seymour duncan tb 4 ,sh 13 ????

dostum sen her manyetikle metal yaparsın da şimdi senin bir manyetikten beklentin nedir o önemli olan yani nasıl bi sound istiyorsun sonuçta söylediğin her iki manyetiklede metal yapan insanlar vardır yada onlarla blues yapanda vardır kim bilir?

hangisiyle metal yapılır yerine,manyetiklerin karakterleri hakkında bilgi edinmek senin için daha iyi olur.ben mantyetiklerin karakterleri hakkında uzun araştırmalar sonucunda benim için en uygun köprü manyetiğinin sh8 invader olduğuna karar verdim.sen de bu tür bir araştıma yaparsan daha iyi olur,yani hangisi metale gider idye bir soruya verilecek cevaplar son derece öznel olacaktır çünkü senin metal analyışınla benim metal anlayışım muhtemelen farklıdır.

kısacası bu soruya yanıt verecek arkadaşlar şu iyidir şu kötüdür gibi sığı ve öznel cevaplar vermek yerine neden iyi neden kötü olduğunu yazarlarsa dana iyi bir bilgi paylaşımı sağlanır.

ya konu acılmısken bende derdimi anlatayım
bende köprüye pasif manyetik düşünüyorum. hiç denememiş olmama ramen emg nin h2 veya h4 (artık hangisi köprüye geliyorsa) manyetiklerinden birini takmak istiyorum. tarza gelince children of bodom un soundları oldukca muhtesem. bana sakın 81 85 seti önermeyin nefret ediyorum ondan neyse alexide bu manyetikleri, kullandıgına göre bana uygun oldugunu düşünüyorum ama genede kafamda bi kac soru işareti var
Bunları nerden nasıl ne kadara temin edebilirim?
bana nasıl bir ses verecek onu cok merak ediyorum
cunku hiç denemedim deneyen arkadas varsa anlatırsa oldukca sevirim

emg hz ler için bi başlık var orada daha iyi bilgi edine bilirsin.arkadaşın başlığı baltalanmasın diyciem ama onunda böyle bir başlık açması saçma geldi bana neyse orası beni germez modların bileceği iş dediğim gibi emg hx ler için bi başlık var zaten

alexi ye gelince alex hzH4 ü 20db gainboosterla (gitarın üstünde) ve setupunda da bildiğim kadarıyla bolbol kompressorle kullanıyo tabi bi de pasif olduğu için gitarın ağacındanda son derece etkileniyo olumlu olarak sonuçta signature bir gitardan söz ediyoruz,aktif pasif tartışmasına gelince eğer sen ben gitarımın ağacına güveniyorum ve virtüözik birşeyler yapıcam dersen -armoni falan- o zman pasif derim yok sen gitarının ağacına güvenmiyorsan ve armoniyle marmoniyle işin yoksa aktif daha avantajlı tabi bu kişisel tercih meslesi yani ben öyle düşünüyorum bana kalsa ikisinden de hatta marka marka olsun isterdim :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ErenimooO demiş ki:
dostum sen her manyetikle metal yaparsın da şimdi senin bir manyetikten beklentin nedir o önemli olan yani nasıl bi sound istiyorsun sonuçta söylediğin her iki manyetiklede metal yapan insanlar vardır yada onlarla blues yapanda vardır kim bilir?

hangisiyle metal yapılır yerine,manyetiklerin karakterleri hakkında bilgi edinmek senin için daha iyi olur.ben mantyetiklerin karakterleri hakkında uzun araştırmalar sonucunda benim için en uygun köprü manyetiğinin sh8 invader olduğuna karar verdim.sen de bu tür bir araştıma yaparsan daha iyi olur,yani hangisi metale gider idye bir soruya verilecek cevaplar son derece öznel olacaktır çünkü senin metal analyışınla benim metal anlayışım muhtemelen farklıdır.

