Penguen

Bence bikaç Penguen yazarının LombaK'tada yazması hiç hayırlı olmadı iki dergi içinde...Eskiden her derginin tadı farklıydı, şimdi hepsini vakit geçirmek için alıyoruz...

Yanlış anlamayın yalnız, benimki babamın Gırgır özlemiyle aynı şey...

çoğu kişinin beğenisini diğer karikatüristlere nazaran pek kazanamamış olan alpay erdem benim için vazgeçilmezdir.o metnin başlığını okumaya başladığıma yüz ifadem sanki dünyanın en mutlu insanı ben oluveriyorum.kıvırcık , teyze düşmanı seni.

bu haftaki kapak harika :)

- selam dünyalı biz dostuz...
- dünyalı diil, türküz ulan biz!
- şey pardon!
- ne ayaksın ulan sen!..
- gidiim ben...
- kaçma lan!..

deerrudolf demiş ki:
Traa demiş ki:
Köşesini çok beğendiğimi söyleyebilirim ama keşke Serkan Altuniğne Penguen'de kalsaydı...

Serkan Altuniğne halen Penguen'de çiziyor zaten. :)

Hala penguen'de çiziyo fakat Lombak'a geçti biliyosunuz.Sanıyorum 2 salak 1 Popi olması lazım köşenin isminin...

Ben sadece Fermuar'ın açılmasıyla birlikte dergiler arasındaki yazar transferleriyle birlikte dergilerin eski kimliklerini kaybettiklerine inanıyorum...

Çok beğeniyo olabilirsiniz, bende beğendiğimi söylüyorum ama yukarıdada söylediğim gibi babamda Penguen'e 2 saat gülüyo ama hala adam Gırgır arıyo...

Pengueni aldığımda ilk yaptığım şey Yiğit Özgür'ü okumak, sonra Erdil Yaşaroğlu'nu, sonra Selçuk Erdem'i sonra da geri kalanını,bu yıllardır değişmedi Yiğit Özgür bana göre en başarılısı

Traa demiş ki:
Ben sadece Fermuar'ın açılmasıyla birlikte dergiler arasındaki yazar transferleriyle birlikte dergilerin eski kimliklerini kaybettiklerine inanıyorum...

Çok beğeniyo olabilirsiniz, bende beğendiğimi söylüyorum ama yukarıdada söylediğim gibi babamda Penguen'e 2 saat gülüyo ama hala adam Gırgır arıyo...

Umut Sarıkaya ve Bahadır Baruter ile yaptığım röportajlarda da bunu konuşmuştuk.
Fermuar'ın açılması Penguen'in yazar kaybetmesine sebep oldu tabi ama mizah dünyasında bu çok doğal bir süreç. Penguen, LeMan'dan ayrıldığında da insanlar Yiğit Özgür, Serkan Altuniğne, Ersin Karabulut, Esin Özbek gibi yazar-çizerlere "Bunlar kim yea" gözüyle bakıyordu ama iki üç senelik bir süre zarfında kendilerini kanıtladılar yeterince. Onlar yetişince yenileri gelecek; belki Uğur Gürsoy, belki Cem Dinlenmiş, belki Yetkin Gülmen. Aynı şey diğer dergilerde de devam edecek.

Her ne kadar Fermuar, Penguen, LeMan gibi dergiler bir yarış içerisinde olsalar da buna tatlı rekabet demek en doğrusu. İstiklal'de farklı dergilerin yazar-çizerleri beraber içmeye gidebiliyor en basitinden.
Mizah dünyasının bence en güzel yanı bu.

Gırgır konusunda o dönemi yaşayan ebeveynlerin hepsi hemfikirdir herhalde. Satışı yüzbinler ile ifade edilen Gırgır efsanesinden sonra hiçbir dergi kesmiyor onları. Normal karşılamak gerek.

Valla kağıt fabrikası vardı kapatılan, penguen uzunca bir süre bundan bahsetti yanlış olacak anlatımım ama, 3. kalite kağıda basılıyormuş penguen dergisi ve kapatılan kağıt fabrikası bu 3. kalitede ki kağıdı sağlayan tek fabrika olduğu için dışa bağımlı olacağız fiyat yükselecek falan filan derken öyle böyle, şaka maka fiyatlarını son 1 yıl içerisinde %50 arttırdılar... Haftada 1 aldığım dergiye 6YTL verme durumu doğdu ve işin aslı alamıyorum daha doğrusu almıyorum, 1.5YTL m olmamasından dolayı değil bende onların bu fiyat artışını kendi çapımda protesto ediyorum...

Kendi çapımda olsa da çıktığından beri tek sayısını bile kaçırmadığım (belki kaçırmışımdır abartmamak lazım :D ) dergiyi artık ayda 1 kez falan alıyorum ve sevgili penguene ''oha'' diyorum abi yapmayın bu kadar...

Bu haftaki Penguen'in Lombak köşesinde bir uyarı var. 230. sayıda engelliler ile ilgili çizilmiş bir karikatürün terbiye sınırlarını aştığı sebebiyle özür dilenmiş. Böyle bir şey yapmaları hoşuma gitti. Bundan sonra daha dikkatli olurlar sanırım.

Yine bu haftaki Penguen'den bahsedeceksek Ersin'i es geçemeyiz. Harika bir köşe. Kesinlikle okuyun...

Sherlok Holmes minik bir bebektir,annesi ona uyuması için masal okumaktadır şöyle ki;
Sherlok:'şimdii,kraliçeye pamuk prensesin kanlı gömleği getirilmiş dedin di mi?...hıııımm..peki baltada parmak izi var mıymış?
Anne:bana bak Sherlok uyuycaksan uyu artık!
Sherlok: bi dakka!olay sırasında prens nerdeymiş?
(Erdil Yaşaroğlu)
:) :) :)

Geri