Tolga Güven - Sakın Yılma (Türkçe sözlü melodik hard rock)

5-6 yıl önce yazdığım, üzerine de defalarca Türkçe ve İngilizce söz yazdığım bir şarkı. Bu haftaya kısmet oldu nihayet içime sinen sözler yazabilmek.
Belki de ruh halimi ilk defa bu kadar iyi yansıttığı içindir!
Güzel zamana denk gelmiş; bu bahane ile de herkesin 19 Mayıs Bayramını kutlarım.

Besteleri uzun süre tutmuyorum soundcloud üzerinde; bunu da bir süre sonra kaldırım muhtemelen.
Beste, sözler, gitarlar, vokaller bana ait. Miks de bana ait ama orasını karıştırmayın. Olduğu kadar.
Ortadaki ilk solo (gitar solodan önceki) da aslında klavye değil; gitarla çalınmış klavye solo oldu. Teknoloji sağolsun:)

Vokallerden gurur duymuyorum pek; bir ay önce grip oldum ve halen boğazımda ödem var. Uzun süredir de vokal yapmıyorken üstüne de böyle vokal partilerini söylemek pek de iyi bir fikir olmadı. Kasıtlı olarak auto tune kullanmayı öğrenmediğimden, günahı-sevabı ile söyledim.

Nakarattaki çift gitar melodisi de Judas Priest - Electric Eye'a bir saygı duruşu olmuş. Başka ne yaptıysam olmadı; melodiyi çalınca nakarat kendine geldi !

Not: @Hakan Baysal 'ın önerisi üzerine, bir tane de arkaplan klavyelerinin olmadığı bir versiyonu ekledim. Daha iyi oldu sanki?

Son düzenleme:
Öncelikle elinize sağlık, ben çok beğendim, bestelerinizi niye uzun süre erişimde tutmadığınızı merak ettim ama kişisel bir konudur sonuçta, indiririz öyle dinleriz ara ara ne yapalım 🙂

Müziğe benden fazla emek verdiği belli olan insanların çalışmaları hakkında yorum yaparken epey dikkatli olmaya çalışırım ama eleştirileri de beklediğinizi düşünerek yazacağım:

1-) Elektro gitar solonuzda biraz daha reverb, delay vb. olsa bence çok yakışırmış.

2-) Miks konusuna kendiniz değinmişsiniz ama yine de söyleyeceğim çünkü içimde kalır 🙂, bass gitar az duyuluyor gibi, farklı ses sistemlerinde dinleyerek bu kanaate vardım.

3-) Başka birşey bulamadım diyecek...

Elinize sağlık 🤘

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle elinize sağlık, ben çok beğendim, bestelerinizi niye uzun süre erişimde tutmadığınızı merak ettim ama kişisel bir konudur sonuçta, indiririz öyle dinleriz ara ara ne yapalım 🙂

Müziğe benden fazla emek verdiği belli olan insanların çalışmaları hakkında yorum yaparken epey dikkatli olmaya çalışırım ama eleştirileri de beklediğinizi düşünerek yazacağım:

1-) Elektro gitar solonuzda biraz daha reverb, delay vb. olsa bence çok yakışırmış.

2-) Miks konusuna kendiniz değinmişsiniz ama yine de söyleyeceğim çünkü içimde kalır 🙂, bass gitar az duyuluyor gibi, farklı ses sistemlerinde dinleyerek bu kanaate vardım.

3-) Başka birşey bulamadım diyecek...

Elinize sağlık 🤘
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Telif vs gibi işlere henüz uğraşmadığım için besteleri soundcloud üzerinde çok tutmak istemiyorum. Belki daha iyi hallerini Spotify'a koyarım diye hayal ettiğimden 🤣
Efektler konusunda elimi korkak alıştırmışım yıllarca; aynı şey klavyeler için de var bende. Büyük bir sound çıkınca ürküyorum filan. Ne biçim bir şeyse...
Bası bir miktar temizlemeyi başarmıştım; bu iyi hali🤣 Bu tarz sound içerisinde bası kütürü kütür vintage duyurmak iyi olmuyor; kendime referans aldığım kayıtlarda bası hep gitarın içinde ermiş bir etki ile ve "gümbürdeyerek" duyuyorum, ama partileri net gelmiyor kulağa. Fakat ben de katılıyorum daha fazla bas olabileceğine.

