SX TELECASTER'I 73 RELİC TELE YAPIYORUM - NİTRO FİNİSH VE RELİC KONUSU

19 yaşında batuhan mutlugil hayranıyım sx telecaster gitarımı eldeki imkanlarla batuhan beyimizin 73 telesine benzetmeye çalışacağım.
muhtemel yapacağım şeyler
1. zımpara
2. dolgu vernik (Ama hali hazırda vernikli bir gitarı zımparaladığım için sanırım gerek yok ama bakıcaz)
3.boya (bu gitarlar ilk çıktığında krem rengi gibi bir renk ile çıkıp sonradan yıllar içinde sarardıkları için önce krem rengi bir boya atıp üstüne butterstoch rengini atacağım)
4.nitro cila
5.finish
6.su zımparası ve polisaj
7.relic

hedefimiz.
73 tele.jpg

şimdi saptan başlayalım sap normalde sx lerde strat gibi telelerin daha farklı headstock u kesip üstüne polyester cilasını attım üstünede 70s deceal çok güzel oldu sapı ben bu konuyu açmayı düşünmeden önce yaptım saptan başladım işlemlere o yüzden yapım sürecindeki fotoları yok malesef ama önceki hali ve sonraki hali bu şekilde.
headstock.jpgIMG_0650.JPGIMG_0651.JPGIMG_0652.JPG

sapı yaparken bu foto işimi çok kolaylaştırdı a4 e basıp kağıdı kalıp olarak kullandım ve o şekilde testere ile kestim zımparasını attım polyester şeffaf bir cila olduğu için renk farkıda olmadı çok güzel oldu bence. (bu headstock fotosunu rock forumdaki başka bir arkadaş konu açmıştı ordan aldım görürse teşekkürler)
sx modifiye head stock.jpg

gitarın ilk zımparayı atmadan önceki halinin fotoğrafları
WhatsApp Image 2022-06-01 at 01.02.48.jpegWhatsApp Image 2022-06-01 at 01.02.47.jpeg

gördüğünüz gibi polyester aşırı kalın bir cila ve gitarının eskimesinden hoşlanmayanlar için bence çok iyi bir cila asla bu gitarı 400 sene kullanmadıkça eskitemezsiniz.

100 kum kalın zımpara ile 3 saate ancak cilayı biraz inceltebildim ağaç gibi göründüğüne bakmayın hala cila orada.

IMG_0646.JPGIMG_0648.JPGIMG_0649.JPGIMG_0647.JPG

sırf bu proje için zımpara/polisaj makinesi aldım şu an gelmesini bekliyorum şu anlık proje bu durumda güncelleme yapacağım yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen fikirlerini ve önerilerini belirtsinler şu anlık durumlar böyle

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hoop bahsetmeyi unutmuşum bukadar dışına özen gösterip içine göstermemek olmaz
orange ton kapasitörü aldım
alpha 250k a-b potanslar
hosco marka (çok kaliteliymiş) switch aldım.
IMG_0654.JPG

manyetiklerimden memnun değilim neck manyetiği bir tele parlaklığı asla vermiyor baya boğuk bir tonu var (daha önce tamir gördü bundanda olabilir) orjinal 64 fender manyetik seti almak isterdim ama proje için ayırdığım bütçenin tamamından fazlasını vermem gerekir bu yüzden çinli dostlarımıza güvenip bir pickup seti spariş verdim aliexpressden
manyetik.jpg

yorumlarında baya iyi olduğunu söylüyor satın alan kullanıcılar umarım umduğum parlak tele soundunu yakalarım

son durum bu gitarın elektronik olarak jak girişi hariç herşeyi değişti sanırım zaman içinde gelişmeleri buraya aktaracağım.

Dolgu verniği olarak gomalak/shellac kullanabilirsin. Stewmac kanalında da bir tele restore videosunda kullanıyorlar. Amaç zaten eskitme olduğu için daha dayanıksız ve zaman içinde aşınabilen bir malzeme kullanmak daha mantıklı. Uygulaması da zararsız ve kolay. Yurtiçinde hem kullanıma hazır karışım hem de pul şeklinde ucuza bulunuyor. Relic yapacağın zaman da gövdedeki bazı yerlerin boyasını sökeceksin ve o kısımları eskitmek için bir yöntem söyleyeyim. Bir kavanozun için beyaz sirke (diğerleri de iş görür ama daha ağır kokar) ve bir miktar çelik yünü koyup 1 gece bekletiyorsun. Sirke çelik yününü eritiyor ve kullanmadan önce iyice karıştırıp bunu ağacın boyasız kısımlarına sürüyorsun ve örnek gitardakine çok benzer bir eskitme görüntüsü meydana geliyor. İstediğin etkiye ulaşana kadar aynı işlemi bir kaç kere yapabilirsin.

