fly pickups-fly manyetikleri

selam arkadaşlar luthier fatih abinin yaptığı manyetiklerden birinin ses kaydını aldım cok iyi kayıtlar değil ama kalitesi hakkında net bilgiler veriyor. 5 manyetik modeli olacakmış bu ilk manyetiğin adı: cady. bu ses kayıdı bu manyetiğe ait ve ses kaydının sonundaki parçada sadece cady model manyetikle yapılmış buyurun yeni kayıtlarını elime geçtikçe buradan yaymaya çalışıcam.

dip not: bu kayıtlar sadece köprü manyetiği ile yapılmıştır.

ps:rapidshare linki iptal.

geçerli dinleme linki : http://www.esnips.com/doc/3645d5ed-c47e-4329-99e8-acb329af0f2a/cady-jenerik

abicim sen ne ettin

Yahu Fatih Abi sen ne etmişsin, tabi bunu dinlediğim şu 3 dakikalık ses kaydına dayanarak söylemiyorum. Gittim geçen gün Fatih Abi'nin atölyesine sanıyordum ki manyetik sarma sevdasından çoktan vazgeçti. Bana yeni sardığı Alnico manyetikleri dinletince bırakın vazgeçmeyi geçen süre içerisinde adamın bir manyetik ilahına dönüşmüş olduğunu gördüm. Şu an çok farklı çıkışlara ve ton aralıklarına sahip pek çok manyetik sarabildiğini söyledi ve dinlediğimiz bu manyetikle neler yapabileceğini gördük (suratımızı yaktı geçti o ateşli manyetikler :))). Yakında bas manyetikleri ve aktif manyetik de yapacağını söyledi hadi hayırlısı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
istanbulda tünelde atolyesi, 2-3 ayı var anlattığı kadarı ile şimdilik cady ve pi modeli hazır 3 modelin adını vermedi fiyat olarak 80 ile 130 lira gibi olacagını söyledi ama detaylı bir bilgi vermedi diğerleri hakkında bu arada aktif manyetik olacakmış birisi, onun fiyatı 130 dedi. salı veya carsamba pi modelinin kaydını alcam alır almaz rapid linki vericem. bende merak ediyorum pi'yi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cb951303 demiş ki:
rapidden sadece 10 kişi erişebilio sonra link çalışmıyor
2 gündür daha dinleyemedik :)

zahmet olmazsa http://www.esnips.com/ gibi bir siteye atabilir misin?
abi haklısın rapidshare 10 indirme sınırlaması koymuş isteğini ilettim, esinps sitesine bi klasör açtı, bütün ses örneklerini oraya koyacakmış isteyen istediğimiz gibi modelin sesine bakabilcez ordan. abi klasör adresi:

http://www.esnips.com/doc/3645d5ed-c47e-4329-99e8-acb329af0f2a/cady-jenerik

cigicuv demiş ki:
cb951303 demiş ki:
rapidden sadece 10 kişi erişebilio sonra link çalışmıyor
2 gündür daha dinleyemedik :)

zahmet olmazsa http://www.esnips.com/ gibi bir siteye atabilir misin?
abi haklısın rapidshare 10 indirme sınırlaması koymuş isteğini ilettim, esinps sitesine bi klasör açtı, bütün ses örneklerini oraya koyacakmış isteyen istediğimiz gibi modelin sesine bakabilcez ordan. abi klasör adresi:

Abi benden önce davranmış. Bende şimdi başka siteye upload yaptım :D

http://ul.to/7mq5vp

Sorun çıkarsa burdan indirirsiniz.

Bugün Fatih ustanın yanındaydım. Cady modelini Yamaha pacifica serisinden (Pac812'ydi modeli) gitara takmıştı bir müşteri için. Sap ve orta pozisyonlara Jason Lollar( sanırım boyle yazılıyordu) marka strat manyetikleri, köprü pozisyonunada Cady'i takmıştı humbucker olarak. Cady'i push pulla single olarakta kullanıyordu. Açıkçası Cady ton olarak gayet tatmin ediciydi. Özellikle single pozisyonunda çok tatlı strat tonu veriyordu. Hatta o çalarken ben swithle oynuyordum ses farklarını daha iyi anlamak için. (Prs amcanın gitarlarını denetirken switchle oynaması gibi :D :D ) Sap ve ortadaki Jason Lollar'larla gayet uyumlu ses kalitesi açısından bunların gerisinde kalmayacak potansiyelde bir manyetik yapmış Fatih usta.