Dinledim tüm şarkıyı süper olmuş Tolga Abi eline sağlık.
Klavyemsi gitar solosu bence çok garip duyulmuş notalar sanki çok uzamıyor sustain yok gibi. Sanırım bunu çalacak klavyeci bulamadığın için böyle bir yola başvurdun. Vokalde de daha tiz biri olsa tarza daha çok gidermiş gibi geliyor. Herhalde bu türde tiz vokallere alışınca benim kulak da daha tiz bir vokal aradı.

Dinledim tüm şarkıyı süper olmuş Tolga Abi eline sağlık.
Klavyemsi gitar solosu bence çok garip duyulmuş notalar sanki çok uzamıyor sustain yok gibi. Sanırım bunu çalacak klavyeci bulamadığın için böyle bir yola başvurdun. Vokalde de daha tiz biri olsa tarza daha çok gidermiş gibi geliyor. Herhalde bu türde tiz vokallere alışınca benim kulak da daha tiz bir vokal aradı.
Evet; böyle çalacak klavyeci bunu bedavaya yapmazdı 🤣 Benim kulağım alıştığı için yadırgamadı pek, ama tabii neyle kıyasladığına da bağlı. Bu distortion efektli bir Hammond simülasyonu gibi bir şey zaten. Biraz Deep Purple - Rainbow kafaları.
Vokalim aslında tiz ve parlak karakterli benim; ama burada pek de iyi durumda değil sesim. Biraz da kirli söyleme hevesindeyim bu aralar nedense.
Bir de, mikste tizdeki partiyi çok önde duyurmak istemedim erisin diye, belki o da biraz örtüyordur üzerini.
Bu kafalarda başka birine vokal yaptırabilmek, klavyeci bulmaktan daha zor zaten🤣 Kendi yazdığım vokal partilerimi benden daha rahat söyleyen bir vokale sadece bir kez denk geldim. Ama herhalde bu vokalleri daha iyi durumda iken tekrar adam akıllı kaydetmek lazım, özellikle de nakaratı.

Vokalim aslında tiz ve parlak karakterli benim; ama burada pek de iyi durumda değil sesim. Biraz da kirli söyleme hevesindeyim bu aralar nedense.
Bir de, mikste tizdeki partiyi çok önde duyurmak istemedim erisin diye, belki o da biraz örtüyordur üzerini.
Belki de ifademde hata vardır parlaklığı kast ederken. Biraz daha Sebastian Bach (Skid Row) tarzında bir söyleme stili aklıma geldi aslında.

Belki de ifademde hata vardır parlaklığı kast ederken. Biraz daha Sebastian Bach (Skid Row) tarzında bir söyleme stili aklıma geldi aslında.
Anladım. O adam (benim etkilenimlerimden değildir; 90'ların vokali...) biraz daha "grit" ile filan söylüyor. Bende pek yok o tınılar. Soundcloud linkimdeki Rainbow in the Dark kaydımda da fazla "temiz" ve yumuşak kalıyor tınım. Burada biraz onu kırmaya çalıştım ama, tabii bu işler tecrübe istiyor. Bir de, insanın elindeki ne ise onu kullanmayı öğrenmesi lazım sanırım.

Şarkı çok güzel olmuş. Ellerine sağlık Tolga Hocam. Klavyesiz versiyonu daha güzel olur gibi geliyor bana. Vokaller yine Dio vari, şık olmuş. Gitarlar harika, sözleti de beğendim 🤟

Şarkı çok güzel olmuş. Ellerine sağlık Tolga Hocam. Klavyesiz versiyonu daha güzel olur gibi geliyor bana. Vokaller yine Dio vari, şık olmuş. Gitarlar harika, sözleti de beğendim 🤟
Teşekkür ederim. O klavyesiz işine ben de kafa yoruyorum; hatta bir de acaba daha vintage gitar soundları ile klavyeye mi yaklaştırsam gitarları diye düşündüm. Bir denemek lazım.