Son düzenleme:
fender-tele-blonde-1976-cons-full-front.jpg

Blonde gitarlar fabrikadan bu renkte çıkıyor ve zamanla boyanın en üst katmanı sararıyor butterscotch blond o şekilde oluyor araştırdığım kadarıyla o yüzden üzerine direk zımparadan sonra sarıyı atmadım üssteki blonde orjinal fender telecaster alttaki benim attığım krem rengi
TQVY2192.JPG
krem rengini malesef çok iyi atamadım bağzı yerlerinde sprey boyamın dandikliği sebebi ile kuru boya partekülleri düştüğü için pütür oluştu 1000kum su zımparası ile aldım onları harika oldu zımparadan sonra ve boya kuruduktan sonra alltaki sarı rengini attım
WhatsApp Image 2023-04-04 at 23.11.35.jpeg
ve sarı boyasını attıktan sonra kurumasını bekledim ve 1500 kum su zımparası ile gitara giriştim çok tatmin edici oldumu hayır bazı yerleri gerçekten çok iyi oldu ama bazı yerlerde ilk denememden ötürü acemilik yaptım bu projeden baya birşey öğrendim deneyerek, şimdi tüm fotoğrafları koyuyorum
WhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.19.jpeg WhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.19 (3).jpegWhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.19 (2).jpegWhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.19 (1).jpegWhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.20.jpegWhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.19 (4).jpegWhatsApp Image 2023-04-08 at 00.22.13.jpeg
evet tüm fotoğraflar bu elime aldım sokakta bulduğum taşı, anahtarlığımı,bıçağımı giriştim gitara
Gitarın son hali bu deği çünkü gördüğünüz gibi sarı kısımlar çok canlı duruyor sarı baya canlı bir sarı bunu biraz koyu sarıya çevirmem gerek bunuda turuncu ve kahverengi toz boyayı karıştırıp üzerine bez ile süreceğim su bazlı olacak kuruduktan sonra artık son haline gelmiş olacak

Dosyalar

• WhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.18.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.18.jpeg
    149.1 KB · Gösterim: 123
  • WhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.18 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-08 at 00.23.18 (1).jpeg
    104.3 KB · Gösterim: 161
159430 eklentisini görüntüle

Blonde gitarlar fabrikadan bu renkte çıkıyor ve zamanla boyanın en üst katmanı sararıyor butterscotch blond o şekilde oluyor araştırdığım kadarıyla o yüzden üzerine direk zımparadan sonra sarıyı atmadım üssteki blonde orjinal fender telecaster alttaki benim attığım krem rengi
159429 eklentisini görüntüle
krem rengini malesef çok iyi atamadım bağzı yerlerinde sprey boyamın dandikliği sebebi ile kuru boya partekülleri düştüğü için pütür oluştu 1000kum su zımparası ile aldım onları harika oldu zımparadan sonra ve boya kuruduktan sonra alltaki sarı rengini attım
159431 eklentisini görüntüle
ve sarı boyasını attıktan sonra kurumasını bekledim ve 1500 kum su zımparası ile gitara giriştim çok tatmin edici oldumu hayır bazı yerleri gerçekten çok iyi oldu ama bazı yerlerde ilk denememden ötürü acemilik yaptım bu projeden baya birşey öğrendim deneyerek, şimdi tüm fotoğrafları koyuyorum
159437 eklentisini görüntüle 159434 eklentisini görüntüle159435 eklentisini görüntüle159436 eklentisini görüntüle159432 eklentisini görüntüle159433 eklentisini görüntüle159440 eklentisini görüntüle
evet tüm fotoğraflar bu elime aldım sokakta bulduğum taşı, anahtarlığımı,bıçağımı giriştim gitara
Gitarın son hali bu deği çünkü gördüğünüz gibi sarı kısımlar çok canlı duruyor sarı baya canlı bir sarı bunu biraz koyu sarıya çevirmem gerek bunuda turuncu ve kahverengi toz boyayı karıştırıp üzerine bez ile süreceğim su bazlı olacak kuruduktan sonra artık son haline gelmiş olacak
EN SON OLARAK NİTRO FİNİSH YAPACAZ O AYRI BİR KONU

Birincisi alder gövdede gerçek butturscotch alamazsın çünkü o rengi veren ash ağacıdır. Alder ile solid renk gelir yani düz sarı krem tarzı. öyle koyulaşma olmaz.

