Thomann'dan hediye kartını kullanarak 150euro limit altında kalmak mümkün mü?

Merhaba,

Tamamen sıkıyor da olabilirim fakat merak ettiğim bir konu var.
150 euro altında kalmak için farklı bir hesaptan thomann hediye kartı alıp kendime hediye etsem bu şekilde alışverişimde 150 euro altında kalsam gümrük memuru bunu yer mi?

normalde 150 euroyu geçen bir ürün. indirimle 150nin altına düştüyse indirimsiz fiyatından vergilendirildiğini duydum. bir youtuber anlatıyordu. yada forumlarda okudum.

Fatura detaylandırılıyor.
Şöyle;
1. Kaleme ürün ve GERÇEK tutarı
2. Kaleme kullanılan hediye kart tutarı

Ödenen totale de ürünün gerçek fiyatı- (eksi) hediye para = ÖDENEN ÜCRET şeklinde fatura kesiliyor.
Gümrük bu faturayı incelerse ürünün gerçek tutarı 150 Euro üzerindeyse yapıştırır vergiyi.

Hediye çekinden farklı olarak B-Stock ürünlerde fatura tutarı üzerinden gümrük vergisi çıkıyor. 2 Haziran 2023'te Euro 22.4837 TL'ymiş. 100 Euro'luk bas gitara 255 lira ödeme çıktı.(%10+diğer masraflar?) PTT kargo ile kapıda ödeyerek teslim aldım.

Hediye çekinden farklı olarak B-Stock ürünlerde fatura tutarı üzerinden gümrük vergisi çıkıyor. 2 Haziran 2023'te Euro 22.4837 TL'ymiş. 100 Euro'luk bas gitara 255 lira ödeme çıktı.(%10+diğer masraflar?) PTT kargo ile kapıda ödeyerek teslim aldım.

selam
ben thomann dan 116,81 euroluk bir gitar aldım 30 euroda kargosu 146 euro ve thomann dan alışveriş yapan birkaç kişiyle konuştum birebir ve sorun yaşamazsın bizim kapımıza geldi dediler ve kapıdada vergiyi ödedik dediler şuanda gitar hala DHL de ve hala para hesabımda tam olarak çıkmış gibi gözükmüyor hesabımda 14.000 lira varken gitarı aldım 4.205 lira direk çekilmiş olmalıydı ama 5.285 lira eksik ve eksik derkende tam olarak çekilmemiş gibi yani hesabım kısmına girdiğimde bakiyem 14.000 ama kullanılabilir bakiyem 8.715tl gözüküyor sanki para havada gibi çözemedim para çok çekilmiş gibi gözüküyor ama faturada 146.81 euro yazıyor .
bilginiz varmı?

Fatura detaylandırılıyor.
Şöyle;
1. Kaleme ürün ve GERÇEK tutarı
2. Kaleme kullanılan hediye kart tutarı

Ödenen totale de ürünün gerçek fiyatı- (eksi) hediye para = ÖDENEN ÜCRET şeklinde fatura kesiliyor.
Gümrük bu faturayı incelerse ürünün gerçek tutarı 150 Euro üzerindeyse yapıştırır vergiyi.
Faturada Giftcard(Gutschein) olarak görünür, aynı visa/mastercard ya da nakit ödeme gibi. Para karşılığı alındığı için herhangi bir farkı da yok diğer ödeme yöntemlerinden.Total fatura tümünün toplamıdır (gift+nakit+kart+varsa iade)

selam
ben thomann dan 116,81 euroluk bir gitar aldım 30 euroda kargosu 146 euro ve thomann dan alışveriş yapan birkaç kişiyle konuştum birebir ve sorun yaşamazsın bizim kapımıza geldi dediler ve kapıdada vergiyi ödedik dediler şuanda gitar hala DHL de ve hala para hesabımda tam olarak çıkmış gibi gözükmüyor hesabımda 14.000 lira varken gitarı aldım 4.205 lira direk çekilmiş olmalıydı ama 5.285 lira eksik ve eksik derkende tam olarak çekilmemiş gibi yani hesabım kısmına girdiğimde bakiyem 14.000 ama kullanılabilir bakiyem 8.715tl gözüküyor sanki para havada gibi çözemedim para çok çekilmiş gibi gözüküyor ama faturada 146.81 euro yazıyor .
bilginiz varmı?
Blokaj koyulmuş gibi duruyor. Para ne sizde ne de alışveriş yaptığınız yerde yani. Yurtdışı alışveriş olduğu için aksamaya uğruyor. İş bankasının bunun çözülmesi için verdiği süre 10 iş günü. Siz bunu takipte kalın çünkü ben iş bankası ile yaptığım bir yurtdışı alışverişinde 10. günde blokajın kalkıp paranın geri döndüğünü gördüm. Yani alışverişi yapamamıştım. Bu durumda Papara Sanal KArt ile alışveriş yapmak daha mantıklı. Hiç blokaj olmadan direkt alışverişimi yaptım güzelce.

selam
bilginiz varmı?
Öncelikle sabırlı olun, süreç geçen yıllara nazaran baya bi uzadı. Provizyonda görüyorsanız, bu zaten işleme başlanmış demek oluyor. Vergilendirmeye sadece ürün fiyatı dahil( vergisiz 116.81 euro), 30 euro kargoya veriyorsunuz (vergilendirmeye dahil değil). Thomann'dan alışveriş konusunda yaşadığınıza benzer bir sürü paylaşım mevcut, geriye doğru okuyabilirsiniz. Sıkıntı yapıp kendinizi haybeye darlamayın. İster sanalkart, ister düz kredi kartıyla alışveriş yapın hiç farketmez, Almanlarda yamuk iş olmaz. Türk bankaları sağdan sola dönene kadar ürün Türkiye'ye gelmiş olur.

yurtdışı kredi kartı kullanımları genelde aracı firma üzerinden oluyor yani bakkalda pos çektirmiş gibi thomann kartınızdan çekmiyor... işlemi online bir aracı finans kurumu hallediyor aslında... o kurum(lar) da bizim bankalarla atıyorum haftada bir mutabakat yapıyor... o arada işlem kartı kapatıp kaçmayın filan diye doğal olarak provizyonda yani sizin borcunuz gibi duruyor, mutabakat bitince bizim banka işlemi gerçekleştirip provizyonu siliyor
yurtdışı seyahatlerimde bazen ben TR'ye döndüğümde hala silinmemiş prov olabiliyor günler sonra... işleyiş normal... ha kart limiti düşükse tabi bazen bu prov da silinene kadar duble işlem gibi olabiliyor ve limitten yiyiyor malesef

Geri