Dip Gürültüsü Sorunu?

selamlar arkadaşlar, buaralar canımı bi hayli sıkan dip gürültüsü sorunu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.. durum bi hayli karışık anlatabildiğim kadar anlatmaya çalışacağım

gitarı pedallara girdiğim an müthiş bi parazit-dip gürültüsü alıp başını gidiyor.. pedalları çoğalttıkça gürültü de artıyor.. pedalların dizilimini de değiştirdim farklı fonksiyonlarda yine yemedi..

şimdi şöyle bi durum var,
yaklaşık 2 senedir aynı set up'la çalıyorum, bu sene sadece delay'ım değişti..
ve pil yerine adaptör kullanmaya başladım. başlarda hiç bir sorun yoktu hatta 2 kez konsere dahi çıktım tek cızırtı olmadı..

kullandığım ekipmanlar,
boss hm2 distortion-add analog delay-digitech whammy-boss pw-10 wah...
geçen sene dd6 vardı delay olarak, tek değişen bu..

birden başladı bu cızırtı, noise gate alıyım diycem ama bu zamana kadar sorun yokken birden neden oldu bu sorun?

acaba adaptörden midir sorun yada pedallarda mı var bir sorun?

taksim civarında önerebileceğiniz bu işlerden anlan bir usta vs. var mıdır ?

"pilden adaptöre geçtim" demişsin. Bence sorun pedallarını ya da amfini taktığın prizin topraklı olmamasıdır.

Topraklı bi prize taktıktan sonra da düzelmiyosa kablolarını kontrol et öylede olmuyosa gitarının elektronik parçalarını kontrol ettir derim.

merhaba.çin yapımı boss dewrelerınle true bypas analog yanyana gelınce sen sıstemı bozmussun delay analog pedalı setuptan kaldırıp 1 de öyle denemelısın.

True bypass analog Octave Multiplexer ile true bypass olmayan beşi analog altı pedalı beraber kullanıyorum, hiçbir sorun da yaşamadım bu güne kadar. Sorun ya topraksız prizden ya da adaptördendir bence.

Manticore'e katılıyorum; tam regüleli olmayan adaptörler katlanılmaz derecede dip gürültüsü yapıyor, mümkünse pil kullanın.

Pedalları tek tek setup'dan çıkarmayı denedin mi? Çıkarmaktan kastım kapatmak değil, komple adaptörden ve sinyal yolundan çıkarmak... Yapmadıysan bunu bir dene istersen... Sorunlu bir pedal varsa bu şekilde bulabilirsin... Gürültü bu şekilde kesilmiyorsa adaptör yerine pil ile de aynı şeyi deneyebilirsin... İlk olarak pille veya çalıştığından emin olduğun bir güç kaynağı ile deneme yapman en iyisi olabilir derim...

çoğunlukla, regülesiz adaptörlerden kaynaklanmakla birlikte, topraklama iyi değilse (ki Türkiye' de buna hiç önem verilmez) dip gürültüsü kaçınılmaz. Ayrıca, kullandığınız kablonun kalitesi de dip gürültüsünü tetikleyebilir. Direnç değeri küçük olan kablolar tercih edip, tam regüleli adaptör kullanıp, sağlam bir topraklamaya sahipseniz dip gürültüsü, manyetik bağlantılarınızdan veya potanslarınızdan kaynaklanıyor demektir.

çoğunlukla, regülesiz adaptörlerden kaynaklanmakla birlikte, topraklama iyi değilse (ki Türkiye' de buna hiç önem verilmez) dip gürültüsü kaçınılmaz. Ayrıca, kullandığınız kablonun kalitesi de dip gürültüsünü tetikleyebilir. Direnç değeri küçük olan kablolar tercih edip, tam regüleli adaptör kullanıp, sağlam bir topraklamaya sahipseniz dip gürültüsü, manyetik bağlantılarınızdan veya potanslarınızdan kaynaklanıyor demektir.
Adaptörün reguleli olması yeterli değil, izoleli olması gerekir. Ayrıca kablonun direnç değerinin düşük olması birşeyi değiştirmeyecektir. Hatta kablodaki en önemsiz parametre direnç değeridir.

