Müzisyen Sizmisiniz Bence Hayır

Bu işi seviyorsan 40 liralık elektro gitarın da olsa, custom shop koleksiyonun da olsa farketmez.

Sevmek başkadır, bir yanda çalmak için çalmak var; bir yanda müziği, enstrumanı sevmek var. Kimi insanın bu işe yeteneği olabilir, kiminin olmayabilir. 50 Liralık klasik gitarla Vivaldi çalan adamın, 10.000 TL'lik Les Paul Custom'uyla Led Zeppelin şarkılarını zor çalan / çalamayan bir insandan tek farkı bana kalırsa daha çok çalışmış olması, yetenekli olması ( belki de değildir ) olur. Ama kesinlikle 10.000 TL'lik Les Paul'üyle 'çok da iyi çalamayan' adamdan daha müziksever olduğu aşikardır bana kalırsa. Daha müziksever olabilir de, olmayabilir de. Burda önemli olan bu işi sevmek, gönül vermek bence. Gitarı çok iyi çalmak, kötü çalmak; çok iyi enstrumanlarla ekipmanlarla çalışmak, 40 TL'lik gitarla çalışmak bence kesinlikle bir etken değildir. Ben burada yanlış anlaşılmayayım, Les Paul'ü olan daha iyidir, daha müzikseverdir demiyorum, diğeri de olabilir, sadece bu bi etken değildir.

Bu iş müzik işi olduğu için kıskanılır edilir hep, onun şunu var benim yok, daha ergenlik düzeyinde ise onun annesi babası zengin ona şunu almış ben şurda şunla çalışıyorumlara kadar giden bir yol. Kime ne arkadaş. Günde bir paket sigara içen biri 2 sene içinde sigaraya verdiği para ile SIFIR Amerikan Fender Strat ve Blues JR Amfisini alabiliyor. Bu ikinci el olursa pedal setubunu da dahil eder. Ama ben birsürü ( Özellikle Lise - Üniversite düzeyinde ) günde 1 Paket ve belkide fazlası sigara içip ekipmanından yakınan başkalarının ekipmanlarına kıskançlıkla bakıp birsürü laf atan, en önemlisi de 'Müziği seven insanların, gitarlarını, amfilerini, ekipmanlarını seven, onlara gözü gibi bakan, değer veren' insanları eleştiren insan tanıdım. Ve burası Türkiye, laf da dedirtmezler kendilerine, anlatmaya çalışsan anlatamazsın. Hatta senin başına patlar. Not: Sigaraya karşı bir antipatim yok, forumda ve dışarıda da birsürü sigara içen arkadaşım var, sadece genel bir örnek olacağı için ve insanların çoğunun ( hepsinin demiyorum ) hiç düşünmeden ve acımadan sigaraya rahatça para verebilmesinden yola çıkarak verdiğim bir örnektir.

Ben bu başlığa verilebilecek en güzel örneklerden birini de vermek istiyorum umarım kendisi ismini kullanmış olmamdan rahatsız olmaz. O da @tunckk :) Misal, Tunç abimizdeki gitar tutkusunu kendisini tanıyan herkes az uz bilir. İşi gücü olan, hayatta belli tecrübeler edinmiş, belli bir olgunluğa gelmiş bir insan olarak kendisi hep söyler gitar konusunda çok iyi olmadığını ama bu işi çok sevdiğini. Ve eminim ki tanıyan herkes de görür bilir ve anlar bunu. Ben Tunç abimin bir Amon Amarth çalışını izlemeyi, internette bulabileceğim binlerce Vai, Satriani coverlarına, binlerce yüksek teknik sahibi gitaristlerin videolarına tercih ederim kesinlikle. Bu işe verdiği gönülle elindeki Ironball'dan ESP'den çok daha fazlasını hak eden birisi bence.

Kısaca özlü bir sözle 'Herkesin Hayatına Kimse Karışamaz' :D ( bkz: youtube.com/watch?v=zhmI3r44D9Q ). Bu iş ( bana kalırsa ) ekipman, para işi değildir. Gitar çalmaya, gitara gönül vermiş herkes gitaristtir.
Merhaba Eren kardeşim,
İsmim geçtiği için hiç rahatsız olmadım aksine memnun oldum. Aynen dediğin gibi, ben ne bir müzisyenim nede bir gitarist, ama müziğide gitarıda anlatamayacağım kadar çok seviyorum, belki bir parça abartı olacak ama evlat sevgisi gibi bendeki :) Çok sevdiğim içinde, yapamadığım birçok tekniği yada çalamadığım birçok şarkıyı, aylarca çalışmaktan sıkılmıyorum, belki çok minik adımlarla kendimi geliştirebiliyorum ama olsun, (zaman ayırabilme ve yetenek meselesi) yerimde saymıyorum ya buda yeter bana, en azından ufak ufakta olsa geliştiğimin farkındayım.
Güzel sözlerin ve dileklerin içinde çoook teşekkür ederim.