kısacası bu soruya yanıt verecek arkadaşlar şu iyidir şu kötüdür gibi sığı ve öznel cevaplar vermek yerine neden iyi neden kötü olduğunu yazarlarsa dana iyi bir bilgi paylaşımı sağlanır.
hımmm.doğru söyledin ama sitelerinde pek fazla ses bulamıyorum ancak video sitelerinden bakıp ona göre sesine karar veriyorum.şöyle iced earth testament tonu alabilsem.

semihd demiş ki:
hımmm.doğru söyledin ama sitelerinde pek fazla ses bulamıyorum ancak video sitelerinden bakıp ona göre sesine karar veriyorum.şöyle iced earth testament tonu alabilsem.

SD'nin kendi sitesinde bir suru ses kaydi var, onlara baktin mi? Youtube falan da pek iyi degil manyetik arastirmak icin. Seste cok fazla kompress oldugundan nuanslari anlamak cok zor. HQ simgeli olan videolar daha iyi, onlari deneyebilirsin.

Iced Earth'den John Schaffer Gibson 498T manyetik kullaniyor. Alex Skolnic'in kullandiklarini da net'den bulabilirsin.

SH13 bildigim kadariyla mid'leri iyice scoop edilmis bir HB. Thrash vs icin iyi ama diger turlere gitmeyebilir. Hatta Slayer'da mid'ler iyice boost edilmis durumda, her thrash grubu da ayni degil yani.

Ben JB oneririm (SH4). Dave Mustaine uzun yillar koprude kullandi, Live Wire aktifleri de JB'nin ozelliklerine gore uretildi. Her yola gelen ve hepsini iyi yapan bir manyetik.

http://www.youtube.com/watch?v=zOi09d1rwEc&feature=related (link koymak yasak değil heralde yasaksa affola)
Bu videoda aktif emg ile pasif saymour duncan karışaltırılmış. bu video 3 parttan 2ncisi
diger partlarıda izlemeni tafsiye ederim
ayrıyetten kafam şu takıldı

bu videonun sonunda ( 8.38 ) adam aluminyom folyo nun dip gürültüsünü kestiğini mi idda ediyor yoksa ben mi yanılıyorum.? ingilizcesi olan bir arkadaş dogru tercüme ederse yada bilen bir arkadaş dogru yorumlarsa sevinirim :)

arnatuile demiş ki:
http://www.youtube.com/watch?v=zOi09d1rwEc&feature=related (link koymak yasak değil heralde yasaksa affola)
Bu videoda aktif emg ile pasif saymour duncan karışaltırılmış. bu video 3 parttan 2ncisi
diger partlarıda izlemeni tafsiye ederim
ayrıyetten kafam şu takıldı

bu videonun sonunda ( 8.38 ) adam aluminyom folyo nun dip gürültüsünü kestiğini mi idda ediyor yoksa ben mi yanılıyorum.? ingilizcesi olan bir arkadaş dogru tercüme ederse yada bilen bir arkadaş dogru yorumlarsa sevinirim :)
1)o videoyu bende seyrettim.aslında amacım tok bir ton elde etmek prosesör ve gitarla ne kadar uğraşsamda olmadı.aslında en iyi çözüm emg 81 ama onu da takınca diğer manyetik pasif (stok manyetik) her ne kadar köprüyü kullanmıyacak olsamda gitarın tek manyetikli olması görünüş itibariyle iyi değil.peki invader(sh8) ile sh4 arasında ne gibi farklılık var? (sesleri dinledim sağol)cort turkish edition videosunu izlemiştim invader bana acayip güzel gelmişti.

