29 mart 2009 yerel seçimleri

Cantstandya demiş ki:
Antalya'da şu 5 sene içinde yapmaya çalıştıkları "mental dayatmaların" yanı sıra, bir de şehri baştan başa sarmış olan projelerden bıkmış olduğunu biliyorum ben şehir halkının. Bu ne bitmez işmiş arkadaş, şehrin içine girilmiyor, insanların "böyle iş yapılacaksa hiç yapılmasın" diye düşündüğü çok açık. Bir tramvay dediler, araba sürmek için hakikaten cesaret lazım şehirde. Bir sürü yeri trafiğe kapattılar. Alt geçitler modern filan iyi güzel de, o kadar da büyük bir yer değil Antalya, çok fazla işe yaradığını söylemek yanlış olur. Hele Burhanettin Onat caddesinin başına yaptıkları alt geçitteki viraj tam bir ölüm kapanı.

Ama dediğin gibi, belediye başkanı her ne kadar çağdaş bir çizgide gözükse de bu partinin ideolojisini ve kadrolaşmasını pek de o kadar çağdaş bir çizgiye çekmeye yetmedi Antalya'da.
Antalya hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler Cantstandya.
Olayın bu boyutlarda olduğunu bilmiyordum. Demek ki malûm zihniyet, sözde projelerle ve kullandığın tabirle ("mental dayatmalarla") 5 seneden beri Antalya'mıza hayatı dar etmiş. Neyse ki güneş yeniden doğdu.

Cantstandya demiş ki:
Nitekim esas beyefendinin basın toplantısında kendisine Antalya ile ilgili yöneltilen sorunun ardından yüzünün düşmesinden de anlayacağımız üzre; işler planladıkları gibi gitmedi.

Açıkçası keyifli bir kareydi benim için; küfür etmekten bir adım ötedeydi sayın zat. Fazlaca yatırım yapmışsın, 28 kere gitmişsin; ama yatırımların ne denli ilerlediğini görmekten alıkoymuşsun kendini efendi. Aldım verdim, ben seni yendim hızıyla ilerlediğini görmek çok da zor değil; benim gibi senede 1 veya 2 kere Antalya'ya giden biri bile anlayabiliyor bunu.

Antalya özüne döndüğü için mutluyum nitekim. Yarım kalan rayları alabilir beyefendiler...
Aynen... Esas Beyefendi; omuzları çökmüş bir halde, ağlamaklı hale gelmişti. Baştaki o sakin konuşması, konu Antalya'ya gelince renk değiştirdi. Kızgınlığı apaçık belli oluyordu.
Sözlerinin arkasında "Antalya nasıl ona bu nankörlüğü yapabilirdi" suçlaması hakimdi. Çöküşün belgesi olan o sahne halâ gözlerimin önünde :)

Dediğin gibi, yarım kalan rayları da alıp gitsinler :)

kendileri antalyayı modernleştirdiğini zannetti ama cantstandya'nın da dediği gibi trafiğe çıkılmaz tüm yollar kapalı çekilmez bi hal aldı olay,yol parası nerdeyse taksi parasıyla birebir.

mutluyum bendebu durumdan hatta babam çıksa bu kadar sevinirdim:) güzel şeyler olcağına inanıyorum ama öncelik o raylar tez zamanda sökülmeli...

Güzel Antalya'ya selâmlar forsytia.. Mustafa Akaydın'ın Başkanlığını kutlarım :) Hayırlı olsun.

Leman Dergisi yine Tayyip'î köpürtecek ;)
be9cbcb3ea309568949a70bac0650ba3.jpg

bu seçimlerle bir kez daha demokrasi kazandı:

http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/...ukcekmecede kullanilmis oy pusulalari bulundu

edit: commander'in harika imzasına ithafen:

""Rabbime sordum / Cleveland dedi" Ahsen Yenge"

yani bu millet hala bu din şarlatanlarına dini duygularla nasıl oy veriyor anlamıyorum. bu cahillik değildir de nedir ya? (kendi çıkarlarını ülke çıkarlarının önünde gördüğü için akpye oy veren kesimi dışarıda bırakıyorum; onlar senden benden zeki (daha doğrusu çakal))

Nasıl bir egodur bu insanın içinde ki bilmiyorum, herkes hep bana diyor. Haberleri izledim akşam birbirlerini yiyiyorlar hatta kazanan muhtar taraftarları ile kazanmayan muhtar taraftarları birbirini öldürüyor nasıl cahil millete sahip bir ülkeyiz biz, koyarsın adaylığını kazanamıyorsan yenilgi elbette olacaktır eğer haksızlık olduğunu düşünüyorsan övündüğün hukuk devletine yaparsın şikayetini beklersin sonucunu öldürmekte nedir yahu bu nasıl bir kafa yapısıdır.

