlayıştır:)

bence asıl saçma olan herkesin farklı normları oldugunu bi kitap başyapıt olsada bu onun herkes tarafından beğenileceği anlamına gelmeyeceğini anlayışına sahip olmayıp beğenmeyen insanlarında onu yüzeysel bi anlayışla okuduğu çıkarımında bulunup olaya önyargılı bi şekilde yaklaşmaktır...

Güzel cümle kurmuşsun da,beğenmemek ayrı şey saçma bulmak ayrı şey,o güzel cümlenin arasında bu durumu da açıklasaydın bir zahmet,neden saçma buldun bu eseri?

kitap üzerinde o kadar çok olumlu eleştirili yapılmış ki ister istemez kitabı okumadan önce büyük beklentilerim vardı ama bitirdikten sonra ee dedim bu mu?? bana anlatılanlar sıradan geldi,dışanmak ve ezilmeden dolayı böceğe dönüşmesi ve o odada geçen saçma sapan sıradan olaylar kız kardeşinin yaklaşımı sonra o da tuhaflaşıyo sadist bi baba,ne olduğu karakteri tam çizilmemiş bi anne..tek ilgi çekici yanı böcekmiş gibi anlatılması adamın,yani dediğim gibi başyapıt olabilir yazıldığı dönemde çok popüler olmuş olabilir nerdeyse 100 sene önce yayınlanmış sonuçta..ama ben beğenmedim bu okumayın anlamına gelmez tabi..herkesin farklı bi düşünce yapısı var insan bi kaç kişi tarafından onaylanmadı diye böceğe dönüşüp kendi evinde yabancı gibi yaşaması son derece saçma bana göre..

Kitapta;Klasik küçük burjuva hayatı yaşayan,hayattan standart beklentileri olan tipik bir orta sınıf ailesi, ferdinin birden bire bu değerlere yabancılaşması ve bunun sonunda sahte aile içi sevgi kavramlarının alt üst olması işleniyor.Burada böceğe dönüşme olayı sembolik bir anlatım,aile fertlerinin soğuklaşması,senin deyiminle sadistleşmesi bu yüzden gerçekleşiyor,varoluşun saçmalığını kavrayıp,menzilden çıkan bireyin sürüden atılması durumu,bu sürünün en küçük birimi aileden dışlanması,kitabın ifade etme istediği konulardan biri bu.Saçma bulman doğal kitap bu dünyaya bir şekilde fırlatıp atılmış bireyin absürd durumunu,aynı absürd teknikle anlatmaya çalışıyor zaten.

Geri