Akustik gitar'ın tellerinin sararken geri atması

Arkadaşlar selam. yaklaşık 10-12 kez gitar teli değiştirdim ve hiçbiri şu an ki kadar problemli ve sinir krizi geçirtici olmadı.Normalde 0.10 tel kalınlığı kullanıyordum fakat bu sefer 0.12 kullanmayı tercih ettim. Hepsini taktıktan sonra fark ettim ki sarım yaparken sürekli geri atıyorlar. Bunun benden kaynaklı bir şey olduğunu düşünüp sarım yapmaya devam ettim.

Sarım yaparken tel pimlerin oradan uzuyordu, pimleri ters takıp sıkıştırdım ve fark ettim ki teller orayı testere gibi kesmiş biraz.Şimdi bu telleri söküp atmalı mıyım, yani sorun telin kalınlığının fazla olması mı ? Yoksa sarımdaki vesaire beceriksizliğimden mi kaynaklanıyor? (Biraz telleri kurtarmaya zorladım tutar mı diye öğrenci olunca bunun da derdine düşüyorsun :( )Düşüncelerinizi alabilirsem sevinirim.

-Yeni pim paketi alıcam
-Tellerin köprü kısmındaki tahtayı biraz kesmesi bana sorun yaratır mı ? Orayı da mı değiştirmeliyim?
- Yeni tel paketi aldıktan sonra o telleri takarken böyle bir sıkıntı yaşar mıyım sizce?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fotoğraflar ( vurdum sinirden :( )

Dosyalar

• IMG_20231204_005953.jpg
    IMG_20231204_005953.jpg
    144.1 KB · Gösterim: 82
  • IMG_20231204_005431.jpg
    IMG_20231204_005431.jpg
    103 KB · Gösterim: 80
Ben de 1 yılı aşkın süredir. 0.12 kullanıyorum akustikte.

Teli pim deliğinden nizami ve içeri girecek telin uzunluğunu pim boyundan fazla olacak şekilde koy. Sonra pimi baş parmağınla bastır ve pim içindeki teli çekip boşluğu al. Bundan sonra akord etmeye çalış bakalım. Eğer sorun devam ederse yeni ve mümkünse en az az orta seviye bir pim takımı almanı tavsiye ederim.

Eşikteki kesiğin fotoğrafını atabilir misin? Telin boğumlu sarımı biraz köprü ağacını aşındırabilir. Ama görmeden bir şey diyemem. Köprü değişimi şu günün tarifesiyle bi 1000lik eder seni.

Telin ucu pimin ucunda olacak şekilde ayarlayıp dene. Muhtemelen teli delikten içeri fazla sokuyorsun. Elini kasadan içeri sokup teli pimin ucuna kadar it sonra akort etmeyi dene bu sefer olur diye düşünüyorum.

Dosyalar

• sv.jpg
    sv.jpg
    16.4 KB · Gösterim: 52
Geri