Birincisi alder gövdede gerçek butturscotch alamazsın çünkü o rengi veren ash ağacıdır. Alder ile solid renk gelir yani düz sarı krem tarzı. öyle koyulaşma olmaz.
bende farkındayım eldeki imkanlarla birşeyler çıkartmak istedim bence güzel oldu ilerleyen zamanlarda hosco mapple sap ve swamp ash gövde ile fender texas special manyetikli bir tele toplayacağım ozamana artık

bende farkındayım eldeki imkanlarla birşeyler çıkartmak istedim bence güzel oldu ilerleyen zamanlarda hosco mapple sap ve swamp ash gövde ile fender texas special manyetikli bir tele toplayacağım ozamana artık
159430 eklentisini görüntüle

159429 eklentisini görüntüle
159431 eklentisini görüntüle
159437 eklentisini görüntüle 159434 eklentisini görüntüle159435 eklentisini görüntüle159436 eklentisini görüntüle159432 eklentisini görüntüle159433 eklentisini görüntüle159440 eklentisini görüntüle
Selam, saddle çelik mi? Nereden aldınız acaba bana da çelik saddle lazım.

Bu arada ben yaptığınız işi beğendim, kısıtlı imkanlarla iyi iş

19 yaşında batuhan mutlugil hayranıyım sx telecaster gitarımı eldeki imkanlarla batuhan beyimizin 73 telesine benzetmeye çalışacağım.
muhtemel yapacağım şeyler
1. zımpara
2. dolgu vernik (Ama hali hazırda vernikli bir gitarı zımparaladığım için sanırım gerek yok ama bakıcaz)
3.boya (bu gitarlar ilk çıktığında krem rengi gibi bir renk ile çıkıp sonradan yıllar içinde sarardıkları için önce krem rengi bir boya atıp üstüne butterstoch rengini atacağım)
4.nitro cila
5.finish
6.su zımparası ve polisaj
7.relic

hedefimiz.
159357 eklentisini görüntüle

şimdi saptan başlayalım sap normalde sx lerde strat gibi telelerin daha farklı headstock u kesip üstüne polyester cilasını attım üstünede 70s deceal çok güzel oldu sapı ben bu konuyu açmayı düşünmeden önce yaptım saptan başladım işlemlere o yüzden yapım sürecindeki fotoları yok malesef ama önceki hali ve sonraki hali bu şekilde.
159358 eklentisini görüntüle159359 eklentisini görüntüle159360 eklentisini görüntüle159361 eklentisini görüntüle

sapı yaparken bu foto işimi çok kolaylaştırdı a4 e basıp kağıdı kalıp olarak kullandım ve o şekilde testere ile kestim zımparasını attım polyester şeffaf bir cila olduğu için renk farkıda olmadı çok güzel oldu bence. (bu headstock fotosunu rock forumdaki başka bir arkadaş konu açmıştı ordan aldım görürse teşekkürler)
159362 eklentisini görüntüle

gitarın ilk zımparayı atmadan önceki halinin fotoğrafları
159351 eklentisini görüntüle159352 eklentisini görüntüle

gördüğünüz gibi polyester aşırı kalın bir cila ve gitarının eskimesinden hoşlanmayanlar için bence çok iyi bir cila asla bu gitarı 400 sene kullanmadıkça eskitemezsiniz.

100 kum kalın zımpara ile 3 saate ancak cilayı biraz inceltebildim ağaç gibi göründüğüne bakmayın hala cila orada.

159353 eklentisini görüntüle159355 eklentisini görüntüle159356 eklentisini görüntüle159354 eklentisini görüntüle

sırf bu proje için zımpara/polisaj makinesi aldım şu an gelmesini bekliyorum şu anlık proje bu durumda güncelleme yapacağım yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen fikirlerini ve önerilerini belirtsinler şu anlık durumlar böyle
Selam kolay gelsin ben yaptım bir tane Batuhan mutlugil modeli 😉

Geri