Oylarımız çalındı diye bas bas bağırıyorlar , bu kadar ilkel bir oy kullanma sistemi olursa olacağı budur git sıra bekle belki saatlerce sonra hiçte güvenmediğin bir sandığa at zarfı acaba sonu ne olacak diye düşün, bu devletin bilgisayar mühendisleri yok mu bir veri tabanı oluşturup TC kimlik numarasından oy kullanma sistemi yapamayacak kadar fakir bir ülkemiyiz biz, herşeye harcama yapılıyorda sisteme gelince mi bütçeye ağır geliyor ,internet teknoloji elimizin altında hala sandıklara zarf atıyoruz.

Slaytanic demiş ki:
yani bu millet hala bu din şarlatanlarına dini duygularla nasıl oy veriyor anlamıyorum.

Eh, sanırım buna açıklama getirebilirim kendi tecrübelerimle. Gerçi biraz spesifik bir örnek olacak ama... Ve zaten cevap sorunun içinde var, "dini duygularla nasıl oy veriyorlar?" diye soruyorsun, işte onları oy vermeye iten bir numaralı sebep de bu dini duygular. Mesela bir ümmetçilik vardır, iyi irdelenmesi gerekir. Devlet yönetiminde müslümanlığı/hristiyanlığı/museviliği/metalciliği/manavcı olmayı/Diadora marka krampon giymeyi ön plana çıkarırsan; zaten ümmetçiliğe bir adım atmış olursun otomatikman. Kimisi koyu olur, kimisi daha -gözde deyim ile- "ılımlı". Bu bu kadar basit, ve buradan hareketle sağ tabanlı partilerin önemli bir kriterinin bu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sol için aynı şeyi soruyor arkadaşlar; "Atatürk Devrimlerini ve laikliği kullanmıyorlar mı?" diye. Bu başka bir olay, devletimizin üzerinde yükseldiği nitelikler elbette kullanılacaktır.

Döneyim vereceğim örneğe.

Kişilerin niteliğinden bahsetmeyelim, o çokça nefret ettiğim X ve Y harfleri olarak işaret edeyim. X kişisi koyu bir AKP partizanı ve bir aile meclisinde akrabalar bir araya gelince siyasal konulara da giriliyor haliyle. Y kişisi, çalıştığı firmanın Erdoğan ve ailesi ile dolaylı olarak da olsa iş ilişkilerinde olduğundan ve dönen hokkabazlıklardan bahsediyor. Buna katılırsınız katılmazsınız, karşıdakinden daha açık olmasını istersiniz filan... Ama X kişisini yaptığı şey, şu cümleyi söyleyerek inanmamak şeklinde: "Ben Tayyip'i ve ailesini 30 sene öncesinden tanırım, yapmaz o öyle şey!" Böyle bir tabanları var işte. Ulan ne 30 senesi? Ne tanıması? Kendi deyimiyle, bu adam zaten değişmemiş miydi? :D

Yani bugün, CHP denilen partiye oy verenler, Deniz Baykal denilen adamı yerden yere vurabiliyorken; nehirin diğer tarafında AKP'ciler Tayyip'i neredeyse peygamber ilan etme eğilimindeler. Basın toplantılarındaki şakşakçıların oranlarından bile bu anlaşılabilir. Şu çok acıdır ki; bu insanlar için şu geçerli: Seviyesizin teki olsun, çalsın, katakullilere girsin, yan gelip yatsın; ama hayır, namaz kılıp oruç tuttuğu sürece hiç biri önemli değil. İşte ümmetçilik budur. Şimdi Fatih'i, Eyüp'ü filan sağ tabanın elinden alabilir misiniz? Alamazsınız. Seçim öncesi propagandasında bile tacize uğrarsınız. İşte tam da bu noktada "din" denilen olgunun kişisel bir olgu olduğunun ve öyle kalması gerektiğinin önemi gözümüze çarpıyor. Bunu kitlelere saçarak yaşarsanız; kıldığınız namazları, verdiğiniz sadakaları milletin gözüne gözüne sokarsanız bu olur. Ama zaten bunun olmasını istiyorlar, büyüklerinden gördükleri bu, değişim hakikaten zor.

