PC'de de kullanılabilecek MIDI/ Org tavsiyesi

Merhaba, temel amacım gitarla beraber partlar yazmak. Hali hazırda ses kartım olduğu için MIDI klavye düşünmüştüm fakat tuş hassasiyeti konusunda sorun yaşayabileceğimi fark ettim. Bu konu düşündüğüm kadar sorun teşkil eder mi?
Bir de hem tuş hassasiyetine sahip hem de midi olarak bilgisayara bağlanabilecek bir klavye aradım fakat pek bilgim olmadığı için bulamadım. Bu konuda da sizden öneri bekliyorum. Bütçem kısıtlı bu yüzden 2. el bakıyorum. 2. elde 2000 civarına kadar çıkabilirim.

Tuş hassasiyeti tüm MIDI ler de bir performans workstation yada Piano gibi değildir,ama kalite arttıkça hassasiyet kalitesi artacaktır kesinlikle.Yakın zamanda Novation SL 61 MK3 almıştım sınıfına göre kaliteli,son derece memnunum.

Size bahsettiğiniz bütçe ve biraz yukarısında AKAi MİNİ 3 öneririm,tuş sayısı az olmasına rağmen f/p si çok yüksek bir cihaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tuş hassasiyeti tüm MIDI ler de bir performans workstation yada Piano gibi değildir,ama kalite arttıkça hassasiyet kalitesi artacaktır kesinlikle.Yakın zamanda Novation SL 61 MK3 almıştım sınıfına göre kaliteli,son derece memnunum.

Size bahsettiğiniz bütçe ve biraz yukarısında AKAi MİNİ 3 öneririm,tuş sayısı az olmasına rağmen f/p si çok yüksek bir cihaz.
Anladım. Ben MIDI'lerde hiç hassasiyet olmadığını düşünüyordum. Önerinizi dikkate alacağım. Yanıtınız için teşekkür ederim.

Elbette midi klavyelerde tuş hassasiyeti var. Tuş hassasiyeti olmayandan almamanız lazım. Aşırı robotik bir ses çıkar. Tuş hassasiyeti yanında piyano tuşlarının ağırlıklarının benzetildiği örnekler de var mesela ben m-audio keystation 88 kullanıyorum, yarı ağır tuşlar olarak ifade ediyorlar. Tam piyano tuşları gibi değil ama org tuşları gibi de altları boş değil. Tam ağırlıklı modeller de olabilir, araştırmadım.

Yani öncelikle hangi amaca yönelik kullanmayı düşünüyorsanız o teknik özellikleri aratmanız iyi olur. Bütçenizi zorlayacağını tahmin ediyorum, yani fiyatlar inanılmaz arttı ama tuş sayısından feragat edin ama hassasiyetten etmeyin, benim tecrübelerim bu yönde.

Mesela şu an alacak olsan expressive özellikleri olarak bir klavye alırdım. Piyano sesleri haricinde flüt, klarnet, keman vs sağlıklı kullanmak için böyle bir şeye ihtiyacınız var, ayrı bir aparat da olabilir ama bastığınız yerden tuş hassasiyeti ve diğer özelliklere ek olarak böyle bir imkan bile var.

Marka model fiyat araştırması hiç yapmıyorum, psikolojim bozulmasın diye de yapmıyorum bir taraftan ama 2000 lira artık çok düşük kalıyor, umarım bulabilirsiniz.

Elbette midi klavyelerde tuş hassasiyeti var. Tuş hassasiyeti olmayandan almamanız lazım. Aşırı robotik bir ses çıkar. Tuş hassasiyeti yanında piyano tuşlarının ağırlıklarının benzetildiği örnekler de var mesela ben m-audio keystation 88 kullanıyorum, yarı ağır tuşlar olarak ifade ediyorlar. Tam piyano tuşları gibi değil ama org tuşları gibi de altları boş değil. Tam ağırlıklı modeller de olabilir, araştırmadım.

Yani öncelikle hangi amaca yönelik kullanmayı düşünüyorsanız o teknik özellikleri aratmanız iyi olur. Bütçenizi zorlayacağını tahmin ediyorum, yani fiyatlar inanılmaz arttı ama tuş sayısından feragat edin ama hassasiyetten etmeyin, benim tecrübelerim bu yönde.

Mesela şu an alacak olsan expressive özellikleri olarak bir klavye alırdım. Piyano sesleri haricinde flüt, klarnet, keman vs sağlıklı kullanmak için böyle bir şeye ihtiyacınız var, ayrı bir aparat da olabilir ama bastığınız yerden tuş hassasiyeti ve diğer özelliklere ek olarak böyle bir imkan bile var.

Marka model fiyat araştırması hiç yapmıyorum, psikolojim bozulmasın diye de yapmıyorum bir taraftan ama 2000 lira artık çok düşük kalıyor, umarım bulabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Epey yardımcı oldunuz. Kafamda birçok şey yerleşti diyebilirim. Bütçeyi artırmaya karar verdim. Hem midi olarak kullanılabilen hem de org olarak çalabileceğim, tuş hassasiyeti iyi olan bir model araştırması içindeyim.

