2. El gitar alırken nelere dikkat etmeliyim?

2. El gitar arayışı içerisindeyim, Koaceli'de oturuyorum. Gitarlar hakkında bilgim var ama ikinci elde nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum. Bir gitarın iyi kullanılıp kullanılmadığını falan nasıl anlarım bilmiyorum. Mesela çok eski markalar ilanda çok temiz duruyor alınır mı emin olamıyorum. Bütçem kısıtlı ve amfi ile birlikte arıyorum. Sıcak gelen bir kaç ilan bırakacağım bana yardımcı olursanız çok sevineceğim. Bütçem 6000TL ve ikinci elde Kocaeli'de beğendiğim sadece 2 ilan var:

Alınır mı? Alınırsa hangisi alınır? Alınmaz ise neden alınmaz?

ilanlarını verdiğin gitarlar zaten alınıp kullanılmamış gibi görünüyorlar.
bu tip gitarlarda sapında gövde sap birleşiminde çatlak kırık vs yada tamir gibi şeyler olmasın yeterli. amfiye takınca da ses çıksın.
her halükarda bir luthiere götürüp iyi bir ayar yaptırman lazım olacak.

Fretlerin erime ve ezilme durumuna dikkatli bakın, başta sorun olmasa da ileride bunlar ciddi masraf olarak size dönecektir. Her perdeye bakın, yukarı doğru atan perde var mı, değiştiyse işçiliği nasıl inceleyin.

Burgularında dönüşlerde bir boşluk gıcırdama gibi sorun var mı bakın. Zamanınız varsa biraz çalın ve akord tutma durumuna bakın, spesifik olarak bir telde de kaçma yapıyor olabilir. Telleri biraz çekin, burada bazen teli değiştiren kişinin çok kötü sarmasından dolayı da kaçabiliyor ama burgular ciddi masraf olabilir.

Kontrol edebiliyorsanız alırken truss rod dönüşünde bir problem olup olmadığına bakın ya da baktırın.

Manyetik ve bağlantılarda değişiklik var mı diye bakabilirsiniz özellikle marka manyetikler bazen değiştirilmiş olabiliyor. Üst model gitarlarda potanslar ve kapasitörler dandikleriyle değiştirilebiliyor. Ayrıca potansları çevirince cızırtı var mı yok mu bakın, switchleri hareket ettirince pop sesi ya da ses kesilmesi gibi durumlar var mı bir bakın.

Sapta, özellikle üst eşiğin arkasında tamir edilmiş kırık çatlak olabilir. Flash tutup bakın iyi işçilik zor belli olur. Gövdede boyama yapılmış mı dikkatli bakın, boya sorunları sizi rahatsız etmiyorsa sorun olmaz ama ağacında bir çatlak zedelenme var mı mutlaka bakın. Özellikle gitarın alt askı takma pini ve alt yüzeyinde oluyor bu tarz şeyler. Pin içe doğru göçmüş olabilir dikkat edin.

Son olarak gitar gerçekten söylenen marka model mi anlayabileceğiniz detaylara bakın. Sahtesi üretilen bir marka model alıyorsanız internetten sahte ve gerçekleri arasındaki detayları inceleyip nerelerine bakmanız gerektiğini öğrenin.

2. El gitar arayışı içerisindeyim, Koaceli'de oturuyorum. Gitarlar hakkında bilgim var ama ikinci elde nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum. Bir gitarın iyi kullanılıp kullanılmadığını falan nasıl anlarım bilmiyorum. Mesela çok eski markalar ilanda çok temiz duruyor alınır mı emin olamıyorum. Bütçem kısıtlı ve amfi ile birlikte arıyorum. Sıcak gelen bir kaç ilan bırakacağım bana yardımcı olursanız çok sevineceğim. Bütçem 6000TL ve ikinci elde Kocaeli'de beğendiğim sadece 2 ilan var:

Alınır mı? Alınırsa hangisi alınır? Alınmaz ise neden alınmaz?
reis bende kocaeli yahyakaptanda oturyorum bas gitara geçtim 2 ay anca kullandığım çelektro gtar var daha sahibindene koymadım. cort x2 model bu ilanlardan daha ucuza vereblirim. gel yada getiriyim incele amfiye falan tak kılıf var tremolo kolu da var
Ekran görüntüsü 2023-08-15 005952.jpg
Ekran görüntüsü 2023-08-15 010022.jpg
Ekran görüntüsü 2023-08-15 010100.jpg

Ucuz gitar uzun ömürlü olmaz bir süre sonra tatmin etmez değiştirmek istersin... Peavey gibi 40 yılın başı gitar üreten bir marka yerine Cort gibi bilindik, ikinci eli olan marka tercih edilebilir. Sadece 2 ilan attın diye dedim, bir sürü marka var bu şekilde. Özellikle LTD, Schecter filan da bak yani sadece sahibinden'de fiyata veya şehrine göre filtreleyip onlara bakma. Kocaeli'den İstanbul 1-2 saat yol iyi bir şey bulursan atla gel al mesela... 6000 hem amfi hem gitar için oldukça kısıtlayıcı, fiyatlar ve kurlar malum.

Geri