Yahu 2003'ten beri şuradayım, bu tip konuları burada tartışmaktan bıkıp, sadece zevk aldığım şeylere odaklanmış bir forum kullanıcısı profiline bürünmüştüm; haklıymışım da. Ama yer geliyor ki insan parmaklarını oynatmadan edemiyor. Heriflerin genel anlamda oy verme stiline bakıyorum; bu benim çevremdeki insanları Fenerbahçeli olmalarına göre seçmeme benzer diyorum, oha diyorum, kendi dediğimle kalıyorum.

Nisa demiş ki:
Nasıl bir egodur bu insanın içinde ki bilmiyorum, herkes hep bana diyor. Haberleri izledim akşam birbirlerini yiyiyorlar hatta kazanan muhtar taraftarları ile kazanmayan muhtar taraftarları birbirini öldürüyor nasıl cahil millete sahip bir ülkeyiz biz, koyarsın adaylığını kazanamıyorsan yenilgi elbette olacaktır eğer haksızlık olduğunu düşünüyorsan övündüğün hukuk devletine yaparsın şikayetini beklersin sonucunu öldürmekte nedir yahu bu nasıl bir kafa yapısıdır.

Oylarımız çalındı diye bas bas bağırıyorlar , bu kadar ilkel bir oy kullanma sistemi olursa olacağı budur git sıra bekle belki saatlerce sonra hiçte güvenmediğin bir sandığa at zarfı acaba sonu ne olacak diye düşün, bu devletin bilgisayar mühendisleri yok mu bir veri tabanı oluşturup TC kimlik numarasından oy kullanma sistemi yapamayacak kadar fakir bir ülkemiyiz biz, herşeye harcama yapılıyorda sisteme gelince mi bütçeye ağır geliyor ,internet teknoloji elimizin altında hala sandıklara zarf atıyoruz.

saydıklarını yapmak sadece 3 ay sürer tüm alt yapısıyla beraber. ama demokrasi savaşçımız akp bunu ister mi bir düşün bence.

Slaytanic demiş ki:
Nisa demiş ki:

saydıklarını yapmak sadece 3 ay sürer tüm alt yapısıyla beraber. ama demokrasi savaşçımız akp bunu ister mi bir düşün bence.

yine suçlu akp yani :) iyide bundan sonra gelenlerin yapacağını sanıyor musun ben yine yapmazlar diyorum . Çok ilkel bu oy kullanma sistemi bir sürü tantana çıktı yine bakalım ne olacak.

Nisa demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
Nisa demiş ki:

yine suçlu akp yani :) iyide bundan sonra gelenlerin yapacağını sanıyor musun ben yine yapmazlar diyorum . Çok ilkel bu oy kullanma sistemi bir sürü tantana çıktı yine bakalım ne olacak.

Yahu öncekilerin yapmaması bahane değilki. Akp yapsın herkes de takdir etsin. Sonrakiler de eğer yapacaksa, Akp akıllı olsun şimdi yapsın :D

chp iktidara gelebilmek için ne yapmalı. ne yapmalı ki öncelerde anap'a dyp'ye oy verenler şimdilerde akp'ye oy verenler chp'ye oy versin. bu yüksek oy oranlarına ulaşan 2 parti anap ve dyp merkez sağ partileriydi. akp de kendini öyle gösterme çabasında.
ve bu tabana oy verme alışkanlığı olan insanların kolay kolay chp'yi tercih etmeyeceği aşikar. hele ki baykal'lı bu chp'yi. chp çarşaf açılımı bile yapabildiyse, yepyeni bir oluşum içine girip kadrolarını yenileyip tüm türkiye'ye hitap edebilecek bir parti haline dönüşebilmelidir.dini duygularla oy veren insanların da chp'yi tercih edebileceği kadar da sağ görüşlüymüş gibi yaklaşımlarda da bulunabilmesi gerekir. tüm türkiye'ye yönelik çalışmalarda bulunabilmelidir kişisel görüşüm. yoksa bu şekilde devam ettikçe yüzde 25'ten öteye gidemez. bi dahaki seçimde yüzde 40'larda seyreden akp değil de mhp olur ya da yeni bi tayyip üretilir onun partisi olur. hani bazılarının dediği gibi bu seçimin verdiği mesaj millet uyanıyor ise; yeni alternatif partiler ve isimler gelebilir ihtimali üzerine yaptığım bir tahmin. bence çok fazla değişiklik olmaz ya..