Zaten manyetik yapmaya başladıgından beri bu işi takip ediyordum. Hatta manyetigi sarmak için yapacagı makinaya parça almaya birlikte gitmiştik. Manyetigi sarıp mumlamasına kadar çogu şeyi izledim. Yaptıgı işi titizlikle ve en ince detayına kadar düşünerek yapıyor. (Malum manyetik işini tutturamaz falan, devreye ben girerim. Zaten ögrendik olayın ne oldugunu ben sarar kısa yoldan köşeyi denerim. Fena mı olur? Türk mantıgı işte :twisted: :twisted: ). İşin espirisi bir yana manyetik işi ciddi zaman ve emek isteyen bir iş. En önemliside sabırlı olmak gerekiyor. Fatih ustada benim izlenimlerime göre bu işte emin adımlarla gidiyor. Hadi bakalım hayırlısı diyelim.

Manyetigi denemek için herzaman Fatih ustaya gidebilirsiniz. O yönden bir sıkıntı olacagını sanmıyorum. Ki Fatih'te çogu konuda gayet şeffaf bir insandır. İsteklerinizi, görüşlerinizi ciddiye alıp ona göre gereken düzenlemeleride yapar zaten. Daha fazla söze gerek yok. Merak eden gidip denesin. Fikir edinsin. Neyse benden şimdilik bu kadar. Artık top sizde. ;)

:arrow: Cady model: Cady modeli moderate output dediğimiz aralıkta cıkış gücüne sahip basları köşeli tizleri yuvarlak bir gitar manyetiği. Alnico 5 tipi mıknatıs kullanıldı, iki bobininde spir sayısı eşit tutuldu, temel olarak 2 bobinde aynı ölçüye, aynı tel kalınlığına, aynı spir sayısına sahip fakat 2 ayrı bitiş prosesinden geçiyor, bu sayede split yaptığınızda tapped humbucker olarak değil, tam single manyetik olarak ses alına bilmekte. Kullanılan tel ingilizcesi plain enamel olarak bilinen 0.06 mm ölçüde emaye kaplı yüksek saflıkta bobin telidir. Bobin meselesi ayrı bir konu oldu bizim için genel olarak kullanılan awg42# ile çalışıken şunu farkettik awg42# = 0.0633mm (buyrun online hesaplayıcı: http://www.66pacific.com/calculators/default.aspx) olarak çevriliyor ama neredeyse bütün kaynaklar 0.062 olarak çevirmekte ve enamel kaplama göz önünde bulundurulmuyor yani sözün özü:
awg42# 0.060 mm kalınlıktadır 0.06' dan yukarısı kaplama kalınlığıdır.
Atolyemde yaptığım bu çalışmalara göre kullandığımız tel kalınlığı 0.058 olarak cıkmakta sonuç olarak awg42(0.0633) ile awg43(0.0564) arası bir ölçüde bobin teli kullanıldı.

:arrow: Pafromanze model: Pafromanze ise moderate-high output arasında bir manyetik. Bu manyetiği modellerken elimizi taşın altına koyduk sebebi ise paf tonunu ferrit mıknatıs ile almaya çalışmamızdır. Kendi karakterini oluşturması ve paf kopyası olmaması için basları hafif yuvarlak - tizleri köşeli - orta sesleri ise düşük tutuldu . Bu manyetikte modern humbuckerlar gibi modern - paf tonu ayarlandı bobin sarımları mixmatch tutuldu bobin yataklarının ölçüleri standardlar dışında oluşturuldu siyah bobin tiz be high mid'ler için beyaz bobin ise bas ve low midler için hassas tutuldu. Bu manyetiğin başarısı manyetik alanında ve core materyalindedir. Normal bar mıknatıslı gitar manyetiklerinde manyetik alan büyük bir 8 harfini andırır ama bizim manyetiğimizde ise çift yönlü helisel bir görünümdedir resimlerini eklerim tez zamanda. Core materyal olarak civa çeliği kullanmaktayız normalde soft iron olarak isimlendirilen yumuşak demir kullanılmaktadır ve üzeri nikelaj kaplanmaktadır yumuşak kullanılmasının sebebi daha kolay mıknatıslandırılabilmesidir. Biz ise civa çeliği kullandık ve ısıl işlemden geçirdik.