aman üstad, tartışma çıkarmak istemem ama,
kablodaki (taşıyıcılık değeri bakımından) en önemsiz değer, direnç değildir. regüleli adaptörler %90 zaten izole olurlar burada bir sorun yok.
ama eğer dirençten bahsedecek olursak kesinlikle yanlıştır.
Ses ileten kablolar, dirence göre gürültü değerine sahiptir. Örneğin bir elektrik kablosu yüksek direncinden dolayı pasif ses sinyalini iletirken zorlanır ve kayıplara uğrar; sonuç olarak asıl ses yerine gürültü verir. Oysa direnci optimum değerdeki kablolar low noise kablolardır ki bunlarda dip gürültüsü yoktur veya çok azdır. Altın kabloların çok değerli oluşu da buradan geliyor, altın direnci çok düşüktür ve düşük şiddetteki akımları çok iyi iletir. Oysa kalitesiz bir madenden yapılan kablolar yüksek dirence sahiptir ve geçirgenlikleri düşüktür, sonuç olarak verimsiz ses iletirler. Yani yüksek gerilim hattından gitar kablosu yaparsanız sadece cızırtı duyarsınız. Oysa mikrofon ve enstrüman kabloları çok daha ince ve dirençleri düşük kablolardır.
Ancak burada bahsettiğimiz kıl gibi kabloların kullanılması de değildir. Optimum direnç gereklidir.
Ben böyle biliyorum.
NOT: Dirençten kastım kapasitif değerdir.

aman üstad, tartışma çıkarmak istemem ama,
kablodaki (taşıyıcılık değeri bakımından) en önemsiz değer, direnç değildir. regüleli adaptörler %90 zaten izole olurlar burada bir sorun yok.
ama eğer dirençten bahsedecek olursak kesinlikle yanlıştır.
Ses ileten kablolar, dirence göre gürültü değerine sahiptir. Örneğin bir elektrik kablosu yüksek direncinden dolayı pasif ses sinyalini iletirken zorlanır ve kayıplara uğrar; sonuç olarak asıl ses yerine gürültü verir. Oysa direnci optimum değerdeki kablolar low noise kablolardır ki bunlarda dip gürültüsü yoktur veya çok azdır. Altın kabloların çok değerli oluşu da buradan geliyor, altın direnci çok düşüktür ve düşük şiddetteki akımları çok iyi iletir. Oysa kalitesiz bir madenden yapılan kablolar yüksek dirence sahiptir ve geçirgenlikleri düşüktür, sonuç olarak verimsiz ses iletirler. Yani yüksek gerilim hattından gitar kablosu yaparsanız sadece cızırtı duyarsınız. Oysa mikrofon ve enstrüman kabloları çok daha ince ve dirençleri düşük kablolardır.
Ancak burada bahsettiğimiz kıl gibi kabloların kullanılması de değildir. Optimum direnç gereklidir.
Ben böyle biliyorum.
NOT: Dirençten kastım kapasitif değerdir.

1. Nerden çıkardın bu sonucu bilemiyorum fakat söylediğinin tersine reguleli adaptorlerin %90 izolesiz olur.
2. Küçük sinyal taşıyan kablolarda blendaj kalitesi yani gürültü izolasyonu önemlidir. Zira gürültü kablo içinde oluşmaz ki kablonun direnci önemli olsun. Bu konuda söylediklerinin hemen hepsi yanlış, lütfen bilmediğimiz konuları yazmayalim, zira insanları yanlış bilgilendirmek, hiçbirşey soylememekten bile daha kötü.
3. Metal iletkenligi ile kalitesi arasında kurduğun bağlantı da yanlış. İletkenlik gümüş>bakır>altın>alüminyum şeklindedir.
4. Altın kablo olmaz, altın jack olur ve bunun sebebi iletkenligi değil oksitlenmeye karşı dayanıklı oluşudur.
5. İnce kabloların direnci düşük değildir aksine kablo kesiti düştükçe direnç artar.
6. Kapasitans ve direnç bambaşka şeylerdir. Direncin birimi ohm, kapasitansin birimi farad. Ayrıca Kapasitansın da gürültü ile alakası yoktur. Kapasitansın yüksek olmasının sakıncası; üst frekans iletimini dusurmesidir. Yani tizleri yer.