Akp daha götürür böyle. Gelecek seçimde de alır. Chp'ye yeni bir lider, yeni bir kan lazım. Melih Gökçek Ankara'ya nasıl yapıştıysa, Deniz Baykal da Chp'ye aynı şekilde yapıştı.

29 Mart yerel seçimleri, özgür yaşam biçimini koruyacak tek partinin CHP olduğunu bir kere daha göstermiştir.

AKP'ye verilen oylar, Tayyip'e verilen oylardır.
CHP'ye verilen oylar ise; lidere değil, çağdaş yaşam biçimini kaybetmeme amacıyla partiye verilen oylardır.

1992'den beri 5 seçim kaybetmesine rağmen, halâ büyük bir pişkinlikle CHP'nin başında olan Baykal ve ekibi; önünde sonunda toptan gidecektir.

DarkLegacy demiş ki:
Bireysel hak ve özgürlüklere birinci derecede önem veren bir sol parti muhafazakarlardan (aslında, kendi değerlerini koruyup bir yandan da modernleşmek isteyen muhafazakar demokrat kesimden bahsediyorum) oy alabilir. Fakat Türkiye'deki iki tanınmış sol parti (CHP ve DSP), Kemalizm'le solculuğu birbirine karıştırdığı için Kemalizm'i kendine referans alır ve bu yüzden muhafazakar demokrat kesimin oylarını alabilmek için gerekli politikaları üretmek ile Kemalizm'e ihanet arasında sıkışır. CHP üyelerinin, partinin ideolojik eksenin neresinde olduğunu bilmemeleri ve politika üretememeleri bu yüzdendir.

çok güzel özetlemişsin , bireysel hak ve özgürlüklere değer veren bir parti lideri TÜRK insanından çıkmayacaktır çıksa bile bir avuç insan olacaktır etrafında asla iktidar olamayacaktır, sayfalar öncesinde de buna değinilmişti akp-chp taraftarlarına bakıldığında bu kimliği göremiyoruz.

en azından birilerinin olayı görebilmesi çok sevindirici.sorunun akp de olmadığını anlayabiliyoruz.sorun demeyeyimde suçlu diyeyim.çünkü akp ve gibiler her zaman olacaktır.olay zaten onların karşısında adam gibi durabilmektedir.sürekli yanlış yaparak oy almayı ummak hayalciliktir.60 lar 70 ler falan demesin kimse.geçmişte ihtilal ve darbelerden nasibini almayan bir görüş yok.hepside zaman zaman aldı payına düşeni.önce beyin değişecek,anlayış düzelecek,halk ın partisi olma çabası samimi bir şekilde gösterilecek.81 ilin hepsindede belirli bir oy oranına yükselmedende başarıdan söz edilmeyecek.bunları yapabilecek biri var mı?tabiki yok.o zaman bıdı bıdı etmeden şikayet etmeden önce kendi evimizin önünü süpürecez.sonra millete bok atacaz.akp şunun şurasında 10 yıllık geçnişi olan bir parti.hemde kopup geldiği siyasi görüş zamanın başbakanlığını üstlenmiş bir parti.yani bütün bu olumsuzluklara rağmen aldıkları yola bakın?bide yıllardır dinazorların elinde giderek dahada kötüye giden ve sürekli saçmalayan sürekli polemik içinde olan bir siyasi parti var.siz deniz baykal ın kemal kılıçdaroğlu nu boşamı istanbul belediye başkan adayı gösterdiğini düşünüyorsunuz?deniz baykal kılıçdaroğlu nun başarılı olmasını istemiyor arkadaşlar.bunu anlayamamış olamazsınız.kılıçdaroğlu nun çok akıllı davranıp gerekirse başka bir siyasi oluşum içine girmeli.sarıgül ile birleşmesi güzel bir oluşum çıkarabilir ortaya.düşünsenize kılıçdaroğlu,sarıgül ve sağ taraf için a. menderes gibi bir açılım.harika olabilir.dürüst ve şerefli insanlardan oluşan bir çatı ve ekiple tek başına iktidar olabilecek bir parti olabilir.yalnız kılıçdaroğlu chp istanbul il başkanı olan o kan emici herfiten kurtulmalı.o adam etrafında dolaştığı sürece ben kılıçdaroğluna oy vermem açıkcası