http://www.esnips.com/doc/26383730-834f-42b9-bc13-41fdbfb00d31/pafromanze

Sonuç olarak teknik detaylarda kılı kırk yararak ilerledik hiç birşeyin arkasını boş bırakmadık kopya yapmakla uğraşmadık ama bütün bu yolda ilerlemek bize; ortalama 800 km uzunluğunda bakır telin ortalama 1.100.000 tur sarılmasına, 3 adet seymour duncan , 2 adet gibson , 1 adet lace sensor, 7 adet fender, 3 adet dimarzio, 2 adet butik ve 1 adet necarman bunun yanında sayısız endonazya, kore ve çin manyetiğine maal olmuştur (uykusuzlukta cabası).

Biraz fazla detay oldu galiba, ama sizde anlamışsınızdır bu konuda fena gazım var bitmek bilmeyen bir heyecanda cabası.

Bütün bu çalışmalarda dikkat ettiğimiz en önemli nokta bu sürecin sürdürülebilir olmasıydı yani tamamen Türkiye sınırları içinde bulunan malzemeleri tercih etmiş olmamız, dışarıdan ithalat veya internet yoluyla herhangi bir malzeme getirmeyi tercih etmemiş olmamız kendi kurallarımızı, kendi sistemimizi oluşturmamızda bize yön çizmiştir.

Bu arada boosterlarımız konusunda birşey söylemek istiyorum 3 modelden ilki bitmiştir. Bu modelin adı Bosster.
özellikleri: 3 ile 14 db arasında ayarlanabilir gain'e sahip, gitarın veya ekipmanlarınızın yüklenmemesi için son dere yüksek giriş empedansına sahip, özel dizaynı sayesinde kayıpları engelleyip üstüne manyetiğiniz için extra bant genişliği sağlar bant genişliğini arttırır (sonic maximizer gibi), ses potansıyla oynadığınızda frekans response değişmez. Kısaca çaldıklarınız daha temiz daha geniş banda sahip bir ses olarak çıkar onunda ses kayıtlarını koyarım bu hafta içi. Şimdilik bu kadar sevgili arkadaşlar yeni kayıtları zaman bulabildikçe ekleyeceğim.

NOT : Alıntıdır (Bizzat Fatih Yılmaz'ın Yazısıdır)

yutup123458 demiş ki:
:arrow: Cady model: Cady modeli moderate output dediğimiz aralıkta cıkış gücüne sahip basları köşeli tizleri yuvarlak bir gitar manyetiği. Alnico 5 tipi mıknatıs kullanıldı, iki bobininde spir sayısı eşit tutuldu, temel olarak 2 bobinde aynı ölçüye, aynı tel kalınlığına, aynı spir sayısına sahip fakat 2 ayrı bitiş prosesinden geçiyor, bu sayede split yaptığınızda tapped humbucker olarak değil, tam single manyetik olarak ses alına bilmekte. Kullanılan tel ingilizcesi plain enamel olarak bilinen 0.06 mm ölçüde emaye kaplı yüksek saflıkta bobin telidir. Bobin meselesi ayrı bir konu oldu bizim için genel olarak kullanılan awg42# ile çalışıken şunu farkettik awg42# = 0.0633mm (buyrun online hesaplayıcı: http://www.66pacific.com/calculators/default.aspx) olarak çevriliyor ama neredeyse bütün kaynaklar 0.062 olarak çevirmekte ve enamel kaplama göz önünde bulundurulmuyor yani sözün özü:
awg42# 0.060 mm kalınlıktadır 0.06' dan yukarısı kaplama kalınlığıdır.
Atolyemde yaptığım bu çalışmalara göre kullandığımız tel kalınlığı 0.058 olarak cıkmakta sonuç olarak awg42(0.0633) ile awg43(0.0564) arası bir ölçüde bobin teli kullanıldı.

