Fender Telecaster vs Jackson X Series Soloist

Arkadaşlar çok uzak gitar modellemeleri olduğunun farkındayım, biri elma biri armut ancak benim size sormak istediğim soru aslına bakarsanız şöyle:

Ben düzenli olarak sahne alan ve grubumla çalan biriyim, daha önce sadece strat geçmişi olan birisi olarak biraz bunaldım ve kendi gitarımı satıp farklı gitarlara yönelmeye başladım. Burada da karşıma iki tane opsiyon çıktı. Ben bir solo gitaristim. Bu sebeple, Jackson tercih etmeye yanaşıyorum. Dinlediğim müzik türleri genel olarak metal ve hard-rock. Humbucker manyetiğin gerekliliğini hissediyorum fakat, mâlum türk dinleyicilerinin metal müzik çok tercih etmediğini hesaba katarak onlara hitap etmek için aklımda kalan bir diğer gitar da Fender Player Telecaster oldu çünkü max duman, mvö ve manga gibi grupların şarkıları istek parça olarak geliyor. Ne kadar Humbucker manyetiği ve o ağır tını hoşuma gitse de metal müziklerde; Fender Telecaster'ın clean'de verdiği o sıcak tonlar çok içine çekiyor beni. İki gitarın da linkini bırakacağım, önerilerinize çok açığım, size göre hareket edeceğim.

Müzik zevkini ön planda tutuyorsanız biraz çay çorbayım ancak ağırlıklı olarak metal müzik dinlerim özellikle solo kısmında daha çok ilgimi çekiyorlar.

NOT: Amfi;

BOSS KTN-100/212 MK2 Katana Combo​

Son düzenleme:
Hocam şahsi fikrim olarak müzik zevkinizi sahnedeki duman isteyen kitleye değişmemeniz olacaktır.Adamlar nerden anlayacaklar humbucher telecaster manyetiğinin farkını.Hem fender gitarların parasını tam manasıyla hakettiğini düşünmüyorum.Jackson iyi bir tercih olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam şahsi fikrim olarak müzik zevkinizi sahnedeki duman isteyen kitleye değişmemeniz olacaktır.Adamlar nerden anlayacaklar humbucher telecaster manyetiğinin farkını.Hem fender gitarların parasını tam manasıyla hakettiğini düşünmüyorum.Jackson iyi bir tercih olur.
Hocam aslında ben de aynı fikirdeyim şu an farklı tonlar yakalamak için bir tık üst düzey bir amfi kullanıyorum. Teleye yakın sound'lar elde edebilir miyim asıl soru o aslında.

Halihazırda Jackson slx ilanım var, bir kaç şey söyleyeyim bende, manyetikte push pull olduktan sonra çalınmayacak tür olmuyor, duman mvö vs için Jackson dinky dk2m var onu da kullanıyorum şu anda hsh manyetik 5 yol switchli dünyayı çalar veya push pull manyetik ile dediğim gibi her şey çalınıyor, Jackson soloistin sap rahatlığı ile fender kıyaslanamaz gerçekten çok çok rahat Jackson hatta Jackson dinky bi tık ince soloistten o daha daha rahat geliyor bana ve ton yelpazesi inanılmaz geniş.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Halihazırda Jackson slx ilanım var, bir kaç şey söyleyeyim bende, manyetikte push pull olduktan sonra çalınmayacak tür olmuyor, duman mvö vs için Jackson dinky dk2m var onu da kullanıyorum şu anda hsh manyetik 5 yol switchli dünyayı çalar veya push pull manyetik ile dediğim gibi her şey çalınıyor, Jackson soloistin sap rahatlığı ile fender kıyaslanamaz gerçekten çok çok rahat Jackson hatta Jackson dinky bi tık ince soloistten o daha daha rahat geliyor bana ve ton yelpazesi inanılmaz geniş.
Evet dediğiniz sap rahatlığını kendim de deneyerek fark ettim, zuhale iki gün önce uğrayıp her iki gitarı da test etme şansım olmuştu, klavye olarak da çok üst kalitede geldi bana jackson. Elim akıp gidiyor neredeyse.

Evet dediğiniz sap rahatlığını kendim de deneyerek fark ettim, zuhale iki gün önce uğrayıp her iki gitarı da test etme şansım olmuştu, klavye olarak da çok üst kalitede geldi bana jackson. Elim akıp gidiyor neredeyse.
Slx ile ilgili üzerinde fr special köprü var sık sık kullanmaya dayanmaz o, ben gotoh ile değiştirmiştim, manyetik modifiyesi de oldumu sağlam olur.

Hocam Prosesör ya da DaW programları ile Humbucker gitarlarla oyun havaları çalan gördüm.

Anladığım kadarı ile bu işten para kazanıyorsunuz,ama kendi ruhunuzu da okşamazsanız yaptığınız işten de zevk almamaya başlarsınız.