2)arnatuile anladığım kadarıyla videoda yalıtkan kabloyla volume düğmesinden 2 kat alüminyum folyoya toprak yapmış ayrıca arka tremelo kapağını çıkartınca dip gürültüsü azalmış.sanırsan arka kapağı yalıtkan bir maddeden seçersen daha iyi olur

semihd demiş ki:
2)arnatuile anladığım kadarıyla videoda yalıtkan kabloyla volume düğmesinden 2 kat alüminyum folyoya toprak yapmış ayrıca arka tremelo kapağını çıkartınca dip gürültüsü azalmış.sanırsan arka kapağı yalıtkan bir maddeden seçersen daha iyi olur

Videodaki Jackson Amerikan. Dolayısıyla arka kapakları Japonlardaki gibi plastik degil metalden olusuyor. Sanırım bu yüzden arka kapagı çıkarınca gürültü bir nebze azalmış.

ben hala ordaki olayı çözemedim :)

semihd demiş ki:
1)o videoyu bende seyrettim.aslında amacım tok bir ton elde etmek prosesör ve gitarla ne kadar uğraşsamda olmadı.aslında en iyi çözüm emg 81 ama onu da takınca diğer manyetik pasif (stok manyetik) her ne kadar köprüyü kullanmıyacak olsamda gitarın tek manyetikli olması görünüş itibariyle iyi değil.peki invader(sh8) ile sh4 arasında ne gibi farklılık var? (sesleri dinledim sağol)cort turkish edition videosunu izlemiştim invader bana acayip güzel gelmişti.

Dağlar kadar fark olmadıgını düşünüyorum. hani bu işi gerçekten profosyonel anlamda yapanların özellikle dikkat edecegi bir husus olabilir ama genede kişisel tercih meseleside söz konusu.

sen iyisimi youtube den yada ordan burdan iki manyetigin seslerini dinlemeye devam et bakalım hangisi sana cazip gelecek. ama ayriyetten biliyosun ki gitarın-amfin- pedalın da istediğin ses te coook önemi var.

İzledim videoyu, aradaki fark hemen ortaya çıkıyor. Ama kötü iyi anlamında değil. Tercih meselesi. Emg daha toktu. Bir ara seymour daha hoşuma gitti, git gel yaşadım bilemiyorum.

semihd demiş ki:

dostum iki manyetik arasında ki farkı anlatması zor ama şöyle açıklamaya çalışıyım şimdi biz frekansları bass mid ve treble olmak üzere üç ana grupta ele alıyoruz ya şimdi bi manyetiğin karakterini de bu üçünden hangisi öne çıkıyosa ona göre belirliyoruz meslea sh8 de midler öne çıkar diğerleri biraz daha az dır oysa sh13 te treble lar daha belirgindir.mesela ben sh8 tercih ederdim çünkü midlere daha falza hakim olmak istiyorum hoşuma orası gidiyo bu yüzden seymour duncan marka 2 manyetik arasına şu iyidir şu kötüdür diyemezsiniz sadece şunun için şu bunun için bu dersiniz çünkü o,onun için üretilmiştir zaten :D

sh8 vs. sh4 ?

sh4 : köprüde resistansı 16.4 k
köprüde resonantı 5.5 KHz
Alnico V Bar
bass 5 ,mid 6 , treble 8

sh8: resistans: sapta 7.2 k köprüde 16.8 k
resonant: sapta 8 KHz
köprüde 5 KHz
Ceramic Bar
bass 7 ,mid 8 ,treble 4

ek olarak

sh13: resistans: köprüde16.25 k
resonant: köprüde 5.1 KHz
Ceramic Bar
bass 6,mid 5 ,treble 8

not:resonans ve resistans alternatif akımla ilgili çeşitli terimler fazla kafa yormaya gerek yok sanırım :D

bass mid ve treble larını inceleyerek karar vermek en akılcısı olur bunun içinde öncelikle siz hangi frekans aralığına önem veriyorsunuz buna karar verdikten sonra iş paraya bakar :D

huntam demiş ki:
semihd demiş ki:

Videodaki Jackson Amerikan. Dolayısıyla arka kapakları Japonlardaki gibi plastik degil metalden olusuyor. Sanırım bu yüzden arka kapagı çıkarınca gürültü bir nebze azalmış.