Benim de bildiklerim izzzyy nin yazdıklarıyla tam olarak aynı. Sorunu bulmak için pedalları tek tek setup tan çıkartarak sorunun pedalların birinden mi yoksa kablolardan mı kaynaklandığını çözebilirsiniz. Ama her durumda iyi bir güç kaynağı fark yaratır gürültüde. Bunun dışında, üstte yazıldığı gibi true bypass pedallarla true bypass olmayan pedalların arka arkaya kullanılması ekstrem bir durum değildir, kullanılabilir, ama tonunuzda pedallara göre değişebilen bir yeme durumu söz konusu olabilir.

sayın izzzyy ben turkrock sitesinin elektronik mühendisleri tartışma platformu olmadığını, ve kimsenin altın alaşım kablo yapmaya çalışmayacağını düşünerek bildiğimi düşündüklerimi yazdım.
ben elektrikçi değil, müzisyenim, 30 senedir bu elektro gitar denilen aleti çalarım. dip gürültüsü olduğunda elektronikçiye giderim, regüleli adaptör ver derim, düzelmezse iyi bir kablo alırım (üzerinde low noise low resisstance yazdığını gördüm birisinin) sonuç olarak çıkarımda bulunabilirim. Bu seni elektronik üstadı yapar mı onu bilemem, ama burada senin beni sürüklemeye çalıştığın kavganın bir anlamı yok. ben ilk yazımda regüleli adaptör alırsın, iyi kablo kullanırsın olmadı topraklamayı çözersin dedim.
bu kadar tekniğe boğulacağını bilseydim bu mesaja hiç cevap vermezdim.
Ne iş yaparsınız bilemem. eğer elektrik üstadıysanız bilginizden memnuniyetle faydalanırım.
Saygı da duyarım da, her leyin bir üslubu var değil mi güzel kardeşim...

sayın izzzyy ben turkrock sitesinin elektronik mühendisleri tartışma platformu olmadığını, ve kimsenin altın alaşım kablo yapmaya çalışmayacağını düşünerek bildiğimi düşündüklerimi yazdım.
ben elektrikçi değil, müzisyenim, 30 senedir bu elektro gitar denilen aleti çalarım. dip gürültüsü olduğunda elektronikçiye giderim, regüleli adaptör ver derim, düzelmezse iyi bir kablo alırım (üzerinde low noise low resisstance yazdığını gördüm birisinin) sonuç olarak çıkarımda bulunabilirim. Bu seni elektronik üstadı yapar mı onu bilemem, ama burada senin beni sürüklemeye çalıştığın kavganın bir anlamı yok. ben ilk yazımda regüleli adaptör alırsın, iyi kablo kullanırsın olmadı topraklamayı çözersin dedim.
bu kadar tekniğe boğulacağını bilseydim bu mesaja hiç cevap vermezdim.
Ne iş yaparsınız bilemem. eğer elektrik üstadıysanız bilginizden memnuniyetle faydalanırım.
Saygı da duyarım da, her leyin bir üslubu var değil mi güzel kardeşim...

Bende gayet düzgün bir dil ile yanlışlarını düzelttim, herhangi bir üslup problemi olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca ne birşey kanıtlama ne de bir kavga niyeti içerisinde olmam söz konusu değil.

arkadaşlarım durumu güzelce açıklamış bari ben de çözümünü vereyim:D

eğer çok rahatsız ediyorsa noisgate ile (bkz. boss ns2) giderilebilir. hatam varsa affola sevgili forumdaşlarım sonuçta yeniyiz forumda :)

arkadaşlarım durumu güzelce açıklamış bari ben de çözümünü vereyim:D

eğer çok rahatsız ediyorsa noisgate ile (bkz. boss ns2) giderilebilir. hatam varsa affola sevgili forumdaşlarım sonuçta yeniyiz forumda :)

önceden olmayan bir sorun sornradan ortaya çıkıyorsa noisegate ile çözmeye çalışmak sorunu ötelemek olur.
sistemde bir arıza varsa, daha kötü şeylere de sebep verebilir sonradan

Bir de pedalların güç girişleri içi eksi dışı artı şekilde genelde ama bazıları bunun tersi olabiliyor. Kendi başıma geldi oradan biliyorum o bir tanesi için kabloyu ters olacak şekilde ayarladım lakin dip gürültüsü inanılmaz derece olunca pedalı çıkarmak zorunda kaldım.

Geri