Son düzenleme:
"5 dakikalık iş nasıl olsa" dedim, bir tane de klavyesiz versiyon ekledim. (Gitardan bozma klavye solo duruyor tabii; o ayrı bir şey sonuçta.)
Klavyesiz gerçekten de daha iyi oldu sanki? Belki mikste ben beceremediğim ve fazla kalabalık yaptığı için, onları çıkarmak soundu toparladı. Bilemedim. Ama ben bir eksiklik duymadım.
İşe bak... O kadar klavyeyi niye yazdım peki? 🤣

Benim oyum klavyeli versiyona, parçanın girişi, sözleri, solosu vs. epik bir havaya sahip.

Klavye ile girişte yapılan harmonizasyon o gazı arttırıyor. Ha klavye soundu değişik olur, ikinci gitarla mı yapılır orası detay ama o partisyonlar kesinlikle zenginleştiriyor.

"5 dakikalık iş nasıl olsa" dedim, bir tane de klavyesiz versiyon ekledim. (Gitardan bozma klavye solo duruyor tabii; o ayrı bir şey sonuçta.)
Klavyesiz gerçekten de daha iyi oldu sanki? Belki mikste ben beceremediğim ve fazla kalabalık yaptığı için, onları çıkarmak soundu toparladı. Bilemedim. Ama ben bir eksiklik duymadım.
İşe bak... O kadar klavyeyi niye yazdım peki? 🤣
Sert hard rock şarkılarına ben klavyeyi çok yakıştıramıyorum. Bu konuda Bon Jovi oldukça istisna sadece. Şarkının eli yüzü açılmış valla metal fışkırıyor her yerinden.

Klavye yine olabilir ama şarkının ana melodisine hizmet edecek düzeyde, biraz daha geri planda yine denenebilir. İlk versiyonda ritm gitarı biraz bastırıyor gibi geldi. Şimdi gitarın riffleri daha berrak geliyor. Daha önce yayınladığın başka bir şarkında demiştim sana Spotify işine gir diye. Görüşüm hala aynı. Çok güzel olmuş şarkı. Tekrar eline sağlık 🤟

5-6 yıl önce yazdığım, üzerine de defalarca Türkçe ve İngilizce söz yazdığım bir şarkı. Bu haftaya kısmet oldu nihayet içime sinen sözler yazabilmek.
Belki de ruh halimi ilk defa bu kadar iyi yansıttığı içindir!
Güzel zamana denk gelmiş; bu bahane ile de herkesin 19 Mayıs Bayramını kutlarım.

Besteleri uzun süre tutmuyorum soundcloud üzerinde; bunu da bir süre sonra kaldırım muhtemelen.
Beste, sözler, gitarlar, vokaller bana ait. Miks de bana ait ama orasını karıştırmayın. Olduğu kadar.
Ortadaki ilk solo (gitar solodan önceki) da aslında klavye değil; gitarla çalınmış klavye solo oldu. Teknoloji sağolsun:)

Vokallerden gurur duymuyorum pek; bir ay önce grip oldum ve halen boğazımda ödem var. Uzun süredir de vokal yapmıyorken üstüne de böyle vokal partilerini söylemek pek de iyi bir fikir olmadı. Kasıtlı olarak auto tune kullanmayı öğrenmediğimden, günahı-sevabı ile söyledim.

Nakarattaki çift gitar melodisi de Judas Priest - Electric Eye'a bir saygı duruşu olmuş. Başka ne yaptıysam olmadı; melodiyi çalınca nakarat kendine geldi !

Not: @Hakan Baysal 'ın önerisi üzerine, bir tane de arkaplan klavyelerinin olmadığı bir versiyonu ekledim. Daha iyi oldu sanki?

