Bakım/ayarlama üzerine sorular

Merhaba, pau ferro fretboard-lu gitarımda tel değişimi ve genel bakım gibi işlemler uygulayacağım.

Gitarın üzerinde yanlış hatırlamıyorsam .10 Elixir tel vardı. Bu telleri .9 Daddario tel ile değiştirmeyi düşünüyorum. Değişim sonrası gauge değiştiği için entonasyon ayarı yapmam gerekiyor diye okudum biraz bakındığımda. Entonasyon dışında yapmam gereken bir ayar var mı onu merak ediyorum.

Telleri çıkarmışken fretboard temizliği ve bakımı da yapmak istiyorum. İnce kir tabakaları oluşacak ölçüde kirli şu an fretboard. Bu tabakaları bir kredi kartı yardımıyla nazikçe çıkarmayı, fırçayla temizlemeyi, sonrasında hafifçe limon yağı kullanmayı düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz?

Son olarak fretleri temizlemek/parlatmak istiyorum. Bu konuda fretboard-u kağıt bantla örtüp çelik yünü, bulaşık süngerlerinin pütürlü kısımlarının kullanıldığını okudum. Bunun dışında seyrettiğim birkaç videoda çelik yününe kıyasla 1200-2000 grit zımparaların daha güvenli/efektif olduğuna dair yorumlar gördüm. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Entonasyondan önce yapman gereken asıl ayar sap ayarı. İyi araştırmalısın yoksa kriz geçirtir. Klavyeyi temizlerken kredi kartı nasıl sonuç verir bilemem ama çok sert olmayan bi diş fırçası gibi birşeyle temizleyebilirsin. Pau ferro ların gül ağacına yakın olduğunu düşünürsek limon yağı zaten öneriliyor. Fret temizlik için de; ikisini de hiç denemedim çünkü her çalmamdan sonra telleri silerken klavyeyi fretleri de inceden temizlemiş oluyorum ama hemen hemen ikisi de aynı sonuç verir zımpara daha jilet olur numaraları var sonuçta çelik yünden daha efektif olur.

limon yağını bolca sürüp ince bir kumaş parçası ile silersen kirler zaten direkt olarak yumuşayıp çıkar.
en yumuşak diş fırçası da işini görür.
fret korozyonu temizlemenin en kolay yolu ise maskeleme yaptıktan sonra kullanılmış-kullanılmış olması önemli, çizmez- bir bulaşık süngerinin yeşil yüzeyi ile hafifçe silmek. sonrasında yine bez parçası ile metal polish uygulayabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Entonasyondan önce yapman gereken asıl ayar sap ayarı. İyi araştırmalısın yoksa kriz geçirtir. Klavyeyi temizlerken kredi kartı nasıl sonuç verir bilemem ama çok sert olmayan bi diş fırçası gibi birşeyle temizleyebilirsin. Pau ferro ların gül ağacına yakın olduğunu düşünürsek limon yağı zaten öneriliyor. Fret temizlik için de; ikisini de hiç denemedim çünkü her çalmamdan sonra telleri silerken klavyeyi fretleri de inceden temizlemiş oluyorum ama hemen hemen ikisi de aynı sonuç verir zımpara daha jilet olur numaraları var sonuçta çelik yünden daha efektif olur.
Daha ince bir tel taktığım için truss rod-u biraz gevşetmem gerekiyor sanırım. Sap şu an düzgün görünüyor, çalımda da bir sıkıntı yok gibi. Eğer tel değişiminden sonra sapta bir sorun görürsem biraz gevşeteceğim.
limon yağını bolca sürüp ince bir kumaş parçası ile silersen kirler zaten direkt olarak yumuşayıp çıkar.
en yumuşak diş fırçası da işini görür.
fret korozyonu temizlemenin en kolay yolu ise maskeleme yaptıktan sonra kullanılmış-kullanılmış olması önemli, çizmez- bir bulaşık süngerinin yeşil yüzeyi ile hafifçe silmek. sonrasında yine bez parçası ile metal polish uygulayabilirsiniz.
Limon yağı ve bir parça kumaş dışında uygulamam gereken bir işlem var mı peki? Kullanılmış bir bulaşık süngeri yok sanırım evde. Alternatif olarak ne önerirsiniz? Bir de sapın yan kısımlarında, fretlerin birleşme noktalarında yeşil oksitlenmeler var. Onları sapa zarar vermeden gidermenin bir yöntemi var mı?

Tam şu noktalarda (sap gitarma ait değil)

95407-b023d683944117e2789717b9a5091187.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ne yapılacağını detaylı yazdım.
bir bulaşık süngeri bulamıyor iseniz yapmayın. bu kadar zor değil bu işler.
daha nedir beklentiniz onu anlamıyorum.
Kullanılmış diye ayrıca belirttiğiniz ve bir süngeri alıp kullanılmış hale getirene kadar yıpratmaktansa başka bir yöntem varsa onu yapmak daha uygun olacaktır diye tekrar sorma ihtiyacı hissettim. Anlayışınız ve öneriniz için teşekkür ederim 😊

Çelik yünü kullanmayın, yünden kopan parçalar manyetiğin mıknatıslarına yapıştığı takdirde temizlemeniz çok zor olur.

159166 eklentisini görüntüle
Çelik yününü fretlerde kullanıyorum çok memnunum. Manyetiklerin üzerini sapın bitiminden başlayarak maskeleme bandıyla iyice kapatıyorum, temizlik bittikten sonra bir badana fırçası ile gitarı iyice süpürdükten ve çelik tozu kalmadığına emin olduktan sonra bantları söküyorum.

Bilen biri aydınlatsın farklarını fakat yıllarca metal parlatıcı ile uğraştığıma çok pişman oldum bu çelik yünü ile temizlemeye başladıktan sonra. 10000 gritlik çelik yününün metal parlatıcının kimyasal olarak söktüğünden gözle görülür bir farkla fretten yemeyeceğini düşünüyorum ama dediğim gibi biri aydınlatırsa iyi olur :)

Geri