Müzik sevgisi bende yemeden içmeden ötedir eyyyyy gitarcılar! Yeri gelir simit yer tüm günü geçiririm ama gider en az 5 saat mesai sonrası müzik çalışırım! Malesef bu memlekette müziği böylesine seven insanları bir araya toplayıp müzik yapamıyoruz herkes bir şekil peşinde! Grup kuruyorsun ilk provada adam diyor ki ben şarkılara bakamadım. Güzel kardeşim sen nasıl müzisyensin? Bunun hobisi profesyoneli olmaz! Müzisyen adam çalışır, emek harcar. Herkesin yapabileceği bir tarz vardır elbette. Parası olan gider en iyisini alır aletin edevatın, bilmemneyi araştırır eder ne için elbette müzik için yapar. Eyyy sizler siz mi müzisyensiniz be! Hayır biz müzisyeniz. Yeri gelir millet karı kızla ortamlarda fink atarken yaz sıcağında albüm dinler, tab nota çalışırız yeri gelir deniz kenarında klasik gitarla plaj gitaristiliği yaparız ne için elbette pratik olması için! Haftadan haftaya stüdyoya gelip gitmekle müzisyen olunmaz daha doğrusu müzisyenlik bununla bitmez. Müzik her yerdedir. Rahmetli Chuck abimiz Florida ormanlarında dağlarında bayırlarında gitarını alıp tek başına günlerini geçirip bestelerini yaparmış. O adam bilmiyor mu 4 akorla Florida Grunge akımını başlatmayı. Siz müziği ne sanıyorsunuz eyyyyyyyyy stüdyo müzisyenleri! Bestelerimizi kimse beğenmese de sahne alamasak da raksıtar olamasak da bu yola biz baş koyduk asla dönmeyiz! Ölmek var dönmek yok!

Son düzenleme:
Measajı yazan arkadaşın satırlarını okudum.Dikkatimi çeken şu oldu demişki ; "clasic gitarımı bile zar zor aldırdım"
fark şu; sahibi olduğum herşeyi ( pena dahil ) birilerine aldırmadım.kendim çalışıp kazanıp parasını bastırarak aldım.Bunu yapman için biraz sabretmen gerekecek belkide hiç alamazsın bu kafayla kim bilir..

Yanlış mantık yaptığın sadece flood. Hiçbirimiz müzisyen değiliz ama gerçekten iyi işler yapanlar var. Bunların belki çoğuda american stratlarla vb. yapmıyor bunu ve aldıklarını kendini öncelik olarak müziğe verdiği için alıyor. Bu arada mesajım konu başlığına.

Müzik sevgisi bende yemeden içmeden ötedir eyyyyy gitarcılar! Yeri gelir simit yer tüm günü geçiririm ama gider en az 5 saat mesai sonrası müzik çalışırım! Malesef bu memlekette müziği böylesine seven insanları bir araya toplayıp müzik yapamıyoruz herkes bir şekil peşinde! Grup kuruyorsun ilk provada adam diyor ki ben şarkılara bakamadım. Güzel kardeşim sen nasıl müzisyensin? Bunun hobisi profesyoneli olmaz! Müzisyen adam çalışır, emek harcar. Herkesin yapabileceği bir tarz vardır elbette. Parası olan gider en iyisini alır aletin edevatın, bilmemneyi araştırır eder ne için elbette müzik için yapar. Eyyy sizler siz mi müzisyensiniz be! Hayır biz müzisyeniz. Yeri gelir millet karı kızla ortamlarda fink atarken yaz sıcağında albüm dinler, tab nota çalışırız yeri gelir deniz kenarında klasik gitarla plaj gitaristiliği yaparız ne için elbette pratik olması için! Haftadan haftaya stüdyoya gelip gitmekle müzisyen olunmaz daha doğrusu müzisyenlik bununla bitmez. Müzik her yerdedir. Rahmetli Chuck abimiz Florida ormanlarında dağlarında bayırlarında gitarını alıp tek başına günlerini geçirip bestelerini yaparmış. O adam bilmiyor mu 4 akorla Florida Grunge akımını başlatmayı. Siz müziği ne sanıyorsunuz eyyyyyyyyy stüdyo müzisyenleri! Bestelerimizi kimse beğenmese de sahne alamasak da raksıtar olamasak da bu yola biz baş koyduk asla dönmeyiz! Ölmek var dönmek yok!

Bana çölü, ormanı verin size karşılığında binlerce George Lynch vereyim.

[quote uid=100722 name="Rat_Dog" post=998849]Bana çölü, ormanı verin size karşılığında binlerce George Lynch vereyim.<br /><br />[/QUOTE]<br />Yani beste desen yok calma desen yok. yankiyi delay olarak kullanmak icin almis amfileri vadiye koymus. Kafa gurultusu nesini begendiniz anlamadim. Kizmayin ama. Egzersiz yapmis heralde :D. Andy timmons dinleyin bi asil.

Bunun için kanunda ses limiti var 100 desibel'e kadar sanırım. Yani, orman/çöl olsa da 10 km çevresinde bırak insanı kedi köpek bile olmayan bir yerde amfiyi bu kadar açamıyorsun. Türkiye'de bunu yapsan, orman koruyucusu, oranın reisi özetle ibrikçi başıcısı dibinde biter, burada şu kadar sese kadar açabilirsin filan der. Seninle; kanunuydu, nizamıydı, polise şikayetiydi uğraşır durur. Ülkede soyguncusuna, hırsızına, katiline kural işlemez, senin kuş uçmaz kervan geçmez yerde açtığın açtığın amfinin sesine kural işler.

Geri