:arrow: Pafromanze model: Pafromanze ise moderate-high output arasında bir manyetik. Bu manyetiği modellerken elimizi taşın altına koyduk sebebi ise paf tonunu ferrit mıknatıs ile almaya çalışmamızdır. Kendi karakterini oluşturması ve paf kopyası olmaması için basları hafif yuvarlak - tizleri köşeli - orta sesleri ise düşük tutuldu . Bu manyetikte modern humbuckerlar gibi modern - paf tonu ayarlandı bobin sarımları mixmatch tutuldu bobin yataklarının ölçüleri standardlar dışında oluşturuldu siyah bobin tiz be high mid'ler için beyaz bobin ise bas ve low midler için hassas tutuldu. Bu manyetiğin başarısı manyetik alanında ve core materyalindedir. Normal bar mıknatıslı gitar manyetiklerinde manyetik alan büyük bir 8 harfini andırır ama bizim manyetiğimizde ise çift yönlü helisel bir görünümdedir resimlerini eklerim tez zamanda. Core materyal olarak civa çeliği kullanmaktayız normalde soft iron olarak isimlendirilen yumuşak demir kullanılmaktadır ve üzeri nikelaj kaplanmaktadır yumuşak kullanılmasının sebebi daha kolay mıknatıslandırılabilmesidir. Biz ise civa çeliği kullandık ve ısıl işlemden geçirdik.

http://www.esnips.com/doc/26383730-834f-42b9-bc13-41fdbfb00d31/pafromanze

Sonuç olarak teknik detaylarda kılı kırk yararak ilerledik hiç birşeyin arkasını boş bırakmadık kopya yapmakla uğraşmadık ama bütün bu yolda ilerlemek bize; ortalama 800 km uzunluğunda bakır telin ortalama 1.100.000 tur sarılmasına, 3 adet seymour duncan , 2 adet gibson , 1 adet lace sensor, 7 adet fender, 3 adet dimarzio, 2 adet butik ve 1 adet necarman bunun yanında sayısız endonazya, kore ve çin manyetiğine maal olmuştur (uykusuzlukta cabası).

Biraz fazla detay oldu galiba, ama sizde anlamışsınızdır bu konuda fena gazım var bitmek bilmeyen bir heyecanda cabası.

Bütün bu çalışmalarda dikkat ettiğimiz en önemli nokta bu sürecin sürdürülebilir olmasıydı yani tamamen Türkiye sınırları içinde bulunan malzemeleri tercih etmiş olmamız, dışarıdan ithalat veya internet yoluyla herhangi bir malzeme getirmeyi tercih etmemiş olmamız kendi kurallarımızı, kendi sistemimizi oluşturmamızda bize yön çizmiştir.

Bu arada boosterlarımız konusunda birşey söylemek istiyorum 3 modelden ilki bitmiştir. Bu modelin adı Bosster.
özellikleri: 3 ile 14 db arasında ayarlanabilir gain'e sahip, gitarın veya ekipmanlarınızın yüklenmemesi için son dere yüksek giriş empedansına sahip, özel dizaynı sayesinde kayıpları engelleyip üstüne manyetiğiniz için extra bant genişliği sağlar bant genişliğini arttırır (sonic maximizer gibi), ses potansıyla oynadığınızda frekans response değişmez. Kısaca çaldıklarınız daha temiz daha geniş banda sahip bir ses olarak çıkar onunda ses kayıtlarını koyarım bu hafta içi. Şimdilik bu kadar sevgili arkadaşlar yeni kayıtları zaman bulabildikçe ekleyeceğim.

NOT : Alıntıdır (Bizzat Fatih Yılmaz'ın Yazısıdır)

Alıntı yaptığında kaynak da göstermen gerekir!

Standard referans kuralları:

http://www.gitarpedal.net/forum/viewtopic.php?t=3335

B

Fatih sağolsun bana bir set manyetiğinden ve de iki tane de gitarın içine girecek preamp devresinden denemem için yolladı. Manyetikleri henüz takıp denemeye vakit bulamadım, daha doğrusu boşta olan bir gitarı bulamadım. Pek yakında...

Ama yolladığı iki boost (pedal şeklindeler şimdi) gayet güzel aletler.

Neyse, detayları yukarda verdiğim adresten zaten yazacağım.

B

Geri