Emeğinize sağlık sound çok iyi geldi kulağıma. Açıkçası bayıldım. Not: ben de ikinci versiyonu daha çok sevdim.

Emeğinize sağlık ArtNiyet tadı aldım sözler ve gitar ritim için. Ben keyboardsuz taraftayım çünkü vokal ile çakışmadığı için daha net ve temiz olmuş. Keyboard vokal ile çakışıyor ve vokali bastırıyor anlaşılmıyor pek. Biraz daha iyi kayıta ihtiyacı var o da teknik konu tabi. onun harici 10 numara bence. vokal renginiz de tam uymuş.

Emeğinize sağlık ArtNiyet tadı aldım sözler ve gitar ritim için. Ben keyboardsuz taraftayım çünkü vokal ile çakışmadığı için daha net ve temiz olmuş. Keyboard vokal ile çakışıyor ve vokali bastırıyor anlaşılmıyor pek. Biraz daha iyi kayıta ihtiyacı var o da teknik konu tabi. onun harici 10 numara bence. vokal renginiz de tam uymuş.
Çok teşekkür ederim. Evet; sanırım klavyesiz halinin iyi duyulma sebebi sound/miks. O iş de gerçekten ayrı bir beceri. Gitar tınısında henüz memnun olamadığım "harsh" bir hal var; biraz daha vintage (Marshall...) tınılı bir şeyler ile de deneme yapacağım.
Not: Art Niyet'i hiç duymamıştım, şimdi bir baktım. Kadın vokalin tarzı müziğe gitmemiş sanki; hard rock gitarlar üzerine yumuşak bir pop vokali konsepti. Berrak Saka diye bakınca çıkan şeylerden belli zaten rock ile hiç bir ilgisi olmadığı vokalin. İlginçmiş ama konsept, Türkiye için farklı bir yaklaşım kesinlikle. Ben de bu bahane ile duymuş oldum.

Ellerinize ve yaratıcılığınıza sağlık, ben her iki versiyonu da çok beğendim.

Klavyeli versiyon bana 90'lı yılların Avrupa power metalini anımsattı, hatta Helloween dinlerken deneyimlediğim aynı tadı aldım, bu nedenle epey hoşuma gitti. Hatta abartı olacak belki ama ilk versiyonda klavye sayesinde Malmsteen'in Facing the Animal albümüne hafifçe bir selam çaktım.

Ancak klavyesiz versiyonu, benim özellikle sevdiğim Amerikan sound'a çok daha yakın. O sound'u daha çok tercih ettiğimdem ikinci versiyon bir kademe daha fazla beğenimi kazandı. Klavye çıkınca, kadehte su katılmamış saydam rakı gibi daha net bir gitar tonu ve daha sert bir sound ortaya çıkmış bence.

Avrupa metali gibi azarken bile hala efendiliğini koruyan coşkulu bir modda isem ilk versiyonu, Amerikan metali gibi sadece çılgın atıp azarak saf rock 'n roll modundaysam ikinci versiyonu dinlerim. :)

Bu arada telif hakkı demişken: Youtube'a bir şarkınızı yüklediğinizde otomatik olarak telif hakkını almış oluyorsunuz şeklinde bir duyum almıştım. Yüklenme tarihi sayesinde bu tarihten sonra yapılan tüm girişimler videonun/şarkının orijinal yüklenme tarihi esas alınarak değerlendiriliyormuş. Acaba bu doğru mu? Resmi yollarla yapılan başvuruların yerini tutmaz elbette ama yine de bir seçenek olabilir mi diye düşünüyorum.

Bu paylaşım için tekrar teşekkür ederim. \m/

Emeklerine sağlık hocam,iki versiyon da kulağa hoş geliyor.Bazı bir kaç noktaya yukarda arkadaşlar değinmiş,tekrar etmeyeyim.

Ama bir prof mix/mastering ile baya güzel dinlenecektir.

Geri