akp'nin oy oranının yüksek olmasının en büyük sebebi belki de cumhuriyet tarihi boyuncaki en popülist siyaseti icra etmesi. bu popülist siyaset olgusunun içine davos çıkışını, tayyip erdoğanın bir mahalle abisi gibi üslubunu, lanlı lunlu konuşmasını, halkın daha rahat anlayıp çabıcak benimseyebileceği tavırını, millete makarna kömür dağıtmasını, vs. vs. daha böyle bir sürü şey ekleyebiliriz.
İnsanımızın yüzde kaçı sandığa bilinçli gidiyor Allahaşkına? yüzde kaçı geleceğini düşünerek gidiyor, yüzde kaçı hala davostaki çıkışın etkisinde, yüzde kaçı kendilerine dağıtılan kömürlerin etkisinde? maalesef ki herşeye hemencecik tav olan bi milletiz, hemen gaza gelip, fevri çıkışlar yapıp acele kararlar almamızda üstümüze yok, akp tipik Türk insanının karakteristik özelliklerini çokçabuk kendi lehine işletebildi, bu bir başarı mıdır? insanları ikna etmeyi başarı olarak kabul ediyorsak bunu da fazlasıyla başarı olarak kabul edebiliriz. akp ürününü iyi pazarlayabiliyor diyebiliriz.
şu anda yapılması gereken ilk şey, insanımızın bu tav olma düzeyini biraz daha yukarılara çekmek, hemen kafalanamayacak seviyelere yükseltmek, bunun için de neye ihtiyaç olduğu herkes tarafından malum sanırım.
chp konusunda ise ben diyeceğimi önceden demiştim, kılıçdaroğlu hakkında 2-3 birşey söylemek istiyorum. geçen gün kılıçdaroğlu, ali kırcanın haber bültenine konuk olmuştu. orada ali kırca, "ileride chp genel başkanı olmak gibi bir hedefiniz var mı?" sorusunu, "hayır önemli olan başkan olmak değil, önemli olan parti içinde size verilen görevleri layıkıyla yerine getirmektir" gibi bir cevapla geçiştirerek, bizim gibi kılıçdaroğlu'nu daha üst mertebelerde görmek isteyen kişileri (bu kişilerin illa chp'li olması gerekmez) hayal kırıklığına uğrattı. kılıçdaroğlu chp genel başkanlığı veya başka bir siyasi partinin genel başkanlığı için çok daha cesur söylemlerde bulunması lazım, liderlik vasfını herkese tam olarak aşılaması için daha büyük düşünmesi lazım, mesela ben o söyleminden sonra kılıçdaroğlu'nun liderlik vasfını sorgulamaya başladım kendi kendime, o soruya daha kibar bir dille daha olumlu bir cevap verebilirdi bence...

Kılıçdaroğlu başkan adayı olmadan öncede benzeri cevaplar veriyordu. Sonuçta partinin başında bir başkan varken polemik yaratmak istememiş olabilir.

şu anda hali hazırda başkanı olan bir parti için damdan düşme bir şekilde "ben o partiye başkan olucam" desin istemiyorum zaten ama daha umut verici bir şekilde konuşabilirdi diyorum.
En azından "bir dahaki kurultayda yeterli şartlar olgunlaşıp, parti delegeleri beni o konuma uygun görürlerse neden olmasın" gibi bir cevap vermesi çok daha fazla yeğlerdim kılıçdaroğlu'dan ;)

Geri