En versatil gitarim Charvel pro mod san dimas HH. Seymour Duncan manyetikleri, 3 yollu superswitch ve push pull secimleri sayesinde humbucker. coil split ve orta pozisyonda hem iç coiller paralel, hem de dış coiller paralel seçenekleri sunuyor. Bu şekilde stratvari ve tele orta pozisyon benzeri tonlari ile çok geniş ton yelpazesi var. Gitar zaten hem bir strat hem de ince sapi ile superstrat.

Charvel dusinmezseniz ve illa tek gitar olsun derseniz de buna benzer modlarla gitarin tonal aralığını genisletebilirsiniz. Ama kaliteli bir tele coook başka bir keyif. Yine de metal / hard Rock yoğunlukta olacaksa ilk tercihim tele olmazdı. Bu arada player serisi tele ve stratlar bence mükemmel fiyat / performans gitarlar.

Bir gitarla her türlü müzik yapmak isterseniz, genelde PRS Custom 24 tercih ediyorlar.
Gövde maun+ akçaağaç, sap akçaağaç, çift humbucker ama single olarak da kullanılabiliyor.
Vintage tremola akort problemi yok.
En geniş yelpazeye uyan kombinasyondur.
Yani Fender tonlarına da Gibson tonlarına da yaklaşabilirsiniz.

Sahnede hangi gitarı seçerseniz seçin Floyd rose köprü olmasın.
Akort ve tel koptuğunda müdahale etmek çok zor.

Bir gitarla her türlü müzik yapmak isterseniz, genelde PRS Custom 24 tercih ediyorlar.
Gövde maun+ akçaağaç, sap akçaağaç, çift humbucker ama single olarak da kullanılabiliyor.

Elimdeki slx soloisti prs i satıp almıştım, benimki Jackson takıntısından kaynaklı tabi yoksa prs gerçekten kaliteli ve her yola giden gitar.

Hocam Prosesör ya da DaW programları ile Humbucker gitarlarla oyun havaları çalan gördüm.

Anladığım kadarı ile bu işten para kazanıyorsunuz,ama kendi ruhunuzu da okşamazsanız yaptığınız işten de zevk almamaya başlarsınız.
Çok haklısınız aslında hocam, Jackson'ı bir yandan tercih etmek istiyorum kafamı kurcalayan tek şey sahneye çıktığım zaman olası bir tel koptuğunda floyd rose köprü sisteminden dolayı değiştirmem bile mümkün olmayacağı için tereddüt ediyorum. Onun dışında kesinlikle gitar muhteşem.

Floyd Rose aslında şu an kafamı tek kurcalayan şey, sabit köprü olsa gözüm kapalı jackson tercih edeceğim.

FR de tel kopma olayı o kadar korkunç değil çünkü diğer köprülerde de tel kopsa yeni tel takar takmaz akort tutmuyor sonuçta defalarca akort bırakarak anca oturuyor, ayrıca akort kararlılığı olarak fr de üst eşiği kilitledin mi mümkün değil akort kaçmıyor, bütün gitarlarım fr li hiçbirinde tel değişimi hariç yıllardır üst eşiği açıp akort yapmadım saddlelerden minimal yapmam yetiyor, dediğim gibi fr de ki akort kararlılığı hiçbir şeyde yok üstüne tremolo efektleri köprüye eli dayayıp rahat çalmak vs de cabası.

FR de tel kopma olayı o kadar korkunç değil çünkü diğer köprülerde de tel kopsa yeni tel takar takmaz akort tutmuyor sonuçta defalarca akort bırakarak anca oturuyor, ayrıca akort kararlılığı olarak fr de üst eşiği kilitledin mi mümkün değil akort kaçmıyor, bütün gitarlarım fr li hiçbirinde tel değişimi hariç yıllardır üst eşiği açıp akort yapmadım saddlelerden minimal yapmam yetiyor, dediğim gibi fr de ki akort kararlılığı hiçbir şeyde yok üstüne tremolo efektleri köprüye eli dayayıp rahat çalmak vs de cabası.
üstat stratocaster gitarlarda tremolo kolu kullandım bunun harici herhangi bir fr deneyimim olmadı, yani hareketli köprülere çok aşina olduğumu söyleyemem ama yine de göz korkutacak bir şey olmadığını mı anlamalıyım yani?

üstat stratocaster gitarlarda tremolo kolu kullandım bunun harici herhangi bir fr deneyimim olmadı, yani hareketli köprülere çok aşina olduğumu söyleyemem ama yine de göz korkutacak bir şey olmadığını mı anlamalıyım yani?
Kesinlikle fr ye alıştıktan sonra başka köprülerde elimi yerleştirmek bile garip geliyor artık o kadar alıştım, ilkin köprüye alışırsın sonra o rahatlığa ve tremolo olayına alışınca bırakamazsın, bir mesele var sık sık drop tuning de şarkı çalacaksan uğraşırsın akort için onu da köprüyü sabitleyerek hallediyorlar, ama sen anladığım kadarıyla standart tuningli şarkılar çalacaksın ben gibi, fr den korkacak bir şeyin yok.

Geri