amerikan jacksonların arka kapakları anotlanmış alüminyumdur alüminyum anotlama işlemine girdikten sonra iletkenliğini tamamen kaybeder ve yalıtkan olur ordaki olay kapak çıkarma değil kapağın iç tarafını alüminyum folyo ile kaplayıp toprak kablosunu folyoya yapıştırıyorsun daha iyi topraklamış oluyorsun çok bilinen bir yöntem zaten hatta suhr buna benzer bir kapak kullanıyordu sanırm gitarlarında.

izzzyy demiş ki:
huntam demiş ki:
semihd demiş ki:

amerikan jacksonların arka kapakları anotlanmış alüminyumdur alüminyum anotlama işlemine girdikten sonra iletkenliğini tamamen kaybeder ve yalıtkan olur ordaki olay kapak çıkarma değil kapağın iç tarafını alüminyum folyo ile kaplayıp toprak kablosunu folyoya yapıştırıyorsun daha iyi topraklamış oluyorsun çok bilinen bir yöntem zaten hatta suhr buna benzer bir kapak kullanıyordu sanırm gitarlarında.

Biz bunu nasıl yaparız nerede yaptırırz

erenimoo çok iyi söylemiş iyi kötü diye birşey yok herkesin tercihi farklıdır bende sh8 kullanamadım midleri yüksek geldi bana 2 haftadır çalıyorum alışma belirtisi yok sh4 mükemmel bir manyetik bence en çok kullanılan manyetik okadar dengeliki manyetik ne çok tiz ne çok bas midleride tona sıcaklık verecek kadar yüksek ben çok severim sh4ü sh13 e gelince bas tiz midleri yakın sh4 e arasındaki asıl büyük fark çıkıştır sh13 çok yüksek çıkışlı bir manyetik sh4 e göre ama sh4 te yeteri kadar yükseltildiğinde istediğin çıkışı verecektir bide sh4le istediğin her tarzı çalarsın thrash te rockta her şeye gider manyetik ama sh13 pek öyle değil tercihini ona göre yap bana sorarsan gitarın sabit köprüyse sh4 al yüksektip alçaltarak istediğin her tonu alırsın.bu arada erenimoo sh8 istersen verebilirm:D

izzzyy demiş ki:
huntam demiş ki:
semihd demiş ki:

Potansların oldugu kapagı demedim ben. Floydun oldugu kapagı çıkarmış eleman. Sonra ses azalmış. Bunun mevzusu nedir? Bilgin var mı?

Diger kapaktaki alüminyum olayını biliyorum. Gayet işe yararayan bir yöntem.

izzzyy demiş ki:
erenimoo çok iyi söylemiş iyi kötü diye birşey yok herkesin tercihi farklıdır bende sh8 kullanamadım midleri yüksek geldi bana 2 haftadır çalıyorum alışma belirtisi yok sh4 mükemmel bir manyetik bence en çok kullanılan manyetik okadar dengeliki manyetik ne çok tiz ne çok bas midleride tona sıcaklık verecek kadar yüksek ben çok severim sh4ü sh13 e gelince bas tiz midleri yakın sh4 e arasındaki asıl büyük fark çıkıştır sh13 çok yüksek çıkışlı bir manyetik sh4 e göre ama sh4 te yeteri kadar yükseltildiğinde istediğin çıkışı verecektir bide sh4le istediğin her tarzı çalarsın thrash te rockta her şeye gider manyetik ama sh13 pek öyle değil tercihini ona göre yap bana sorarsan gitarın sabit köprüyse sh4 al yüksektip alçaltarak istediğin her tonu alırsın.bu arada erenimoo sh8 istersen verebilirm:D

senin sh8 sattığını biliyodum da bende para yok bu hafta yeni bi gitar aldım param kalmadı ama elime nakit geçerse gelir denerim mutlaka :)

Geri