Elektro gitara yeni başlayanlar: Gülünç fanteziler ve acı gerçekler

Yeni başlayacak/başlamış pek çok arkadaşın saçma sapan beklentiler ve kulaktan dolma bilgilere dayalı sorduğu sorular gerçekten kabak tadı vermiş durumda.
Şimdilik aşağıdakileri bir araya getirdim:

Elektro gitara yeni başlayanların fantezileri ve hayatın acı gerçekleri:

1) "
İyi gitar" alınca iyi çalacağını zannetmek.
HAYIR, yok öyle bir şey. İyi çalan adamların ne kadar uyduruk gitarlarda neler çalabildiğini görseniz aklınız durur. Önce gitar çalmayı öğrenin ve boşa para saçmayın.

2)
Gitarı eline alıp kısa bir süre sonra çatır çatır solo çalacağını zannetmek.
HAYIR. Uzunca bir süre berbat sesler çıkartacaksınız. Pek çoğunuz yıllarca bendlerde komalı sesler çıkartacak, doğru düzgün bend yapmakta zorlanacak. Çünkü pek çoğunuz kendi başınıza öğrenmeye çalışacaksınız, ama batı müziği kulağımız toplum olarak zayıf olduğu için bu süreç çok zorlu olacak. Netice olarak bir kısmınız belki daha başından bırakacak, devam edenlerin de sadece belli bir kısmı hatasız çalıp konser-kayıt yapacak seviyeye gelebilecek.

3)Gitarı iyi ekipmana bağlayınca hemen iyi ton çıkacağını sanmak.
HAYIR.
Gitardan çıkacak ton sizin tuşenize-çalım becerinize bağlıdır. Ekipman istediğiniz kadar kaliteli olsun, siz daha boş telleri susturmayı bilmiyorsanız sadece bolca gürültü çıkar. Amfi (amplifikatör) sizin ürettiğiniz sesi büyütmeye yarar. Sözcüğün anlamı budur. Ayrıca ekipmanı kullanmayı öğrenmek başlı başına bir tecrübedir, bunu da zamanla öğrenmek zorundasınız.
Önce gitar çalmayı öğrenin ve boşa para saçmayın.

4)
"Hesaplı gitar olsun ama ikinci elde kolay elden çıksın" fantezisi.
HAYIR. Yok öyle bir şey. Hesaplı gitarın ikinci el piyasası düşüktür. Mesela amfi dahil 15 bin TL'ye alacağınız sıfır gitarı ikinci elde ancak fiyatı kırarak kolay satarsınız. İkinci elde kolay satılan ama değerini çok da kaybetmeyen gitarlar, ancak marka değeri olan gitarlardır ve onların fiyatı da muhtemelen sizin bütçenizin üzerindedir.

5) "Bütçe bu kadar, siz bana öneride bulunun".
O iş öyle olmuyor canım. Sen seçenekleri araştırıp kendi bütçeni kendin ayarlayacaksın. Hayatın gerçekleri senin bütçene göre şekillenmiyor.
İstediğin şeyleri almaya bütçen yetmiyorsa, o şeyleri almaya heves etmeyeceksin ve beklentilerini düşüreceksin.

6)Evladiyelik ekipman fantezisi
("Bir kere alayım tam olsun")
Bkz madde 1 ve 3. Yeni başlayan birisi evladiyelik ekipmanı takdir edemez, çünkü çıkacak ton pek de farklı olmaz diğer şeylerden.
Evladiyelik ekipman, ancak siz gerçekten ne istediğinizi bildiğiniz ve belli bir seviyeye eriştiğinizde alabileceğiniz şeydir.
Yeni başlayan kişiler ise elindeki ekipmanın kalitesi ne olursa olsun, sorunun ekipmanda olduğunu zanneder. Bu nedenle de evladiyelik ekipmanı zaten anlayamaz ve takdir edemez.

Son düzenleme:
7) Şu artist/sanatçı şu marka efekt/pedal/manyetik/gitar vs. kullanıyormuş, onu alırsam ben de aynı sounda sahip olurum.

Hayır, ol(a)mazsın. Senin o albümde veya konserde duyduğun "sound"a o çok almayı istediğin bir TS-808 veya Centaur veya zartpedal hariç etki eden onlarca şey var. O işler öyle olmuyor, olmayacakta. Yaklaşırsın ancak.

Bir de kimseyi imite etmeye gerek yok, orjinal olmak her zaman iyidir.

7) Şu artist/sanatçı şu marka efekt/pedal/manyetik/gitar vs. kullanıyormuş, onu alırsam ben de aynı sounda sahip olurum.

Hayır, ol(a)mazsın. Senin o albümde veya konserde duyduğun "sound"a o çok almayı istediğin bir TS-808 veya Centaur veya zartpedal hariç etki eden onlarca şey var. O işler öyle olmuyor, olmayacakta. Yaklaşırsın ancak.

Bir de kimseyi imite etmeye gerek yok, orjinal olmak her zaman iyidir.
"Abi ben mg10 amfiye ts808 bağladım bi de ottoro zottoro marka bi gitarım var.Ama ben duman tonu alamıyom ?"

3)Gitarı iyi ekipmana bağlayınca hemen iyi ton çıkacağını sanmak.
HAYIR.
Gitardan çıkacak ton sizin tuşenize-çalım becerinize bağlıdır. Ekipman istediğiniz kadar kaliteli olsun, siz daha boş telleri susturmayı bilmiyorsanız sadece bolca gürültü çıkar. Amfi (amplifikatör) sizin ürettiğiniz sesi büyütmeye yarar. Sözcüğün anlamı budur. Ayrıca ekipmanı kullanmayı öğrenmek başlı başına bir tecrübedir, bunu da zamanla öğrenmek zorundasınız.
Önce gitar çalmayı öğrenin ve boşa para saçmayın.
Şu maddeyi keşke tüm enstrüman siteleri (tabi ki yapmazlar) giriş sayfalarına koysalar. Jeff Beck'i araştırabilir arkadaşlar. Şu Yamaha başlangıç seti gibi bir ekipmanla stüdyo kaydına yakın 'Cause we have ended as lovers' çalıyordu rahmetli. Tuşe nedir, daha güzel örnek bulamazlar.

"Abi ben mg10 amfiye ts808 bağladım bi de ottoro zottoro marka bi gitarım var.Ama ben duman tonu alamıyom ?"
Bkz: "Duman tonu" arayışının insan hayatındaki erişilemeyecek her tür nesneyi temsil etme durumu.
Ör: Kutsal kase, felsefe taşı vs...
Üzerinde çalıştığım yeni makalenin başlığı : "Duman tonu, hiç bir zaman sadece Duman tonundan ibaret değildir".

Geri