Metal Müzik Yapan Biri Olarak Beste Hakkında Sorum Var..

Arkadaşlar Metal Müzik Yapıyorum Ve Şuana Kadar Kendi Çalışmam Olan Bir Çok Bestem var Melodi Olarak Güzel Geliyorlar Kulağa Arkadaşlarımada Dinlettiğimde Beyeniliyor ... Fakat Şöyle Bir Sorunum var bir beste yapılmadan önce ilk önce söz mü yazmak gerekir yani bugune kadar yaptıgım bir çok melodi oldu fakat bir süre devam ettikten sonra gerisi gelmiyor ve şarkı yarıda kalıyor ... ilk önce söz yazıp sonrada ona melodi bulsam sizce ne kadar etkili olur şarkının bitmesinde... önemli olan güzel bir iş çıkarmak ortaya... 17 yaşındayım suan ve yanlızım bu konuda hiç bi arkadaşım ne beste ne bişey yardım bile zor edıyorlar gerçekten bu iş üzerinde çalışıyorum fakat yardım görmuyorum onun ıcın böyle bi konu açma gereği duydum ... şimdiden önerileriniz için teşekkür ediyorum...

sorumu tekrar etmem gerekirse..

İlk Önce söz Sonra Melodimi ? Yoksa İlk melodi bulup sonrada üzerine söz yazılabilirmi ?

Yabancı Ünlü Metal Grupları Hangi Yolu İzliyor ? bilgilerinizi Paylaşırsanız Ne mutlu bana..

önce söz sonra melodi falan bunları geciceksin...bunlar zaten zamanla oturan seyler once teorik bilgi ogrenmeye bak derim ben...alet çalıosan aletini ogren yavaş yavaş göreceksin zaten yazdıgın sozlere yaptıgın riffler nası tak diye oturacak ve seni mutlu edicek...

Önceden söyleyeyim ben 37 yaşında bir gitarist ve tonmaisterim.

İlk olarak lütfen dilimizi daha iyi kullanamaya çabala ki iletişimimiz tam olsun. Bu sadece senin dışarıdan bakanın seni nasıl gördüğünü değil, nasıl anlaşıldığını da etkiler. (deyil:değil, yanlız:yalnız)...

Müziğini sadece arkadaşlarına değil, tanımadıklarına da dinlet (internet vb kullanarak) bolca gitar çalış ve aklına melodi geliyosa onu, söz geliyorsa onu yaz. Sırası önemli olmaz böyle konuların. Bolca kayıtlar yap, kendini dinle. Sevdiğin grupların müziklerini dinle ve parça yapılarını çıkart... yani parçanın aranjesini, a-b-c sini irdele (giriş-nakarat-solo vb. bolümler nasıl dizelenmiş...)

Kolay gelsin..

Bildiğim kadarıyla Metallica önce besteyi yapıyor beste çalınırken James vokal melodisini na na na şeklinde okuyor yavaş yavaş da sözler ortaya çıkıyor herkes fikrini söylüyor gibi...Wherever I may roam ın bende böyle bi kaydı vardı ordan hatırlıyorum sözlerin 2 satırı falan vardı sadece belki tüm parçaları böyle yapmıyorlardır ama çoğunu böyle yaptıklarını düşünüyorum...

benim naçizane önerim ve fikrim beste yaparken intro+main riff+body(ilk vokal melodisi de denebilir)+bridge+chorus sırasını izleyerek birkaç deneme yapmandır başlangıç olarak...

bende 30 yaşındayım bu arada .)

nostaljik bir soru gibi , bu işin teknik olarak doğrusu şudur var mıdır bilmiyorum ama soruda eksiklik var gibi çünkü müzikte söz denilen şey kuru kelimeler demek olmamalı ...

Önce söz derken melodisiyle birlikte söz tasarlamak ise zaten rifflerin kabasını çıkartmış oluyorsun da anlamına geliyor. Yani şarkının yapısı içerinde kafanda sınırların olmadan melodilerini üret = melodiyi sözle de üretebilirsin.. Asıl olan melodiler sonuç olarak...

ha yinede nasıl yapıyorlar falan diye soruyorsan bende metallica some kind of monster belgeselinde önce gitarları tamamlayıp üzerine sözleri oturttuklarını görmüştüm...

Geri