Arturia klavyyeleri mini olanlar dahil oldukca kalitelidir.
Mini olanlardansa biraz daha oktav arıyorum. Ne bileyim akor çalarken aynı anda melodiyle de süslemek, bir nevi piyano hissiyatı yaratsın istiyorum. Fakat bu fiyatlarla ancak kendimi kandırırım. Biraz yükseltmek lazım bütçeyi. Önerileriniz varsa yeniden beklerim.

Arturia Keylab 61 MKII öneririm. Senfonik bestelerde başarılı. Expression pedalı bağlamayacaksanız Keylab yerine daha uygun çözüm olan Keylab Essential serisini de alabilirsiniz. Tuşesi biraz yumuşak gelebilir.

Novation SL serisi overkill olacaktır. Klavyeli bir midi sequencer'dır o aslında. DAW'less jam'lerde ana ünite olarak fena değil. DAW desteğini kullanışlı bulmadım; çünkü pad'leri hem kalitesiz hem de Arturia'lara göre hissedilebilir ölçüde gecikmeli tepki veriyor. Finger drumming'e uygun değil.

Arturia Keylab 61 MKII öneririm. Senfonik bestelerde başarılı. Expression pedalı bağlamayacaksanız Keylab yerine daha uygun çözüm olan Keylab Essential serisini de alabilirsiniz. Tuşesi biraz yumuşak gelebilir.

Novation SL serisi overkill olacaktır. Klavyeli bir midi sequencer'dır o aslında. DAW'less jam'lerde ana ünite olarak fena değil. DAW desteğini kullanışlı bulmadım; çünkü pad'leri hem kalitesiz hem de Arturia'lara göre hissedilebilir ölçüde gecikmeli tepki veriyor. Finger drumming'e uygun değil.
Değerli bilgiler için teşekkürler hocam. Arturia Keylab Essential'ı serisini biraz araştırdım. Bana daha uygun gibi geldi.

Sevgili dostum uzun süre araştırma ve bir kaç kullanan arkadaşla görüştükten ve denedikten sonra önce Akai MPK mini MK3 aldım bir süre kullandıktan sonra ise Novation launchkey mini mk3 aldım.
Tuş hassasiyeti demişsiniz, bu cihazlarda tuşelerin hissiyatı ve aldığın ses piyano gibi. Akaiden vazgeçmemin sebebi Ableton gibi bir çok DAW programında mouse bağımlı olmamdı, davul için touch pad her ne kadar geniş olsada istediğim performansı alamadım. Novation ise Ableton ve FL studio gibi DAW uygulamalarına tam destek veriyor, inanılmaz kolay kullanım ve inanılmaz basit, touch pad hassasiyeti mükemmel, klavye tuşları ise kullanırken basit gibi görünmesine rağmen şaşırtıcı derecede iyi. Şimdi eğer başka enstrümanlarda kullanıyor isen tek başına orkestra olman için bu iki cihazdan biri işini çok fazlasıyla görecektir, ben klavye kısmını bazen ritm, efekt gibi işlerde kullandığımdan iki oktav yani 25 tuşlu lounchkey fazlasıyla yetiyor. İleride ihtiyacım olur ise ikinci el sadece klavye olarak bir "midi klavye" düşünebilirim, lounchkey fiyatlarından çok uygun fiyatlarda bolca var.
Karşılaştırma için profesyonel bir videoyu da ekliyorum.

Tam ağırlıklı Hammer Action midi klavyeler de var. Bende kısa süre öncesine kadar M Audio Pro Key 88 vardı (biraz eski bir model). Piyano tuşesine çok yakın bir klavyeydi. Diğer markalarda da var. Özellikle 88 tuşlu modellerin çoğunluğu böyle. Sürekli piyanoda çalışanlar için çok iyi fakat alışkın olmayanlar için bayağı bir zorlayıcı. Ama tabii zamanla insan alışıyor ve arada bir fark kalmıyor. Parmaklar yeterince güçlenmiş oluyor. Ben şahsen bir süredir waterfall tipi yarı ağırlıklı bir klavyeyle çalışıyorum, hafif tuşlu klavyelerim bana şimdi oyuncak gibi geliyor ve hiç de rahat çalamıyorum.

Tuş hassasiyeti ve çekiç aksiyonu olunca cihaz piyano oluyor. Midi klavyelerde tuş yatağını en kaliteli Arturia markası yapıyor. 49, 61 veya 88 tuşlu modellerine bakılabilir.

Mini model olarak da akai 25 ve 37 tuşlu m-audio 32 tuşlu modelleri var. Akai ve M-audio aynı şirkete bağlılar zaten.

Özellikle FL Studio veya Ableton kullanıyorsan Novation DAW'lara göre midi klavye modelleri üretiyor.

Almışken drum pad, fader, knob gibi fiziksel girişlerinin de olması önemli olabilir. Knobların kilitlenmeden 360 derece dönebilmesi daha kullanışlı. Mesela Akai'de böyle, m-audio'da değil dolayısıyla Akai daha çok satıyor.

Genel olarak herşey göz önünde bulundurulduğunda Arturia keylab modelleri iyidir.

Geri